Mezi největší současné odborníky na mužský tenis je bezesporu Jaroslav Navrátil (na snímku). Dlouholetý kapitán českého národního výběru je také šéftrenérem prostějovského klubu a významným členem realizačního týmu české jedničky Jiřího Veselého. Podrobně sleduje výsledky a výkony všech domácích hráčů a věří, že se v dohledné době někteří výrazně prosadí ve světovém měřítku. „Ta cesta je náročná. Tomáše Berdycha nebo Radka Štěpánka neobjevíme každý den. Ale bojujeme a myslím si, že některý z mladíků se do světové padesátky dostane,“ předpokládá Navrátil.

* Ani jeden den jste nechyběl v hledišti prostějovského areálu během MONETA Czech Open. Jaký to byl turnaj z pohledu domácích tenistů?

„Všichni bychom si pochopitelně přáli, aby minimálně ve finále byl náš hráč a aby nejlépe titul zůstal doma. Ale musíme respektovat konkurenci a ta je stále větší. Tenis na vysoké úrovni hraje stále větší počet hráčů. Podívejte se na Japonce Watanukiho. Vyřadil nasazenou jedničku Pablo Andujara, i když v prvním setu získal jedinou hru. Musí to umět, když s takovým soupeřem otočí zápas. Z tohoto pohledu má postup Zdeňka Koláře do semifinále velkou cenu, stejně jako jeho finále s Romanem Jebavým v deblu.“

* V prvním kole startovalo deset Čechů, do čtvrtfinále ovšem prošli pouze dva. Dá se to brát jako úspěch?

„Na to, že jsme měli jediného nasazeného, to není špatné. O Zdeňkovi byla řeč, skvělý turnaj ale odehrál také Dalibor Svrčina. Dostal divokou kartu, porazil silné soupeře a prošel mezi nejlepší osmičku. To je přece úspěch. Poskočil v žebříčku o sedmdesát míst a jsem přesvědčený, že půjde nahoru. Už teď se ukazuje, že práce na zlepšení servisu a returnu nese své ovoce. Je před ním ještě hodně práce, ale sám si potvrdil, že to má smysl.“

* Naopak loňský semifinalista Jiří Lehečka vypadl hned v 1. kole. Co tomu říkáte?

„Tenis je o hlavě, to potvrdí každý, kdo jej hrál. Jirka moc chtěl výsledek z minulého ročníku zopakovat. Věděl, že body potřebuje obhájit. Ukázalo se, jak je to těžké. V obou setech vedl 5:3, pak přišly problémy a porážka se zkušenějším Slovákem Kleinem. Ale i tahle porážka má svoji cenu. Vyzkoušel si, jak je těžké obhájit úspěšný výsledek, příště na to už bude připravený a dopadne to lépe.

* Kromě Jiřího Veselého v osmifinále skončil Vít Kopřiva a Michael Vrbenský. Jak celkově hodnotíte výkony českých hráčů?

„Řada z nich měla smůlu na silné soupeře. Turnaj je tradičně výborně obsazený, kluci to mají těžké. Třeba Daniel Siniakov dostal hned na začátku Sebastiana Baeze, který se pohybuje na žebříčku kolem sto šedesátého místa. S tím mohl těžko něco dělat. Vítek Kopřiva vyřadil nasazeného Jozefa Kovalíka a pak narazil na Zdeňka Koláře, který odehrál jeden z nejlepších turnajů ve své kariéře. Někdy se to prostě zamotá.“

* V první světové stovce máme jediného hráče, stejně jako v té druhé. Až ve třetí je pět hráčů. Jaké období mužský tenis prožívá?

„Stále bych řekl, že přechodové. V podobné situaci je řada zemí. Stejný počet hráčů v první třístovce má třeba Velká Británie, která přitom pumpuje do tenisu neuvěřitelné peníze. Stále vzpomínáme na úspěchy Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka. Je ale třeba pamatovat na to, že to byli výjimeční hráči a takoví se neobjeví každý rok. Nelze srovnávat jejich generaci s tou současnou. Každá doba je jiná. Musíme být trpěliví a našim talentům se maximálně věnovat. Myslím, že to přinese výsledky a opravdu kvalitní hráče vychováme.“

* Přestože třeba Zdeněk Kolář a Vít Kopřiva, čtvrtý a pátý hráč domácího žebříčku, mají čtyřiadvacet?

„U nás vždy hráči dozrávali později. Petr Korda vyhrál Australian Open v osmadvaceti a o dva roky později byl světovou dvojkou. Radek Štěpánek v pětatřiceti získal rozhodující bod ve finále Davis Cupu. Tomáš Berdych měl nejlepší sezónu ve třiceti. Kromě toho další tři kluci ze druhé a třetí světové stovky mají mezi devatenácti a jednadvaceti. Jejich čas přijde.“

* Váš svěřenec Jiří Veselý po poradě s týmem vynechá olympiádu. Souhlasil jste osobně s jeho rozhodnutím?

„Sám jsem tuto variantu nadhodil. Rozhodnutí odpovídá současné realitě. Jirka by měl v Tokiu minimální šanci na medaili a o ní přece olympiáda je. Absolvovat dlouhý přesun a podrobit se velice přísným zdravotním opatřením kvůli třeba jedinému zápasu nemá smysl.“

* Konečné rozhodnutí bylo na daném hráči. Jak bylo pro Veselého složité?

„Jednoduché to nebylo. Jirka se do Tokia ještě na začátku roku hodně těšil. Měla to být jeho první olympiáda. O té minulé v Riu jen slyšel, chtěl tu atmosféru zažít na vlastní kůži. Jet ale jen na výlet zase nechtěl. A sám cítil, že na nějaký velký výsledek to momentálně zkrátka není.“

* Turnaj v Tokiu vynechají i elitní tenisté. Jak hodnotíte rozhodnutí Rafaela Nadala nebo Dominica Thiema?

„Každý hráč to jistě pečlivě zvažuje a na takové rozhodnutí mají pochopitelně právo. Sezóna je nabitá, únava se kumuluje a riziko zdravotních problémů roste. Všechny aspekty je třeba pečlivě zvážit. Thiema čeká obhajoba titulu na US Open a grandslam začíná těsně po olympiádě. Nadal zase zohlednil své zdraví. Chce si prodloužit kariéru a potřebuje pauzy mezi turnaji. Umím si představit, že takové rozhodnutí není pro nikoho snadné, je třeba je respektovat.“

* Absence se nevyhnuly ani předchozímu olympijskému turnaji v Riu…

„Tehdy měli sportovci obavu z viru zika. Řada favoritů se odhlásila. Je to přirozené, chtěli chránit sebe i své rodiny. Čtyřhru nehráli například bratři Bryanovi, obhájci zlata z Londýna. Na olympiády jezdili opakovaně, čekaly je čtvrté Hry. Rozhodně je nevynechali, protože se jim prostě nechtělo. Osobně si myslím, že olympiádu chce minimálně jednou prožít každý sportovec. Když se odhlásí, má pádný důvod.“

* Jaký bude mít Veselý v průběhu tokijského turnaje program?

„Bude hrát turnaje. V průběhu olympijského turnaje se jen v Evropě hrají tři podniky ATP. V chorvatském Umagu, švýcarském Gstaadu a rakouském Kitzbühelu. Těm dáme přednost. Konkurence bude oslabená o hráče startující v Tokiu, Jirka bude mít možnost nahrát důležité body, které nutně potřebuje.“

* Může se vrátit do dřívější formy, která jej dostala až do čtvrté světové desítky?

„Křišťálovou kouli nemám. (úsměv) Ale pochopitelně vím, že Jirka umí hrát mnohem lépe, než naznačují poslední výsledky. Někdy stačí málo. Jedna šťastná výhra a vše se otočí. V hokeji se taky stane, že trápící se útočník dá po dlouhé pauze gól po teči obránce, uvolní se a najednou mu všechny střely začnou padat do sítě. V tenise je to podobné. Moc bych si přál, aby se něco podobného přihodilo.“

* A byl tahounem během finálového turnaje Davis Cupu?

„To je vážně ještě daleko. Finálový turnaj se bude hrát až na konci listopadu, do té doby se toho může hodně změnit. Ale proti podobnému scénáři bych rozhodně nic nenamítal.“

 

JAROSLAV NAVRÁTIL

* narozen 24. července 1957 v Přerově

* tenisový trenér a bývalý československý profesionální tenista

* největších úspěchů své kariéry dosáhl ve čtyřhře, v níž vyhrál dva turnaje

* na žebříčku ATP ve čtyřhře byl nejvýše klasifikován v prosinci 1987 na 31. místě, ve dvouhře pak v srpnu téhož roku na 64. místě

* v letech 1986 a 1987 se probojoval do čtvrtfinále mužské čtyřhry na French Open

* v roce 1983 byl členem československého daviscupového družstva a v prvním kole Světové skupiny odehrál jednu vítěznou dvouhru proti paraguayeskému hráči Caballerovi

* osm let trénoval Tomáše Berdycha, s nímž dosáhl řady úspěchů

* v pozici nehrajícího kapitána přivedl český národní tým k vítězství v Davis Cupu v letech 2012 a 2013 a do finále v roce 2009

* je šéftrenérem TK Agrofert Prostějov, mezi jeho svěřence aktuálně patří tenisté Jiří Veselý, Jiří Lehečka a Dalibor Svrčina

zajímavost: na prize-money vydělal během hráčské kariéry 216 482 amerických dolarů, což je v porovnání s vyplácenými odměnami v současnosti doslova pakatel…