V roli patrona fotbalového týmu se při akci Pomozme dětem 2021 představil na centrálním dvorci prostějovského tenisového areálu Milan Baroš (na snímku). Legendární fotbalový reprezentant si vůbec nevedl špatně. Povzbuzoval, radil a přivedl svoji sestavu k vítězství nad mladými tenisty s patronkou Lucií Šafářovou. „Pozvání jsem rád přijal. Nejen kvůli tomu, že to mám kousek a mohl jsem přijet vlakem, ale taky mě potěšilo, že jsem byl u akce, kde se děti konečně mohly hýbat,“ svěřil se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník bronzový medailista z mistrovství Evropy a vítěz Ligy mistrů.

 

* Co jste říkal výkonu svého týmu a disciplínám netradičního desetiboje?

„Děti byly opravdu šikovné a měly radost, že si můžou po dlouhé době zasportovat. Takové akce vždy rád podpořím. Disciplíny byly hodně různorodé. S těmi sportovními nebyl problém, trošku jsem měl problém s hudebním kvízem. (úsměv) Tým mi ale pomohl.“

* Sám jste soutěžil ve skákání přes švihadlo. Proč to v souboji s Lucií Šafářovou nevyšlo?

„Bod do kabiny jsem nepřinesl, Lucka mi nedala šanci. Není to moje disciplína, bylo to o parník. Naštěstí náš tým měl už v té době dostatečný náskok. Asi věděli, jak to dopadne.“ (smích)

* Umíte si představit, co především s dětmi udělala dlouhá doba, kdy nemohly sportovat?

„Sám jsem rodič, takže to hodně vnímám. Čekaly velmi dlouho, trošičku zlenivěly. To je ale přirozené. Zvykly si být doma u počítačů. Jinou možnost ani neměly, věřím ale, že se ke sportu zase vrátí.“

* Takže doufáte, že katastrofické scénáře hovořící až o čtyřicetiprocentním úbytku mladých sportovců se nenaplní?

„Musíme udělat maximum, aby se nenaplnily. Hodně bude záležet na rodičích. Ti můžou děti ke sportu zase přivést. Přál bych si, aby nebyli pohodlní a zase je rozhýbali. Pohyb přece znamená zdraví. A to všem našim dětem přejeme nejvíc.“

* Pomoci můžou také sportovní vzory a jejich úspěchy. Blíží se mistrovství Evropy ve fotbale. Jaké šance dáváte českému týmu?

„Výsledky a výkony týmu pochopitelně sleduji. Všichni si uvědomujeme, jak máme těžkou základní skupinu. Anglie a Skotové budou mít výhodu domácího prostředí, Chorvaté mají v kádru všechny své hvězdy. Postup bude viset vysoko. Ale náš tým je dobrý, je to silná generace. Věřím, že do vyřazovací části projde a pak bude vše otevřené.“