Miliarda korun putovala z rozpočtu města během uplynulých čtyř let do stavebních investic v Prostějově. Podle náměstka primátora Jiřího Rozehnala (ANO 2011) to bylo díky výborné ekonomické kondici města a zatím vše nasvědčuje tomu, že výše stavebních investic by se neměla nijak omezovat ani v příštích letech. V exkluzivním rozhovoru pro speciální přílohu PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku Život ve městě II vyjmenoval všechny významné investice z let 2018 až 2022 a zároveň popsal i problémy, které jeho resortu přinesla krize způsobená covidem.

* Jaké bylo podle vás uplynulé volební období z hlediska stavebních investic? Posunulo v něm město už tak vysoce nastavenou laťku z období let 2014 až 2018?

„Z hlediska objemu ročně vynaložených investičních prostředků držíme stejnou úroveň. Za stávající volební období, které trvá investičně až do konce roku 2022, činí investice téměř jednu miliardu korun.“

* Do jaké míry ovlivnila stavební rozvoj v Prostějově krize v důsledku covidu?

„Covidová krize postihla stavební společnosti zejména v oblasti pracovních sil, kdy doslova ze dne na den zhotovitelé přišli o stavební dělníky ze zahraničí. Bylo to znát na stavbě multifunkční budovy pro hokejovou mládež a stavbě severního obchvatu, ale na obou stavbách se podařilo zpoždění dohnat a dodržet termíny. Podstatně větší komplikace způsobila energetická krize, nárůst cen materiálů a jejich nedostatek. Za poslední půlrok jsme zaznamenali několik případů, kdy z veřejné zakázky odstoupily první tři vítězné firmy, čímž jsme ztratili mnoho času.“

* Pokud byste měl vyzdvihnout největší a nejužitečnější stavební investice v posledních čtyřech letech, které by to byly a proč?

„Za oblast dopravy je to Severní obchvat, rekonstrukce ulic Plumlovská, Vrahovická, Wolkerova, nový dopravní terminál na Floriánském náměstí. Proběhla regenerace sídlišť Šárka, Šmerala, Dobrovského, letos na podzim začne 1. etapa regenerace Sídliště Svornosti. Postavili jsme multifunkční budovu nejen pro hokejovou mládež, novou tělocvičnu v rámci areálu DDM na Vápenici, opravili tělocvičny na ZŠ v ulici E. Valenty, rekonstruovali jsme podlahu na ZŠ v ulici Palackého a na ZŠ na Skálově náměstí, proběhlo kompletní zateplení budov MŠ v ulici Dvořákova, Partyzánská, Mozartova a kompletní rekonstrukcí prošel bazén na ZŠ v ulici Horáka. Vybudovali jsme nový park Mládkovy sady, novou budovu pro Ekocentrum IRIS, dokončena je revitalizace rybníčku ve Vrahovicích. Zateplili jsme bytový dům města v Norské ulici a letos proběhne totéž ve Finské a v bytovém domě v Polišenského proběhne výměna oken a parapetů. Opravili jsme bránu městského hřbitova a vedle hřbitova se buduje nové parkoviště. Chloubou města je dokončená rekonstrukce budovy Národního domu včetně divadelního sálu.“

* Prostějov patří k městům s nejvyššími náklady na stavební investice. Čím to podle vás je?

„Město je ve výborné finanční kondici mnoho let a je tomu tak i letos. V tom případě si můžeme dovolit financovat z vlastních zdrojů, s výjimkou dotací, akce většího významu a vyššího finančního objemu. Vše je o optimálně nastaveném rozpočtu a v průběhu období o rozpočtové kázni.“

* Když poskočíme do letošního roku, co se letos povedlo a co naopak skončilo za očekáváním?

„Zní to neskromně, ale reálně, všechny naplánované investice pro rok 2022 již byly realizovány nebo proběhnou do konce roku. Emočně vypjatá byla v polovině akce revitalizace Sídliště Dobrovského, nakonec bylo území zprovozněno o čtrnáct dnů dříve.“

* Pokud můžeme být konkrétní, jak byste charakterizoval již ukončenou rekonstrukci Vrahovické ulice a také rekonstrukci zimního stadionu v Prostějově?

„Rekonstrukce silnice II/366 postoupila do své poslední fáze – rekonstrukce Wolkerovy ulice, kde se pracuje podle stanoveného harmonogramu. Poslední etapu Vrahovické ulice jsme převzali minulý týden. Jak jsem se již v minulosti zmínil, první etapa byla problémová, další dvě proběhly bez větších komplikací. Při rekonstrukci byly bohužel navzdory dochovaným projektovým dokumentacím nalezeny různé sítě či potrubí, ke kterým se nikdo nehlásil. Na zimním stadionu proběhla výměna východní boční skleněné stěny tzv. kopilitů , výměna sedaček a oprava povrchů v hledišti, včetně opravy šaten pro hosty a rozhodčí. Zde jsme pracovali v omezeném čase, kdy není led. Podařilo se zkoordinovat všechny dodavatele a stihnout vše v termínu, za což patří velké poděkování jak zhotovitelům, tak pracovníkům odboru rozvoje a investic magistrátu.“

* Jak moc stavební rozvoj Prostějova komplikuje skutečnost, že nebyla ještě schválena V. změna územního plánu?

„Územní plán je strategický, dlouhodobý a koncepční nástroj rozvoje území města, odložení páté změny neomezilo plánované investice na letošní rok. Za předpokladu, že ke schválení změny územního plánu dojde na přelomu let 2022 a 2023, neomezí stavební rozvoj města ani v dalších letech.“

* Co Prostějovu podle vás akutně chybí a na co by se v příštích čtyřech letech mělo město zaměřit nejvíc?

„Město bude nyní čekat na vyhodnocení žádosti o dotaci na rekonstrukci kulturního a společenského centra, která nás v blízké budoucnosti čeká. Musíme počítat s řešením nového bazénu s parametry odpovídajícími reálné zájmové síle obyvatel města a možnostem financování jak vlastní investice, tak běžného provozu. Velmi důležitý je ve spolupráci s Olomouckým krajem výkup pozemků a příprava projektové dokumentace stavby severozápadního kvadrantu.“

* Jak vy osobně jste spokojen se čtyřletou prací resortu, který na radnici vedete? A podaří se podle vás vysoký objem stavebních investic zachovat i v příštích čtyřech letech?

„Je za námi velký kus práce a děkuji touto cestou všem pracovníků odboru rozvoje a investic magistrátu. Jsem přesvědčen, že pokud bude nové vedení města pokračovat ve stávající koncepci, bude město moci investovat ve stejném rozsahu.“

 

Speciální příloha ŽIVOT VE MĚSTĚ II byla součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 12. září