Myšlenka programu Grassroots trenérů mládeže – umožnit hrát (nejen) fotbal všem bez výjimky, bez ohledu na pohlaví, věk, rasu nebo zdravotní stav – se rozjela ve velkém i na Prostějovsku, kde post vedoucího ještě donedávna zastával Matěj Vybíhal. Došlo ale ke změně a vystřídal jej David Pekař (na snímku). Tito trenéři mají na starost fungování kategorií přípravek, vybírají také talenty a účastní se s nimi různých turnajů proti dalším okresním výběrům. Kromě toho se také snaží pomáhat regionálním klubům v jejich rozvoji.

* Máte na starost především přípravky, tak jak byste hodnotil jejich současný stav?

„U přípravek jsem hodně spokojený s tím, jak se nám po mém nástupu podařilo nastartovat soutěž přípravek. Povedlo se nám také sjednotit veškerá pravidla i s ostatními regiony, kde bylo pár nedostatků, každý okres to měl trochu jinak. Co se týká počtů, tak u mladších přípravek jsme zaznamenali mírný pokles. Na tom tak určitě budeme chtít do budoucna zapracovat, abychom základnu zvýšili. U starších je počet vyšší, letos pracujeme s jedenadvaceti týmy, panuje proto spokojenost nejen s počtem, ale i kvalitou hráčů.“

* Plánujete nějaké novinky ve spojení s mládeží?

„Do budoucna bych ještě rád vytvořil soutěž pro předpřípravku. Viděl jsem na turnajích, kde jsem se byl podívat, družstva s dostatkem hráčů, někteří z nich byli ještě ročníkově opravdu benjamínci. Pro ně bychom tak nejprve rádi vytvořili některé turnaje, které by se mohly hrát ať už ve dvojicích, či trojicích bez brankářů, aby se i tyto děti mohly rozvíjet. Pokud by zájem ze strany klubů byl, určitě bychom i pro ně zařídili soutěž na poměření v dané kategorii.“

* Nesporně jste v obraze, jaký je stav ve starších kategoriích, kde už to není tak růžové...

„U starších kategorií to bude běh na dlouhou trať. Celkově zde ztrácíme řadu hráčů mezi kategoriemi, a to se nám musí podařit nějakým způsobem zvrátit. Ať už jde o přechod z mladších žáků do starších, nebo přechod do dorostu. Do budoucna tak chceme právě od těch nejmenších kategorií zvýšit počet dětí, aby se postupně zvedal počet žákovských mužstev. Do budoucna je cílem pokusit se rozjet znovu i okresní soutěž dorostů. Pokud totiž budou muset nadále dojíždět, a navíc se přesouvat do vyšších soutěží, tak nám jich stále bude většina končit.“

* Jak funguje spolupráce s kluby? A musel jste už řešit případné komplikace?

„Kromě koronaviru, který nám stejně jako všem ostatním ukončil podzimní část dříve, jsem žádné komplikace nezaznamenal. Spolupráce s kluby je naprosto bezproblémová a věřím, že stejně to mají i kluby s námi. Postupně se teprve ukáže, co nám nastalá roční pauza přinese po návratu. Velká potíž je ale samozřejmě se stálým nedostatkem rozhodčích. Další skutečností, kterou si vybavuji, byl projekt Můj první gól, kde spolupracujeme se školami a v rámci kontinuální náborové činnosti ukazujeme žákům možnost jejich využití v dané obci. V Bedihošti se díky uvedené snaze přihlásilo Martinovi Musilovi hned šest nových kluků, jenže stihli dva tréninky a přišla stopka. I to je zkrátka taková smutná záležitost, kterou koronavirus citelně ovlivnil, kde paralyzoval.“

* Předešel jste mě, na to jsem se právě chtěl zeptat. Takže máte obavy, že uspokojivé množství družstev u přípravek ohrozí roční pauza?

„Podle mého názoru se pokles očekává, dojde zřejmě k rozdělení stávajících. Jedna skupina bude naprosto natěšená, až se bude moci vrátit zpátky k fotbalu. Druhá skupina pak bude hodně váhat, jestli nadále pokračovat, nebo se věnovat jiným aktivitám, které jednotlivce oslovily v průběhu posledního roku. Co mám zatím sám zprávy, tak někde se už těší na návrat. Jinde však mají oprávněné obavy, zda budou mít dostatek hráčů.

* Jak v současné situaci pracuje trenér GTM?

„Než přišel tvrdý lockdown, tak jsme pořádali tréninky pro malé skupinky i jednotlivce. To už však také není pár týdnů možné, takže nyní připravujeme individuální plány, u kterých však nikdy nevíte, zda to opravdu hráči plní, či pouze potvrdí na monitoru. To vše se však určitě projeví s návratem na hřiště a bude jasně vidět, kdo byl poctivý a kdo to flákal. Hlavně aby toužebně očekávaný návrat přišel co nejdříve.“