Dnes je úterý 3.12.2024, svátek slaví Svatoslav
„Obchodní akademie je moje srdeční záležitost,“  svěřila se ředitelka Eva Lošťáková

Je absolventkou Střední ekonomické školy v Prostějově, dnes Obchodní akademie. S touto prestižní střední školou je spjata už dlouhých 38 let, protože dodnes zde působí jako ředitelka. Prostějovská „obchodka“ slaví v tomto roce významné jubileum, a to 130. výročí od založení. Nejen o oslavách si PROSTĚJOVSKÝ Večerník povídal s ředitelkou Evou Lošťákovou, která se v rozhovoru mimo jiného svěřila i s tím, že tato škola je pro ni opravdovou srdeční záležitostí.

 

 * Paní ředitelko, v letošním roce slaví Obchodní akademie v Prostějově 130. výročí vzniku. Můžete popsat, v jakém duchu jste pojali oslavy tohoto významného jubilea a co slavnostního jste připravili?

„Přípravy jsme zahájili již v minulém roce, kdy jsme se podíleli na vydání dárkové knihy Čarovná Haná, která je součástí celé edice fotografických knih Čarovné Česko. Stali jsme se tak součástí jedinečné knihy představující magický pohled na Hanou. Jedná se o speciální edici fotoknih představujících ty nejkrásnější ‚čarovné‘ fotografie krás vybraného území z dílny místních fotografů, kteří nejlépe dokáží zachytit krásy svého okolí. Speciální edice knihy je obohacena o fotografie z dění na naší škole. Budova a logo školy vás zaujmou hned na jejím obalu.“

* A samotná oslava proběhne jak? 

„Letošní oslavy se budou konat v přednáškovém sále Národního domu v Prostějově. Škola v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, jež bude ukončena až v říjnu roku 2025. Oslavy propuknou ve čtvrtek. Hosty čeká bohatý program a tombola. Kromě žáků naší školy vystoupí i pan Jiří Vrba, herec, scénárista, zakladatel a vedoucí souboru Větřák, a pěvecký sbor Proměny, který si již dlouhá léta pronajímá prostory školy pro nácvik koncertů. Při příležitosti tak významného výročí budou předány pamětní listy nejen bývalým, ale i současným pedagogům. Celým večerem bude provázet DJ Shirak. Připravena je i prezentace o historii a současném dění ve škole. Následující den pak chystáme slavnostní den otevřených dveří. Absolventi, uchazeči i rodiče si budou moci prohlédnout prostory školy. Třídy budou vyzdobeny tematicky dle předmětů, které se u nás vyučují. Studentské firmy nabídnou reklamní předměty školy, almanach a zmiňovanou knihu Čarovná Haná. Na oslavy byli pozváni zástupci Olomouckého kraje, Magistrátu města Prostějova, sponzoři, Okresní hospodářská komora Prostějov, zástupci Úřadu práce, zástupci rodičů, bývalí pedagogové OA Prostějov a ředitelé krajských škol. Pozvání potvrdilo zhruba 70 hostů.“

* V Prostějově působí hned několik středních škol. Čím je ale podle vás Obchodní akademie výjimečná?

„Obchodní akademie v Prostějově je výjimečná zejména svou dlouholetou tradicí a kvalitním vzděláváním, které klade důraz na praktické dovednosti a přípravu studentů pro profesní život.

Studenti plně ovládají daně, účetnictví, administrativu, obchodní komunikaci, psaní všemi deseti a bankovnictví. Odcházejí také se základy práva, prezentačními dovednostmi a schopností založit jakoukoliv firmu. Být expertem v dnešní době nestačí. Zaměřujeme se především na osobnostní rozvoj každého jednotlivce a podporujeme jeho individuální posun. Žáci si od prvního ročníku vytváří portfolio, na kterém mohou sledovat své pokroky. Klademe důraz na komunikaci, týmovou spolupráci, a hlavně učíme žáky učit se, aby byli připraveni na neustále měnící se svět.  Žáci jsou již od prvního ročníku seznámeni se sedmi návyky skutečně efektivních lidí od F. Coveyho, které se snažíme během celého studia žákům předávat. V neposlední řadě vytváříme bezpečné a podporující prostředí pro své studenty.“

 

* Na co dále kladete důraz?

„V současné době, kdy mladá generace ‚Z‘ čelí stále větším psychickým nárokům a tlaku, je důležité, aby škola poskytovala nejen odborné, ale i emocionální zázemí. Klademe důraz na vytváření otevřené a přátelské atmosféry, kde se studenti cítí bezpečně a mohou se soustředit nejen na své studium, ale také na osobní rozvoj. Podpora moderních technologií a inovací umožňujících studentům získat dovednosti nezbytné pro současný dynamický svět byznysu je na naší škole zcela zásadní. Důraz na jazykovou vybavenost a rozvoj komunikativních schopností je také velkou výhodou, protože se studenti připravují nejen na domácí trh, ale i na mezinárodní prostředí.

Kromě toho škola poskytuje širokou nabídku mimoškolních aktivit, jako jsou odborné praxe, stáže, exkurze a projekty, jež studentům umožňují uplatnit nabyté teoretické znalosti v praxi. Tento přístup zajišťuje, že absolventi Obchodní akademie mají kvalitní základ pro úspěšnou kariéru v oblasti obchodu, financí nebo administrativy.“

 

* Víme, že připravujete také den otevřených dveří, kdy si na svoje bývalá studentská léta přijdou určitě zavzpomínat i absolventi školy z let sedmdesátých či osmdesátých. Jaké jsou podle vás rozdíly mezi Střední ekonomickou školou z tehdejších let a Obchodní akademií současnosti?

„Jsem absolventkou tehdejší Střední ekonomické školy a můžu tyto rozdíly posoudit. Každá doba je něčím charakteristická. Dříve jsme měli k dispozici učebnici a sešit. Vyučujícím stačila tabule a křída. Dnešní doba je zrychlená díky technologiím, internetu a umělé inteligenci. Dnes už upouštíme od dataprojektorů a psaní černým fixem na bílou tabuli a nahrazujeme dotykovými tabulemi, které umožňují kombinovat vše v jednom. Dříve jsme se učili frontálně a memorovali znalosti. Dnes učíme žáky orientovat se v množství informací a využíváme ve výuce nové formy a metody práce, zejména je zapotřebí umět argumentovat a kriticky myslet. Přestože škola prošla modernizací, návštěvníci mají možnost navštívit kromě tříd Galerii školy, ve které na ně dýchne závan historie. Najdou zde kroniku, fotografie, trofeje ze soutěží z let 1937–1939, diplomy z dob normalizace, tabla a stařičkou techniku, kterou kdysi využívali v hodinách. Absolventi pravidelně navštěvují školu nejen v době oslav a žasnou nad proměnou školy. Velice mě těší jejich děkovné e-maily, v nichž píší, jaký to byl pro ně nezapomenutelný zážitek a jak se ve škole cítili dobře.“

* Dá se všeobecně říci, jak se současným studentům daří a zda máte stoprocentní úspěšnost při maturitních zkouškách?

„Máme skvělé studenty, kteří vykazují téměř stoprocentní úspěšnost při maturitních zkouškách. Pokud se jednotlivci maturita nepodaří, má možnost ji zkusit po opakování ročníku znovu. V těchto případech bývá úspěch dosažen.“

* Kde všude nacházejí pracovní uplatnění současní absolventi Obchodní akademie? A je o ně na pracovním trhu zájem?

„Kroky našich žáků směřují především na vysoké školy nejen v ČR, ale i v zahraničí. Kromě ekonomického zaměření studují na pedagogických fakultách a právech. Někteří se dokonce vydají studovat cizí jazyky, neboť od nás dostanou kvalitní základ, na nějž mohou snadno navázat a rozvíjet tak svou jazykovou vybavenost. Absolventi jsou žádaní ve firmách, kde vykonávají praxi, na úřadech a někteří pracují v rodinných firmách.“

* Právě na Obchodní akademii se určitě ví, že peníze hýbou vším. Jak je tedy na tom vaše škola po ekonomické stránce? Daří se například modernizovat učebny i ostatní technické zázemí?

„Velkou zásluhu na modernizaci školy má zřizovatel, kterým je Olomoucký kraj. Vybavení je hrazeno z části z darů od sponzorů a z rozsáhlé projektové činnosti školy. V současné době jsme zapojeni do Plánu obnovy projektu OP JAK.“

* Na závěr dovolte osobní otázku. Vy sama jste absolventkou Obchodní akademie. Jak vzpomínáte na svá studentská i pracovní léta na této škole?

„Po ukončení vysokoškolských studií jsem se vrátila v roce 1990 na svoji alma mater, kde jsem nastoupila na pracovní místo po svém třídním učiteli Ing. Jiřím Herejkovi. Přičtu-li čtyři roky studia, jsem věrná obchodní akademii již 38 let. Začínala jsem jako učitelka odborných předmětů. Učila jsem psaní strojem, hospodářskou korespondenci, účetnictví, hospodářské výpočty a statistiku. Zejména mi přirostl k srdci předmět nyní nazývaný písemná a elektronická komunikace, který učím dodnes. Obchodní akademie je prostě moje srdeční záležitost.“