Dnes je neděle 6.7.2025, svátek slaví Státní svátek
Ptáme se starostů: DNES HANY ŽONDROVÉ, STAROSTKY DOBROMILIC

Přesně 2 roky a 7 měsíců působí v čele Dobromilic starostka Hana Žondrová. V době vzniku našeho rozhovoru byla v jednom kole, protože se právě na nadcházející víkend připravoval organizačně velmi náročný sjezd rodáků, který se tu konal po 50 letech.

Obec Dobromilice se poslední dobou nepochybně zdárně rozvíjí, což je zde v mnoha ohledech patrné už na první pohled. Na druhou stranu v ní stále přetrvávají problémy zejména s početnou romskou mládeží, jež na veřejných místech zanechává neuvěřitelný nepořádek. Obec se tak stále musí potýkat s pozůstatky „dědictví“ z dob, kdy do Dobromilic byli z Prostějova vystěhováni obyvatelé nechvalně proslulých prostějovských „kolonek“.

* Co se vám v Dobromilicích v posledních dvou letech podařilo?

„Myslím, že se nám zásluhou fungující kulturní komise podařilo oživit společenský život v obci, do něhož se zapojují i místní spolky. Po půl století jsme zorganizovali sjezd rodáků a přátel obce, zároveň jsme připravili oslavy 140. výročí založení SDH Dobromilice a hody. Také jsme byli docela úspěšní v žádostech o dotace. Podařilo se dokončit ‚polní cestu na oboře‘ spolu se Státním pozemkovým úřadem, jde o jedno z opatření komplexních pozemkových úprav. Slouží pro příjemnou procházku i projížďku na kole přírodou do blízkých Doloplaz a k rybníkům. Vybudovali jsme nové parkoviště u hřiště spolufinancované Olomouckým krajem. V loňském roce jsme dokončili stavbu nového chodníku podél frekventované silnice hlavním průtahem přes obec na Doloplazy, což bylo spolufinancováno ze SFDI. V letošním roce u chodníku i v jiných částech obce probíhají výsadby trvalek, keřů, cibulovin a stromů, také byla dokončena výměna sodíkových a zářivkových svítidel veřejného osvětlení za LED svítidla pro zlepšení kvality osvětlení na pozemních komunikacích a snížení světelného znečištění a energetické náročnosti soustavy. Tato akce byla spolufinancována z Ministerstva průmyslu a obchodu. Byl pořízen požární přívěs pro hašení pro naše hasiče, na což nám přispělo Ministerstvo vnitra. Investovali jsme také do nové otopné soustavy včetně nových kotlů v mateřské škole. Z menších věcí jsme otevřeli zajímavou naučnou stezku kolem sakrálních staveb, která je příjemným zastavením pro cykloturisty a návštěvníky obce.“

* Je naopak něco, co se třeba i z důvodu nedostatku financí nedaří?

„Samozřejmě opravovat by bylo pořád co, minimálně některé místní komunikace by si zasloužily opravy. Budeme se snažit získat finance nebo postupně opravovat z vlastních peněz. Ale řekla bych, že nejhorší je nepořádek po romské mládeži v obci. Co je schopna po sobě denně zanechat na veřejném prostranství, to je opravdu výjimečný výkon. A to se nám nedaří. Naučit je, aby měli zájem udržovat obec pěknou a používat odpadkové koše, když z domu to neznají. Také někteří obyvatelé ničí nově vysázenou zeleň a pořádek před svými domy udržovat také nechtějí, nemají zájem, neváží si práce jiných. Je mi to líto, vůči jiným rodinám.“

* Jaké plány máte pro letošní rok?

„Právě probíhají demolice dvou vybydlených rodinných domů, získali jsme finanční dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. Pozemek bude upraven jako zelená travnatá plocha po dobu udržitelnosti. Zastupitelstvo spolu s architekty řeší její budoucí využití, pravděpodobně půjde o individuální, popřípadě občanskou výstavbu. Letos bychom chtěli otevřít novou knihovnu s komunitním centrem, kam by se přestěhovala ta stávající, ze SZIF přes MAS jsme získali více než 300 tisíc korun na její nové vybavení. Snad se to podaří. O prázdninách proběhnou opravy starých rozvodů vody v MŠ. Finišujeme s projektem veřejného prostoru u fotbalového hřiště, kde by mělo vzniknout workoutové hřiště včetně úprav zázemí hřiště, osvětlení a nové výsadby. Letos bychom chtěli stihnout i realizaci. V letošním roce budeme podávat žádosti o dotace na výstavbu nového chodníku od základní školy ke hřišti a ‚mokřadu na oboře‘. Připravujeme projekty na bytovou výstavbu, rekonstrukci stávající obecní bytovky a sportovní areál za sokolovnou. Pokračujeme v návrhu nového územního plánu obce.“

* Kdybyste měla pro obec volně k dispozici 10 milionů korun, do čeho byste je investovali?

„Jedna z možností by byla pořídit dvě až tři nemovitosti v Prostějově a vrátit městu ‚dar‘ z roku 2002. Ale to by už v současné době asi nic nevyřešilo, a hlavně nejsme takoví. Takže raději bychom investovali do něčeho, co využijí naši občané. Líbilo by se mi nové víceúčelové hřiště a zajímavé herní prvky v areálu za sokolovnou, kde by mohlo vzniknout centrum sportovního, relaxačního a kulturního vyžití v obci s novým mobiliářem, odpočívadly, pódiem, zelení. Také bych pořídila pumptrackovou dráhu v obci, to by se děti na kolech vyřádily, a nejen ony.“