Dnes je středa 16.7.2025, svátek slaví Luboš
Betakaroten je letní hit
Foto: pixabay.com

Léto je za rohem a s ním i touha po zdravé, sluncem políbené pleti. Jenže ne každý má čas nebo chuť trávit hodiny na sluníčku – a navíc opalování s sebou nese i určitá rizika.

Právě v tuto chvíli přichází na scénu betakaroten – přírodní barvivo, které se stalo oblíbeným nejen jako doplněk stravy pro krásnější barvu pokožky, silnější imunitu i ochranu před oxidativním stresem.

Betakaroten lze samozřejmě získat ze stravy, ale málokdo je schopen přijmout ho dostatek. Potraviny disponující tímto vitamínem také obsahují i další živiny, jako je vláknina a antioxidanty. A tím zvyšují svou účinnost. Přírodní zdroje betakarotenu jsou mrkev, batáty, dýně, špenát, červená paprika, meruňky, mango, meloun cantaloupe apod. Obecně platí, čím oranžovější zelenina, tím více obsahuje betakarotenu.

Protože ale málokdo je schopen získat dostatečnou „porci" betakarotenu z potravy, můžeme si pomoci nejrůznějšími doplňky stravy. Doporučená denní dávka betakarotenu není stanovena, je ale stanovena u vitamínu A, který si tělo z betakarotenu vytvoří. Pro dospělou osobu je to asi 3–6 mg betakarotenu denně. Pokud máte v jídelníčku dostatek zeleniny, tak ta tuto denní potřebu pokryje. Pokud užíváte doplňky stravy, není vhodné překračovat dávku 7 mg denně.

Betakaroten jako doplněk stravy bychom měli začít jíst ideálně 1–2 měsíce před intenzivním opalováním. Kromě betakarotenu hrají důležitou roli při opálení a zdravé kůži také další vitamíny a minerály. Třeba vitamin C je důležitý pro tvorbu kolagenu, je antioxidant a podporuje hojení. Vitamin E chrání buňky kůže před oxidativním stresem a zinek a selen jsou důležité pro obnovu kůže a ochranu buněk. Neměli bychom zapomínat na ochranné pomůcky proti slunci a myslet na to, že betakaroten není náhradou opalovacích krémů.

 

Servis nejen pro ženy najdete v tištěném vydání ze dne 7. července 2025