Pozice šéfa prostějovského klubu byla v uplynulém soutěžním ročníku 2022/2023 jednoznačně nezáviděníhodná. Vedení klubu plánovalo s obměněným mužstvem a staronovým koučem Šustrem útok na páté místo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, sám předseda 1.SK pak pokukoval po baráži o postup do nejvyšší soutěže.

Jenže už start nevyšel a fotbalisté museli prakticky neustále dohánět určitou ztrátu. To se do konce podzimu relativně podařilo, jenže na startu jarní části ovšem přišel radikální bodový útlum, který znamenal propad tabulkou, výměnu trenérů a ve finále boj o holý život do posledního kola. Klinickou smrt naštěstí eskáčko přežilo, v Prostějově se i od srpna bude hrát F:NL. František Jura (na snímku) byl nakonec velmi rád, že se ukázal charakter mužstva i podpora fanoušků, kteří v posledním rozhodujícím zápase vytvořili velmi dobrou kulisu.

* Jak zní hodnocení skončeného ročníku 2022/23?

„Za novodobou éru našeho klubu to byla svým způsobem nejhorší sezóna. Měli jsme velké ambice, ale už na podzim jsme doháněli ztrátu ze začátku sezóny. Na jaře jsme se chtěli ze situace poučit a jít za svým cílem od prvního zápasu. Bohužel se to nepodařilo a my máme nyní o čem přemýšlet. Naštěstí jsme se udrželi ve druhé lize, naše cíle byly ale podstatně vyšší.“

* Dokázal byste zpětně pojmenovat, co stálo za tím, že se jarní část začala takto bortit?

„Stalo se nám něco, co jsme několikrát zažili. Nechytili jsme začátek. V prvních čtyřech zápasech jsme ani jednou nevyhráli. Některá utkání nebyla herně špatná, ale výsledkově se to neprojevilo. Doma jsme předvedli slušný výkon s Příbramí a venku se Sigmou. Když pak přijela Vlašim, už jsme věděli, že potřebujeme vyhrát. A místo toho jsme dostali čtyři góly. Pak už jsme jeli z pomyslné skluzavky dolů.“

* Najdete i přes nevydařenou sezónu nějaká pozitiva?

„Lidské charaktery se zpravidla ukáží, když se nedaří... A u nás se to jasně ukázalo v posledním zápase, když jsme hráli o všechno. Tahouni týmu, na které jsme spoléhali, svou roli zvládli, a mužstvo podalo velmi solidní výkon. Z hráčů čišelo, že ze sebe vydají všechno a o výsledek budou bojovat do poslední minuty. A tak to taky bylo. Tohle mě samozřejmě těší, i když bych se s klubem do takové situace raději vůbec nedostával.“ (lehce se pousměje)

* Během jarní části došlo k výměně trenéra. Zafungoval impuls správným způsobem?

„Odvolání trenéra jsme velmi pečlivě zvažovali. Pavel Šustr je velmi kvalitní trenér, který odvádí i mimo hřiště spoustu dobré práce. Umí hráče připravit a motivovat, v tomto smyslu není jednoduché jej nahradit. Nicméně tým se dostal do fáze, kdy bylo nutné udělat nějakou změnu. A jak už to tak bývá, museli jsme začít místem trenéra. Usiloval jsem o trenéra, který zná jak prostějovské prostředí, tak i alespoň část hráčů. Proto volba padla na Michala Šmardu, jenž už u nás působil. A musím říct, že odvedl dobrou práci. V osmi zápasech tým vybojoval 13 bodů. Z tohoto pohledu výměna zafungovala. Vlastně jsme doma po jeho příchodu neprohráli. Volba trenéra tedy byla správná.“

* Byl to i pro vás osobně nejtěžší půlrok v roli předsedy eskáčka?

„Tak to zcela určitě. Nepočítám-li první rok ve druhé lize, když jsme do ní postoupili a rovnou zase spadli. Měli jsme tehdy stejný rozpočet a stejné hráče jako v nižší soutěži. Od té doby byly ročníky lepší i horší. Stávalo se nám, že jsme se zachránili třeba až pět kol před koncem. Ale hrát o záchranu v posledním utkání, navíc s ´béčkem´ Slavie, to nikomu nepřeji… V životě jsou samozřejmě důležitější věci, ale čistě sportovně by sestup byl pro náš klub tragédií. Přišli bychom o spoustu dobré práce, co je za námi, včetně prestiže, sponzorů, peněz a také střediska mládeže. Klub by to strašně poznamenalo. Navíc dostat se zpátky není vůbec jednoduché. Takže to byl opravdu nejhorší půlrok. Nejen pro mě, ale pro všechny kolegy.“

* O své postavení jste museli bojovat až do posledního kola. Dala by se vůbec nějak popsat úleva po kýžené výhře nad béčkem Slavie?

„Byla to samozřejmě obrovská euforie a úleva. Spadl z nás velký balvan. A musím na tomto místě poděkovat divákům, kteří nás přišli podpořit. Nebylo to pro nás vůbec jednoduché, Slavie měla hráče z áčka a oběma nám šlo o všechno. Přestože jsme asi divákům během sezóny neudělali svými výsledky velkou radost, přišli nás podpořit a nám to hodně pomohlo. Ještě jednou všem díky. A samozřejmě už druhý den jsme byli znovu na stadionu a přemýšleli o kádru a o dalších opatřeních, aby se už podobná situace neopakovala. Naše práce nikdy nekončí.“ (úsměv)

* Máte před sebou nyní otázku realizačního týmu i hráčského kádru. Dají se očekávat výraznější změny v obou místech?

„Pracujeme na tom. Zatím mohu potvrdit, že v roli trenéra zůstává Michal Šmarda a počítáme také s asistentem Matějem Vybíhalem a trenérem gólmanů Dušanem Melichárkem. Kádr chceme stavět jak na zkušených hráčích, tak na mladých nadějích. Ale musí to být hráči, na které se můžeme spolehnout a kteří nám pomohou být úspěšnější než v uplynulé sezóně.“