Fotbalistům Prostějova právě dnes začíná příprava na druhou polovinu ročníku. Vedení klubu se ale nevydařenými výsledky a jejich řešením intenzivně zabývalo už od konce podzimu. Během přestávky se tak sáhlo nejen do hráčského kádru, ve vedení klubu skončil sportovní manažer i sportovní ředitel. „Druhý rok v řadě řešíme záchranářské starosti a musíme tak něco změnit,“ potvrdil předseda klubu František Jura (na snímku), který také přiznal, že už druhý rok, kdy navíc probíhá rekonstrukce stadionu, není vůbec snadný.

* Jak se s odstupem času ohlížíte za podzimní částí?

„Podzimní část sezóny se nám jednoznačně nevydařila. Za prvních osm kol jsme ještě s trenérem Michalem Šmardou posbírali pouhých šest bodů. Rozhodli jsme se udělat výměnu trenéra. Přišel Pavel Zavadil s Josefem Mazurou. Můžeme asi říct, že herní projev se zkvalitnil, ale tabulkou jsme se neposunuli. Proto bohužel přezimujeme na posledním místě. Je to velké zklamání, a proto jsme museli podzim vyhodnotit ze všech aspektů. Přišly změny jak ve vedení klubu, tak samozřejmě také v hráčském kádru, na kterých pořád pracujeme.“

* Kádr prošel přes léto obměnou a k dispozici byl daleko širší výběr. Existují i tak nějaké společné důvody, proč záchranářské starosti z loňského ročníku pokračují?

„Nezachytili jsme začátek sezóny. To je vždycky problém. Sice jsme první zápas vyhráli, ale potom přišel výbuch v zápase s Kroměříží, pak už jsme do toho vlaku nedokázali naskočit. Dělali jsme spoustu individuálních chyb a pořád jsme hledali ideální sestavu. Klíčoví hráči, na které jsme spoléhali, se nepotkali s formou. Těch faktorů bylo prostě víc. Kádr byl širší než v minulosti, ale zřejmě se nám nepodařilo vybrat ty správné typy hráčů, pokud jde o odolnost a odpovědnost. Na to se musíme nyní zaměřit v případě příchodů nových hráčů.“

* Mužstvo přitom dokázalo odehrát velmi solidní zápasy, ale také totálně vyhořet. Máte pro to nějaké vysvětlení?

„V první polovině podzimní části jsme totálně vyhořeli ve dvou zápasech. A to v Kroměříži a následně v Chrudimi, kde to byl neuvěřitelný propadák a ostuda. Ve druhé polovině podzimu to byl poslední zápas, bohužel opět s celkem Kroměříže. Asi bych se opakoval. Obrovské individuální chyby a v některých zápasech malá touha zvítězit, nedostatečná snaha více se obětovat pro tým, jít do situací před bránou soupeře, kde to bolí. Jít na hřiště s vědomím, že tam odevzdám absolutně všechno. Bohužel byly zápasy, kdy jsme to u všech hráčů neviděli.“

* Stojí za výsledky i skutečnost, že prakticky celý ročník hrajete „venku“?

„Není to úplně ideální, to zcela určitě. Spousta klubů, které buď rekonstruují své stadiony, nebo staví zcela nové, musela tohle podstoupit a zvládla to. Tak to prostě je. Nemá cenu se na to vymlouvat. V Holici máme velmi dobré zázemí, proto nezbývá než se s tím poprat.“

* Probíhající rekonstrukce stadionu, poslední příčka přes zimu, do toho dlouhé jednání o novém sportovním řediteli. Není současné období ještě náročnější, než tomu bylo během jarních bojů?

„Celkově situace není jednoduchá. Co je hlavní pro nás všechny, je stavba nového stadionu. Díky statutárnímu městu Prostějov a také díky tomu, že jsme uspěli se žádostí o dotaci u Národní sportovní agentury, budeme mít po dlouhých letech fotbalový stadion, který bude splňovat parametry pro profesionální soutěž. To je ohromná zpráva pro všechny fanoušky, zejména pak pro mladou generaci našich fotbalistů. Samozřejmě ten fakt, že budeme bojovat o udržení v Národní fotbalové lize, v kontextu stavby nového stadionu není vůbec příjemný. Nechceme si vůbec připouštět, že novou sezónu na novém hřišti budeme zahajovat v nižší soutěži. Uděláme všechno pro to, aby se to nestalo. Na druhou stranu si uvědomujeme, že tato situace může nastat.“

* Pohled na tabulku ale jasně ukazuje, jak je soutěž vyrovnaná. Berete to i jako povzbuzení, že stačí pár bodů a můžete být na úplně jiných místech?

„To je fakt. Pokud se nám podaří dobře zvládnout první tři zápasy v jarní části, můžeme se ocitnout v tabulce úplně na jiných místech. Jsme si vědomi, že to bude ohromně náročné. V prvním zápase jedeme na Spartu B, hrajeme doma s mužstvem Sigmy B a jedeme do Vlašimi. Obrovsky náročný start. Můžu slíbit všem našim příznivcům, že uděláme všichni v klubu vše pro to, abychom se zachránili. Od vedení přes trenéry až po hráče. Musíme se rvát, musíme bojovat. Všichni návštěvníci našich domácích zápasů v Holici musí vidět, že to myslíme vážně a že nám budoucnost našeho klubu není lhostejná. Budeme bojovat nejen za náš klub, ale především za celé naše město.“