Zajímavou akvizici získali prostějovští Jestřábi před letní přípravou. Ne ovšem do pole nebo do brány, ale do realizačního týmu. Ten posílil Martin Finkes (na snímku), který bude zastávat roli kondičního trenéra. To je vedle kouče brankářů další pozice, jež nebyla vždy u Jestřábů obsazena. Pro soutěžní ročník 2021/2022 však bude, což většina hráčů okamžitě kvitovala. Pro Finkese se přitom jedná o velký návrat, vždyť Prostějov dobře zná. Nejenže zde působil, ale navíc odtud pochází.

* Jak se zrodil váš návrat do Prostějova? A váhal jste nad ním dlouho?

„Prostějov mě kontaktoval zhruba na začátku května s tím, že hledá kondičního trenéra. Poté jsem si sedl s panem Totterem a s panem Luňákem a domluvili jsme se. Dlouho jsem neváhal, protože jsem Prostějovák a k hokeji mám vztah, takže mám radost, že mohu být opět jeho součástí.“

* Jaká přesně by měla být vaše role v realizačním týmu, co vše máte mít na starost?

„Mám na starost silovou a kondiční přípravu hráčů. Dále budu spolupracovat s fyzioterapeutem Filipem Lukešem, se kterým budeme vytvářet kompenzační plán jako prevenci zranění, pro každého hráče na základě diagnostiky, kterou udělá s každým hráčem právě Filip.“

* Nedávno jste ještě hrál v Anglii. Proč jste se rozhodl kariéru zakončit?

„V Anglii jsem skončil před zhruba pěti lety. Vzpomínám na Sheffield rád, měli jsme tam perfektní partu Čechů a Slováků, mimo jiné Dalibora Sedláře a Luboše Korhoně, které si mohou prostějovští fanoušci pamatovat, v Sheffieldu sice hráli za jiný tým, ale trávili jsme spolu dost času. Kariéru jsem ukončil, protože jsem se rozhodl odjet pracovně na Island. Po práci jsem trávil hodně času ve fitku a začal trénovat lidi. Navíc trenéřina si vyžaduje hodně sebevzdělávání, takže na hokej už jednoduše nezbyl čas.“

* Jaký je to nyní pocit vracet se do Prostějova, k týmu, ale v jiné roli?

„Dobrý, už se těším, až to vypukne. Zejména jsem se těšil na nové zázemí a novou posilovnu, která mi hodně usnadní práci.“

* Co považujete při budování kondice u profi sportovců za zásadní a nejdůležitější?

„Těch faktorů je několik a je těžké vše obsáhnout v několika větách. Zejména záleží na sportovním odvětví. Od toho se vše odvíjí, jinak bude vypadat příprava fotbalisty a jinak zase například u hokejisty. Důležité je sportovce naučit správnou mechaniku pohybu, to jim může výkon velice usnadnit a nenadřou se u něj tolik. Poté záleží na fázi sezóny, ve které se hráč nachází. Důležitým faktorem, zejména v sezóně, je hráče nepřetěžovat, protože z toho může plynout pokles výkonnosti, v horším případě zranění.“

* Jak přibližně vypadá porce cvičení - běhání - posilování, kterou by měl prvoligový hráč zvládnout?

„V období letní přípravy tráví hráči hodně času v posilovně. V hokeji hraje velkou roli rychlost a tu hráč nezíská, pokud nebude dostatečně silný. Během přípravy se střídají období, kdy se pracuje na svalovém objemu, maximální síle a poté se přechází do dynamiky a výbušnosti. Zapomínat se nesmí ani na mobilitu a kloubní rozsahy. Co se týče kondice, tu hráči nabírají intenzivními intervaly ať už průběžně, nebo na ‚airbiku‘. A protože pohyb na bruslích je velice specifický, tak nejlepší způsob nabírání kondice pro hokejisty je trénink na ledě. Není tedy na škodu, když si hráči během letní přípravy jednou dvakrát týdně dají trénink na ledě, pokud k tomu mají možnost. Doby, kdy jste mohli vídat hokejisty při dlouhých desetikilometrových výbězích k Hloučele, jsou snad už pryč.“ (úsměv)

* Je nějaká sportovní aktivita, kterou hokejistům v době individuální přípravy doporučujete? A pokud ano, proč zrovna tato?

„Kromě výše popsaného zařazujeme jiné sporty ať už je to fotbal, tenis basketbal, nebo florbal. Je to dobré z toho důvodu, že zapojí zase jiné svalové skupiny, energetické systémy a každý sport si vyžaduje jinou orientaci v prostoru, takže to může hráčům pomoci dosáhnout určité komplexnosti.“