Dnes je úterý 3.12.2024, svátek slaví Svatoslav
Starý případ24:Stromů ubylo, ale sad v Mostkovicích stále existuje

Vyhráno zdaleka není, ale mohlo to dopadnout hůř. Zhruba před rokem jsme vás informovali o tom, že kousek od Prostějova dochází k reálné katastrofě. Zemědělské družstvo Moravan bylo kvůli dlouhodobým ztrátám nuceno rušit rozlehlý jabloňový sad v Mostkovicích. Kdo se však obával, že masivní kácení postihne všechny stromy, ten se mýlil. I po kácení jabloně v sadě stále rostou na celkem 13,5 hektarech, důvodem je mimo jiné také to, že i samotné kácení něco stojí.   

 

Jablka ze sadů z v Mostkovicích se už pěstují více než 35 let. Mezi lidmi se vždy těšila velké oblibě. V dobách největší slávy zde na 19 hektarech pěstovali hned 19 odrůd. V průběhu uplynulého roku však došlo k výraznému snížení plochy. K prvnímu masivnímu kácení došlo už na jaře, během něj zmizely stromy z celkem čtyř hektarů. Zástupci zemědělského družstva v tu dobu ještě věřili, že na zbývající ploše bude možné dál jablka pěstovat. Přesto na podzim padlo rozhodnutí, že kácení bude pokračovat. Nakonec však nebylo tak masivní, jak se původně počítalo. Čím to bylo způsobené? „Nic zásadního se pro nás nezměnilo, výkupní ceny jsou stále stejné a pěstování jablek je pořád značně prodělečné. Nicméně i samotné kácení není jednoduché a něco stojí,“ vysvětlila Irena Šťastná, předsedkyně Zemědělského družstva Moravan z Domamyslic, které sady desítky let obhospodařuje. 

Proč se kácí stromy ve velkém?

Za ekonomickými problémy domácích pěstitelů stojí zejména výrazný dovoz jablek ze zahraničí. Zatímco zemědělské produkty v Česku loni meziročně zdražily v průměru o třetinu, výkupní cena jablek kvůli masivnímu dovozu naopak mírně klesla. V supermarketech tak byla k mání hlavně levná jablka z Polska, jejich nízká cena byla dotovaná vládou našich severních sousedů. Domácí pěstitelé napříč celou ČR následně přistoupili k masivnímu kácení. Nejednalo se pouze o sad v Mostkovicích, například společnost Úsovsko na Olomoucku už vykácela neuvěřitelných 250 hektarů a pro letošek si ponechala jen 70. Podobně na tom byli také v Senici, ale i na dalších místech celé ČR. To vše se děje navzdory tomu, že pěstování jabloní určitě není dobré pouze kvůli lahodným plodům, stromy jsou přirozeným zdrojem kyslíku, sady poskytují vzácný azyl ptákům i hmyzu.

Jablka z Mostkovic stále seženete

K již tak hodně špatným výchozím podmínkám se letos přidala výrazná neúroda způsobená jarními mrazy. Sběrači tedy v sadech spíše jen paběrkovali, domácí jablko se proto stává skutečnou vzácností. Navzdory všem nepříznivým okolnostem stále existuje šance koupit si ovoce přímo ze sadu v Mostkovicích. „Něco málo jsme přece jen sklidili, ale máme k dispozici dva lidi, takže to celé děláme hlavně tak, abychom prodělali co nejméně,“ vysvětlila Irena Šťastná, podle níž zemědělci řeší i další problémy, často palčivější.  

Skončí české zemědělství?

Kácení sadů paradoxně zpomalilo i to, že zemědělci pro uvolněnou půdu jen těžce hledají náhradní využití, z něhož by mohli nějak profitovat. „Třeba za obilí dostaneme tolik, co za komunistů. Přitom náklady na jeho pěstování jsou úplně někde jinde. Pokud to tak půjde dále, vše spěje k tomu, že neskončí pouze česká jablka, ale celé české zemědělství,“ uzavřela Irena Šťastná.