Dnes je čtvrtek 20.3.2025, svátek slaví Světlana
DESET RAD pro rodiče malých táborníků
Ilustrační foto

Před rozhodnutím, zda dítě poslat na tábor, či ne, by si rodiče měli položit několik otázek. K té první patří především, proč dítě jede na tábor a zda chce jet. Další položená otázka by se měla týkat toho, zda bude mít na táboře vrstevníky obdobných zájmů. Pokud jede na tábor poprvé, doporučujeme vyprávět mu vlastní zážitky, pochopitelně ty příjemné.

Pro dítě je také důležité, aby o táboře, na který jede, mělo co nejvíce informací, aby cesta na tábor pro ně nebyla cestou do neznáma.

 Uvědomte si, že pro dítě by měl být tábor součástí prázdninového programu. Nesmí mít pocit, že je na táboře „za trest", ale ani proto, že rodiče například odjíždějí do zahraničí a dítě nechají v ČR.

Nabídka táborů je neuvěřitelně široká. Můžete si vybrat z táborů v budovách, stanových, putovních, dvoutýdenních, třítýdenních, organizátorů je nepočítaně. Jak se v tomto množství vůbec orientovat a jak vlastně vybrat ten správný tábor pro své dítě? Máme pro vás deset otázek, které byste si měli jako rodiče položit, když tábor vybíráte.

 

TÁBOROVÉ DESATERO

 

1. BEZPEČNOST – Bude tábor pro naše dítě bezpečný?

Každý provozovatel i hlavní vedoucí tábora by měl mít na zřeteli především bezpečnost svěřených dětí a vedoucích. Správný tábor je nahlášený příslušné hygienické stanici, místnímu zdravotnickému zařízení a také obecnímu úřadu.

Zodpovědní vedoucí dbají o bezpečnost dětí při všech táborových činnostech a jsou před konáním tábora o bezpečnosti řádně proškoleni, o čemž má jistě hlavní vedoucí zápis.

Každý správný tábor má „táborový řád", který budou znát a dodržovat děti i vedoucí.

 

2. CENA – Co všechno zahrnuje cena tábora?

Cena tábora by neměla být rozhodujícím kritériem pro jeho výběr. Nemůžeme vám ani poradit, jaká cena tábora je nízká a jaká už moc vysoká. Je třeba uvážit nejrůznější kritéria (jako je třeba druh ubytování, program tábora atd.). Náklady různých provozovatelů se tak mohou velmi lišit, a tím se tedy mohou hodně lišit i ceny táborů.

Na správném táboře je cena stanovena tak, že děti ani rodiče již nebudou mít v souvislosti s táborem a jeho programem žádné další výdaje. Musíte mít jistotu, že kapesné, které dítěti dáte s sebou, využije jen pro svoji vlastní potřebu, a ne za nejrůznější doplatky za program. Zeptejte se tedy hlavního vedoucího, zda jsou v ceně zahrnuty případné vstupy (na koupaliště, do památek, doprava při celodenních výletech nebo půjčení potřebného vybavení atd.). Případné doplatky totiž dokážou původně „nízkou" cenu tábora značně navýšit.

Je také dobré si zjistit, zda je v ceně zahrnuto i pojištění a jaký je jeho rozsah.

 

3. DŮVĚRYHODNOST – Je organizátor tábora důvěryhodný?

Toto je asi nejtěžší otázka ze všech a odpověď na ni nebude vždy zcela objektivní. Nicméně je důležité zjistit si o provozovateli tábora dostatek informací. Letáčky a propagační materiály snesou hodně, a pokud hlavnímu vedoucímu pouze zatelefonujete, mnoho vám to také nepomůže. Nejlepší pochopitelně je poslat dítě na tábor, který vám doporučí známí na základě vlastních zkušeností, to jsou vždy nejlepší reference. To se vám ale vždy nepodaří.

 

4. HYGIENA – Vyhovuje tábor přísným hygienickým předpisům?

Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb. o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti je základním předpisem, kterým by se každý správný tábor měl řídit. Tento předpis stanovuje přísná pravidla pro provoz tábora z hygienického a zdravotního hlediska (výběr tábořiště, ubytování účastníků, stravování, zdravotní dokumentaci atd.).

Je-li na táboře více než 30 účastníků, musí být tábor nahlášen příslušné okresní hygienické stanici v místě jeho konání.

 

5. INFORMOVANOST – Máme o táboře dostatek informací?

Provozovatel nebo hlavní vedoucí správného tábora mají snahu poskytnout vám dostatek informací dlouho před začátkem tábora. Především musíte mít jasno o ceně tábora a také o případných stornopoplatcích. Před začátkem tábora byste měli být vybaveni dostatkem informací (minimálně o odjezdu a příjezdu, adrese tábora, telefonním čísle na hlavního vedoucího, případně zdravotníka a seznamu vybavení), nejlépe v písemné podobě.

Komunikace musí být vzájemná, je proto důležité poskytnout hlavnímu vedoucímu nebo zdravotníkovi pravdivé informace o zdravotním stavu dítěte. A je znakem zodpovědnosti vedoucího tyto informace požadovat.

 

6. KVALIFIKACE – Mají vedoucí odpovídající kvalifikaci?

V žádném právním předpise není v současné době zakotvena povinnost pro hlavní vedoucí ani další pracovníky tábora absolvovat jakékoli školení (výjimkou je pouze zdravotník). Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poskytuje některým provozovatelům dotaci na pořádání letního tábora, u takových táborů vyžaduje, aby hlavní vedoucí absolvovali školení akreditované MŠMT.

Záleží na tom, kdo tábor pořádá. Pokud se jedná o organizaci mající v pořádání táborů dlouholetou tradici nebo pracující s dětmi celoročně, je pravděpodobné, že se vedoucími stali ti, kteří na tábory této organizace jezdili nejprve jako děti nebo s dětmi celoročně pracují. Takoví vedoucí budou mít dostatek zkušeností, jež si trvale rozšiřují a prohlubují.

 

7. PROGRAM – Jaký je program tábora?

Co by to bylo za tábor, kdyby neměl předem připravený program! Program správného tábora by měl být co nejvíce různorodý a měl by dětem dávat prostor pro seberealizaci a měl by v dětech rozvíjet dobré vlastnosti (viz níže). Neměl by nikoho vyřazovat pro jeho schopnosti a znalosti a na druhou stranu nesmí ani nikoho protěžovat.

Programem správného tábora se prolíná celotáborová hra, jejíž motivace většinou ovlivňuje celý tábor, program i veškeré táborové dění. Námět CTH je většinou patrný již z názvu tábora.

 

8. ROZVOJ – Přinese našemu dítěti tábor něco nového?

Na tábor neposíláte dítě ani za trest, ani přečkat část prázdnin. Správný tábor umožní dítěti rozvíjet jeho osobnost, a kromě hezkých zážitků z programu by mu měl přinést také nové znalosti a zkušenosti. Na správném táboře se dítě naučí samostatnosti a je schopné řadu problémů řešit bez rodičů. Tím vedle samostatnosti získává také tolik potřebnou sebedůvěru a chuť se o problémech bavit a vyjadřovat svoje názory. To všechno jsou vlastnosti, jež využije ve škole nebo v běžném životě.

 

9. STRAVOVÁNÍ – Bude na táboře zajištěno kvalitní stravování?

Strava 5x denně a neomezený pitný režim jsou samozřejmostí každého správného tábora. Kuchyně i uskladnění zásob potravin musí odpovídat hygienickým předpisům. Nebojte se na to zeptat hlavního vedoucího. Zeptejte se také na jídelníček. Měl by být dostatečně pestrý. Velmi pravděpodobně v něm najdete také jídlo, které vaše dítě zrovna „nemusí". Hlavní vedoucí kvůli tomu jistě jídelníček nezmění, ale bude na podobnou situaci připraven a může vymyslet jiná řešení.

 

10. ZDRAVOTNÍ ZAJIŠTĚNÍ – Bude na táboře kvalifikovaný zdravotník?

Stejně jako na bezpečnost dětí i vedoucích dbá jistě hlavní vedoucí i na zdraví všech účastníků tábora. Na každém táboře by měl být po celou dobu přítomen zdravotník, který se účastní táborového programu a je vždy připraven pomoci. Takový zdravotník musí projít příslušným školením, má tedy oprávnění k výkonu funkce zdravotníka na dětských zotavovacích akcích.

Zdravotník má po celou dobu tábora řadu povinností, například vede zdravotní deník, do kterého zapisuje informace o veškerých zdravotních komplikacích. Zodpovědný zdravotník má také kontakt na nejbližšího lékaře, jenž může pomoci při závažnějších komplikacích. Pokud zdravotník bere svoji funkci opravdu vážně, bude se vás ptát na léky, které vaše dítě pravidelně užívá, a také vám po skončení tábora poskytne kompletní informace o případných zdravotních komplikacích vašeho dítěte. Zeptejte se také na klíšťata, může to být důležité při případném onemocnění, jež se může projevit až za delší dobu po návratu z tábora.

Vaší povinností je před nástupem na tábor zajistit lékařskou prohlídku dítěte a předat zdravotníkovi prohlášení o bezinfekčnosti dítěte.

Tématickou stranu Večerníku najdete v tištěném vydání ze dne 3. března 2025