Už několik let dělá Petr Kudláček předsedu Olomouckého krajského svazu házené, k tomu stojí v čele Házenkářské akademie Olomouckého kraje i oddílu TJ Sokol Centrum Haná. Dynamickým kolektivním sportem stále doslova žije a společně s kolegy se dlouhodobě snaží o vzestup házenkářského dění v našem regionu podobně, jako se o totéž snaží v celostátním měřítku také vedení Českého svazu házené.
* Začneme projektem HAOLK, který se zdárně rozvíjí a je na vzestupu?
„Ano, Házenkářské akademii Olomouckého kraje se daří, ale než budu hodnotit její současné výsledky, tak zmíním jednu důležitou změnu. Už při svém zvolení do čela Olomouckého krajského svazu házené jsem slíbil, že časem předám šéfování HAOLKu někomu jinému. Tahle záležitost je nyní už vyřešena, zbývá ji pouze administrativně dořešit a již brzy tak oznámíme nového předsedu naší akademie. Současně jsem chtěl opustit i pozici šéfa Komise házené na Odboru sportu při České obci sokolské, ale v tomto případě jsem se nechal v uvozovkách ukecat, abych pokračoval. Letos v lednu jsem byl do čela opět zvolen. Co se však týká politické angažovanosti, té jsem zanechal, abych měl co nejvíc času na házenou. (úsměv) Rád bych někoho nového i na nejvyšší post TJ Sokol Centrum Haná, ale v tomhle případě nejsou lidi, po pravdě není moc kde brát. Obecně buďme rádi hlavně za to, že se nám v HAOLK i Centru Haná daří mít natolik výborné trenéry, což je pro výchovu mladých nadějí v jakémkoliv sportu klíčové.“
* Teď tedy můžeme přejít k momentální situaci v Házenkářské akademii Olomouckého kraje?
„Co se týče HAOLKu, je pro nás dlouhodobou prioritou číslo jedna samozřejmě udržet první ligu staršího dorostu i první ligu mladšího dorostu. Jsme hrdí na to, že po postupu do těchto nejvyšších soutěží ČR se v nich našim klukům poměrně daří, už několikrát se podařilo vybojovat umístění těsně pod stupni vítězů hned za největšími baštami tuzemské házené, jimiž jsou Plzeň, Dukla Praha či Lovosice. V probíhajícím prvoligovém ročníku se víc daří našim mladším dorostencům, kteří se pohybují v horní polovině tabulky a reálně usilují o páté, možná i čtvrté místo konečného pořadí. Což by byl v celorepublikovém měřítku další krásný úspěch. Starší dorostenci mají trochu slabší sezónu, ale přesto se pohybují bezpečně daleko od sestupových příček. Věřím, že nakonec vybojují solidní osmou pozici. Navíc béčko HAOLK hraje druhou ligu starších dorostenců, aby hráči, kteří se nedostanou do kádru áčka, rovněž měli dostatečné zápasové vytížení. Samostatnou kapitolou pak jsou muži HAOLK týmu Velká Bystřice/Olomouc, jimž se v probíhajícím ročníku první ligy – tedy druhé nejvyšší české soutěže dospělých – daří opravdu skvěle. Projevilo se výrazné zkvalitnění mančaftu loni v létě, druhé místo už máme v podstatě jisté. A do budoucna se netajíme záměrem v dohledné době několika příštích let postoupit do extraligy.“
* To je ovšem dost ambiciózní plán, ne?
„Hrát extraligu mužů je pochopitelně už v nemalé míře také o penězích, museli bychom na to najít odpovídající finance. I touto cestou moc děkujeme za podporu všem stávajícím partnerům, k nimž se neustále snažíme hledat další. Zásadním problémem však je, že nemáme vlastní halu. Centrum Haná a částečně i HAOLK samozřejmě působí v Kostelci na Hané, ale hrací povrch zdejší sportovní haly už je zastaralý, v docela špatném stavu, a proto netrpělivě vyhlížíme nutnou rekonstrukci. Každopádně mužská extraliga se v Kostelci stejně hrát nedá kvůli chybějícím výběhovým zónám i nedostatečné divácké kapacitě. V Prostějově je u tamní haly RG a ZŠ Otto Wichterleho dlouhodobým problémem hlavně lepení na balóny, po každém tréninku i utkání se povrch hřiště musí ručně čistit. Ideální variantou by tak nejen pro nás byl vznik nové prostějovské haly využitelné po všech stránkách pro vrcholovou házenou, což pochopitelně není v dnešní době vůbec jednoduchá záležitost hlavně po ekonomické stránce. Přesto existují určité varianty a s vedením statutárního města Prostějova jsme v kontaktu ohledně možností do nejbližších let. Jinak v Olomouci je situace s halami velice špatná, HAOLK aktuálně hrává nejčastěji ve Velké Bystřici a k přípravě někdy využíváme i halu v Olšanech. Zápasovou budoucnost bychom však nejraději směřovali do Prostějova, kam by na elitní soutěže dospělých i dorostenců mohli do odpovídajícího prostředí chodit naši fanoušci, jejichž počty utěšeně rostou. Jedinou halou, která má v současnosti vše potřebné od prostoru přes zázemí až po diváckou kapacitu, je Sportcentrum – DDM, jenže tam se s házenou bohužel nedostaneme.“
* Jak jsou na tom družstva TJ Sokol Centrum Haná?
„Velkou radost nám dělají starší žáci, kteří bojují o vítězství v Lize Olomouckého kraje, k tomu se opět prosazují i v celostátní Žákovské lize. Tu jak známo hraje každoročně pětadvacet nejlepších týmů ČR dané věkové kategorie, přičemž Centrum Haná v Žákovské lize nechybí jako jediné z našeho kraje už posledních pět let. Kluci jsou průběžně čtrnáctí, doma dokázali porazit například favorizovanou Plzeň, a ještě můžou útočit na elitní desítku, což by byl super výsledek. Podstatné ale je, že se velice dobře daří rovněž mladším žákům v Lize Olomouckého kraje, i oni ještě mohou dosáhnout na celkové prvenství. A díky perfektnímu trenérskému štábu i dobrým podmínkám, jež se klukům snažíme dlouhodobě vytvářet, funguje kontinuita výchovy mládeže na dostatečně vysoké úrovni. Zmíněná Žákovská liga ČR je přitom takovou třešničkou na dortu nejvyšší kvality, zápasy v ní našim talentům ohromně pomáhají. Jako řada jiných sportovních subjektů samozřejmě zápolíme s financemi, neboť náklady na vše za poslední roky významně vzrostly, zatímco výše dotací se příliš nemění. Proto ještě jednou moc děkujeme veškerým partnerům, co nám s financováním házené pomáhají. My jsme nikdy nebyli, nejsme a ani nebudeme klubem, který by si na něco stěžoval, vždy se snažíme vyjít s penězi, které máme k dispozici, abychom se nedostali do červených čísel. Každopádně za dosažené úspěchy včetně například triumfů na Prague Handball Cupu nebo na Letní olympiádě dětí a mládeže ČR 2024, kde polovinu chlapeckých výběrů Olomouckého kraje tvořili naši hráči, bychom si větší dotační podporu dle mého názoru zasloužili.“
* Jste optimistou ohledně zvyšování úrovně i mužské házené na Prostějovsku do dalších let?
„Věřím tomu, že kvalita dospělé házené v našem regionu určitě poroste. Jak už jsem zmínil, s HAOLKem teď hrajeme špičku prvoligové soutěže, a pokud budou odpovídající podmínky, chceme postoupit do extraligy. Druholigovým mužstvům Prostějova i Kostelce se snažíme pomáhat hostováním mladých kluků právě z HAOLK nebo i Centra Haná, těchto šikovných talentů přitom každoročně přibývá a je jasný předpoklad, že postupně v dalších letech budou pomáhat stále víc. Tím pádem by muži Prostějova s Kostelcem měli stoupat tabulkou a za několik roků si dokážu reálně představit třeba i postup do první ligy. Podmínkou samozřejmě je pokračování dobře fungující vzájemné spolupráce nás všech, kterým jde o co nejvyšší úroveň házené v tomto regionu. Kvalitních hráčů tady vychováváme dostatek, a pokud budou i potřebné podmínky včetně hal a financí, půjde to nahoru. Z mého pohledu Olomoucký kraj má na to, aby jeden až dva týmy z něj hrály extraligu mužů a dva až tři mančafty první ligu dospělých. S tímhle jsem před několika lety šel do voleb a pevně věřím, že po téhle nastoupené cestě díky fungující spolupráci všichni dál úspěšně půjdeme.“
PETR KUDLÁČEK
- narodil se 4. února 1976 v Prostějově
- je vedoucím Sportovního areálu města Kostelec na Hané, starostou a předsedou házenkářského oddílu TJ Sokol Centrum Haná, předsedou Házenkářské akademie Olomouckého kraje, předsedou Komise házené při České obci sokolské a členem Sportovní komise statutárního města Prostějova
- na podzim 2022 se stal i předsedou Olomouckého krajského svazu házené
- od dětství se aktivně věnoval házené, celou hráčskou kariéru strávil v TJ Sokol Kostelec na Hané, byl u založení TJ Sokol Kostelec na Hané – HK
- je ženatý, má dvě dcery
- zajímavost: mezi lety 2017 a 2020 byl předsedou Sportovní komise Olomouckého kraje