Novým prvním mužem v oblasti školství, vzdělání a sportu je po letošních komunálních volbách v Prostějově Miloš Sklenka (na snímku). Před blížící se akcí Scholaris 2022 jsme tak nástupce Jana Krchňavého vyzpovídali. Prozradil například, že by rád navázal na svědomitou práci svého předchůdce a že je přesvědčen o tom, že problémy posledních dvou let už školství nepotkají. Opomenout jsme také nemohli tradiční „Burzu škol“, která může žákům ve výběru velmi pomoci.

* V nové roli jste teprve krátce, už jste se stihl trošku zabydlet a rozkoukat?

„Samozřejmě že poznávám více situací a více informací spojených se školstvím. Nicméně v minulém volebním období jsem pracoval nejen ve školské a sportovní komisi, kde jsem byl už od roku 2008, ale hlavně jako radní statutárního města. Mohu jen konstatovat, že jsem se zúčastnil celkem 347 rad a 32 zastupitelstev a na každé radě byl obsáhlý blok školství, který jsem jako každý radní musel nejprve nastudovat, pak rozhodnout svým hlasováním. Rozhodně mi tyto oblasti nejsou cizí a myslím, že to rozkoukání nebude dlouhé a problematické.“

* Školství, vzdělání a sport jste převzal po Janu Krchňavém. Na co byste chtěl v jeho práci navázat a co byste rád během volebního období změnil?

„Kolega vedl tento odbor velmi svědomitě a já jsem s ním byl po celou dobu ve velmi blízkém kontaktu. Nemám důvod provádět změny, a pokud ano, budou jen takové, které přinese budoucí doba a provoz našich školských zařízení.“

* Se školstvím se váže také sport, o němž se nyní často hovoří, že na pohyb zapomínáme už ve škole. Proč se podle vás z tělocviku stal jeden z nejméně oblíbených předmětů?

 „Víte, kdyby na tyto otázky znali pedagogové a sociologové odpověď, tak tento problém neexistuje. Bohužel je taková doba. Osobně mě to velmi mrzí. Za mé ‚školní éry‘ byl tělocvik nejžádanější hodina. Lézt na stromy v parku nikomu nevadilo, jezdili jsme na kole bez helmy, fotbal se hrál v každém vnitrobloku, váleli se v kalužích, všude chodili pěšky a tuto hrůznou dobu jsme přežili. Každá fabrika ve městě financovala sportovní oddíl, kam jsme chodili po škole. Jsem názoru, že škola učí, rodič vychovává a je od prvopočátku vzorem pro dítě. Když je rodič, a to i prarodič sportovně aktivní, musí se to projevit i u dítěte. Samozřejmě že jsou výjimky, kdy má rodič s olympijskou medailí doma hudebního virtuóza. Bývá tomu ale i opačně.“ (úsměv)

* Poslední dva roky si základní i střední školy ve spojitosti s covidem nemálo „užily“. Jste optimistou, že už podobné starosti nebudete muset řešit?

„Nejen optimista, ale jsem o tom plně přesvědčen, že už nás žádné takové těžkosti v této souvislosti nečekají. Prostě covid je tu s námi a naučili jsme se s ním žít, a to i s očkováním nebo bez něj.“

* Kvapem se blíží Scholaris 2022, která má dlouholetou tradici. Jak důležitou akcí v rámci následného výběru střední školy podle vás hraje?

„Tradiční Burzu škol naše město neorganizuje, ale jedná se o velmi zajímavou akci a přehlídku středních škol zejména pro žáky 9. tříd a rodiče. Pořádá ji Schola education. Magistrát ji považuje za velmi důležitou a užitečnou pro budoucí studenty středních škol, a proto rada města schválila také snížené nájemné na tuto akci.“

* Výběr střední školy je často velmi složitým rébusem pro žáky. Je něco, co byste jim doporučil či popřál?

„Vím, že je to těžké. Rodiče mají určité představy, čím má jejich dítě být. A také dítě, respektive žák má své představy o svém životě, vnímá informace, které jsou kolem něj, vidí i určité vzory, které jsou v jeho blízkosti. Co bych doporučil? Aby si v této hektické době plné her na PC nebo mobilu našli chvilku a promluvili si se svým tatínkem nebo maminkou, potažmo i s třídním učitelem. Určitě jim to pomůže utřídit trochu myšlenky a všechny strany pak budou spokojené. A pokud i s rodiči přijdou na burzu škol, udělají pro svůj budoucí život první důležitý krok.“

* Chystáte se také zúčastnit letošního Scholarisu?

„Ano. Na přehlídku středních škol škol se chystám a těším se na milá setkání.“

 

Speciální příloha BURZA ŠKOL k blížící se přehlídce středních škol, učilišť a gamnázií je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 7. listopadu