Minulé úterý proběhlo čtvrté jednání nedávno nově složeného Zastupitelstva statutárního města Prostějova, které bylo tentokrát až nečekaně docela poklidné. Však taky záhy po sedmnácté hodině se členové a členky nejvyššího orgánu rozcházeli dolů. O komentář k zasedání a některým bodům jsme v pravidelném interview požádali primátora Františka Juru (ANO 2011, na snímku).

* Jak jste spokojený s průběhem zasedání zastupitelstva? Bylo pro vás v něčem překvapivé?

„Řekl bych, že průběh zastupitelstva mě nijak zásadně nepřekvapil. A zřejmě nepřekvapil ani nikoho, kdo jednání dlouhodobě sleduje. Musím konstatovat, že chování jedné části opozice je bohužel stále stejné. Je to negace v podstatě všeho, co koalice předloží. Někdy mám pocit, že oni ani nevědí, proč hlasují proti… Je to škoda, protože drtivá většina bodů by mohla zastupitelstvem projít bez jakéhokoliv konfliktu. Jsou to racionální návrhy bez prostoru pro jakékoliv politikaření. Přesto se je těch pár lidí snaží za každou cenu torpédovat. Výsledek hlasování to přitom nijak neovlivní.“

* Jak vnímáte, že se největší debaty vedly kolem sportovních dotací?

„Tak to je v podstatě pokaždé, když o tomto tématu jednáme. Vždycky se najde někdo, kdo je nespokojen s částkou pro konkrétní klub a chtěl by peněz více. Tomu rozumím a není na tom nic zvláštního, dokud vedeme debatu v nějakých důstojných mezích. Já bych si uměl představit, že více peněz rozdáme v podstatě všem klubům, a věřím, že by je uměly stoprocentně správně využít pro prostějovský sport. Nezbylo by nám ovšem zase na jiné oblasti volného času a obecně na jiné náklady. Proto musí mít celková podpora nějaké hranice. A také pravidla. Jsem přesvědčen, že náš systém dotací do sportu je nastaven velmi dobře, je standardní a předvídatelný. To znamená, že naprostá většina oddílů ví, s jakou částkou může počítat.“

 

*Jak byste komentoval rozhodnutí vystoupit z krajské odpadové společnosti?

„Jsme přesvědčení, že komunální odpad si efektivněji vyřešíme sami, respektive formou spolupráce se soukromou firmou. Máme na stole dvě výhodnější nabídky na řešení komunálního odpadu, než je ta krajská. Připomínám, že do krajského projektu bychom museli během šesti let vložit přibližně 70 milionů korun na výstavbu dotřiďovací linky. Projekty se soukromými partnery žádné velké vstupní investice nepředpokládají. Argument, že tato varianta je pro naše občany nevýhodná, není ničím podložen. Pokud bychom například rozhodli o spolupráci s FCC, tak pouze připomínám, že město Prostějov má v této společnosti 25procentní podíl. Současná spolupráce s touto společností v otázce odpadů je zcela bezproblémová a velmi kvalitní. Třetí nabídkou v řadě na zpracování odpadů je společnost PGP Terminal, která nám mimo jiné nabízí majetkovou spoluúčast v celém projektu. Jedná se o moderní technologii na využití odpadu na bázi termochemického zplyňovacího procesu. Takže my postupujeme tak, aby řešení odpadového hospodaření bylo v zájmu našich občanů, ne naopak, jak se snaží zase někteří prezentovat.“

* Má nějaký vývoj avizovaný návrat provozování vodovodů a kanalizací do rukou města?

„Také o tomto tématu jsme na zastupitelstvu jednali. Myšlenky jsme se nevzdali, vyjednáváme s druhou stranou a také se snažíme najít shodu v naší koalici. Hledáme konkrétní model, jak by celá věc měla proběhnout. Potřebujeme takové řešení, které bude výhodné pro město i pro jeho občany a na které zároveň přistoupí dosavadní provozovatel.“

* Co byste řekl k obvinění od opozice, že rada města nedostala v plném znění seznam nominantů do komisí?

„Zákon nám jasně říká, že komise jsou poradními orgány rady města, nikoliv zastupitelstva. Složení komisí je proto plně v kompetenci rady. Mám dojem, že na to někteří kolegové občas zapomínají! Dlouhodobě platí, že v našich komisích dostávají prostor také lidé navržení opozicí, což mohou být jak zastupitelé, tak kdokoliv jiný. Je to nepsané pravidlo, aby v komisích bylo co nejširší zastoupení odborníků na danou problematiku ze všech stran zastoupených v zastupitelstvu města. A vůbec nepopírám, že řada z nich odvádí dobrou práci bez ohledu na ‚stranické triko‘, za což jim velice děkuji. To samozřejmě ale neznamená, že do všech komisí zvolíme všechny členy navrhované opozicí. Tak to nemůže fungovat. Každá komise je sama o sobě pracovním týmem, který musí být složen co nejlépe. Věnovali jsme tomu velkou pozornost a považovali jsme to za mnohem důležitější cíl, než je stoprocentní uspokojení požadavků kohokoliv.“

* Překvapilo nás, že se na zastupitelstvu nediskutovalo o sportu mezi LHK Jestřábi a SK 1913 ať už v otázce stánku s občerstvením, tak či vstupu mládeže na zápasy mužů. Jaký je v těchto záležitostech váš osobní postoj?

„Já jsem za to rád. Jsem přesvědčen, že to není záležitost pro zastupitelstvo. Tyto záležitosti musí řešit náměstek pro školství a sport, ředitel Sportcentra a zástupci obou klubů. Ihned po skončení probíhající sezóny zasednou ke stolu a musí najít řešení.“

* Je nějaký bod, v němž nejste úplně spokojený s tím, jak byl rozhodnutý?

„Já se na zastupitelstvo snažím maximálně připravit a totéž vidím u svých kolegů z rady i dalších koaličních zastupitelů. Každý bod jsme si poctivě odpracovali už při jejich přípravě a následném projednání v radě města. Schválení v zastupitelstvu je tak posledním krokem, byť tím nejdůležitějším. Proto zpravidla dospějeme k závěru, který je dopředu předvídatelný a odpovídá potřebám města.“

* Zastupitelstvo jste vedl plynule a razantně, je znát, že už jste ve funkci zkušený a znáte recept na nemístné připomínky a průtahy.

„Politika je řemeslo jako každé jiné. A řemeslu se člověk musí učit a stále nabírat nové zkušenosti. Je pravda, že už zhruba vím, co očekávat od našich největších kritiků. Přesto mě ještě někdy zaskočí různé osobní útoky a polopravdy. A také různá ‚oznámení‘, jež by někdo mohl nazývat udáními, která několik lidí z opozice neustále rozesílá na všechny možné úřady a instituce. Snažím se již zůstat nad věcí. Uměl bych jim hned na místě velmi rázně odpovědět, ale prostory naší krásné obřadní síně si nezaslouží, abych se v nich jako primátor choval stejně jako těch několik permanentních nespokojenců.“

 

 

Podrobné zpravodajství ze 4. jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 27. února