Dnes je neděle 18.5.2025, svátek slaví Nataša
Bydlení i nemovitosti stále zdražují
Foto Krystýna Bohatová

Ceny nemovitostí a náklady na bydlení drží meziroční inflaci pod tříprocentní hranicí. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v březnu meziročně vzrostly o 2,7 procenta, což je stejné jako v únoru. Největší vliv mělo zdražování potravin, které ale kompenzovalo zlevňování pohonných hmot. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v březnu meziročně vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o 4,5 procenta. Průměrná inflace za celý loňský rok činila 2,4 procenta.

Vývoj spotřebitelských cen na začátku letošního roku stále nejvíce ovlivňují ceny potravin a bydlení. Ceny potravin podle statistiků pokračovaly v meziročním růstu, zdražily například mléko, sýry a vejce (+ 11,4 procenta) nebo ovoce (+ 11,1 procenta). Rostly také ceny bydlení.

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta). Naopak ceny zemního plynu klesly o 8,5 procenta a cena elektřiny o 4,8 procenta. Náklady na bydlení i energie tak stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem. Domácnosti letos za bydlení zaplatí měsíčně o tisíce korun více než v minulých letech.

Jak se bude inflace vyvíjet v následujících měsících, nedokáže nikdo zodpovědně odhadnout. Důležitější než kdy dříve proto je mít vytvořenou finanční rezervu na neočekávané situace, které mohou kdykoliv nastat. Nejistá situace světové ekonomiky přeje investorům do nemovitostí, protože ty představují léty prověřený bezpečný přístav pro volné finance. Hodnota nemovitostí totiž v čase z dlouhodobého hlediska roste a překonává inflaci. Nejlepší čas pro koupi nemovitosti je přitom právě teď, protože jejich cena klesat nebude.

 

Tématickou stranu Večerníku najdete v tištěném vydání ze dne 29. dubna 2025