O změnách pravidel rozhodla minulý týden na svém středečním zasedání vláda. Snaží se je nyní co nejvíce přizpůsobit variantě omikron, která v Česku u nakažených dominuje a je stále na vzestupu.

Hlavní změnou je bezesporu novinka u plošného testování. Ta se týká osob, které covid prodělaly v posledním měsíci. Třicet dnů po pozitivním PCR testu nebudou muset lidé podstupovat testování ani případnou povinnou karanténu. Doteď platilo, že povinné testování se týkalo všech bez rozdílu. „Víme, že karanténa ohledně omikronu stačí na pět dnů, a také už víme, což bylo překvapující, že ten, kdo prodělal omikron, měl to potvrzené pozitivním PCR testem a byl v izolaci, tak tento člověk od data odebrání testu je třicet dnů de facto bez rizika, že se nakazí, je nulové riziko vážného průběhu. A proto tyto lidi můžeme vyřadit ze systému sledování pomocí antigenních testů i ze systému sledování pomocí karantény,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Mimo to vláda upravila i platnost očkovacích certifikátů. Po posilující dávce bude platnost certifikátů prodloužena na neurčito. Již dříve rozhodla Evropská unie o tom, že platnost certifikátu pro všechny, kteří byli očkováni druhou dávkou před 7. květnem, skončí 1. února. V Česku bude certifikát platit do 15. února, kdy budou moci všechny osoby starší 18 let přijít pro posilující dávku. Osob mladších 18 let se tato změna netýká. „Chceme ještě jednou vyzvat všechny občany, kteří by mohli dostat posilující dávku, aby přišli, abychom jim umožnili normálně fungovat na území celé Evropské unie,“ doplnil Válek.

 

Podrobné koronavirové zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 31. ledna