V České republice začala od čtvrtka 22. října úderem šesté hodiny ranní platit další opatření. A jsou pomalu stejně přísná, jako byla ta za koronavirové krize během letošního jara. I když se vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem brání označení lockdown, zavřít musela velká část obchodů, ale i služby a velmi výrazně byl omezen pohyb osob. Jednoduše řečeno, můžeme vyrazit do práce, na rychlý nákup nebo k lékaři. A pak hned domů! Opatření mají jako obvykle řadu výjimek, Večerník tak nyní svým čtenářům přináší velký přehled toho, kam můžeme vyrazit a s kým, kde nakoupíme a na co naopak musíme nejméně do 3. listopadu zapomenout. I tentokrát platí, že vláda ČR uvažuje o dalším zpřísnění, k němuž může dojít už v úterý. Ve hře je totální lockdown jako na jaře…

Omezení pohybu

Od čtvrtka 22. října od 06.00 hodin do konce nouzového stavu 3. listopadu platí omezení pohybu a kontaktu s jinými lidmi. Výjimkou jsou cesty do práce, na nákupy, k lékaři nebo za rodinou. Podle Twitteru ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou povolené i cesty do přírody nebo pobyt na chatách a chalupách, ovšem nejvýše do počtu dvou lidí (pokud se nejedná o členy jedné domácnosti). Od 14. října platilo omezení shromažďování na nejvýše šest osob. Počet účastníků svateb a pohřbů je omezen na deset osob (od pondělí 19. října začalo platit omezení počtu jejich účastníků na 30). Omezen je také počet účastníků demonstrací, a to na 100 osob ve skupinách nanejvýš po 20 lidech. Dosud platil limit 500 lidí na demonstraci.

Uzavření obchodů a služeb

Od čtvrtka 22. října 06.00 hodin do konce nouzového stavu 3. listopadu budou uzavřeny maloobchodní prodejny. Kromě toho bude podobně jako na jaře zakázán prodej služeb v provozovnách. Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie nebo lékárny. Výjimku budou mít také prodejny pohonných hmot, prodejny malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů, tabákových výrobků, prádelny nebo čistírny. V provozu dále budou moci být autoservisy, provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilky od třetí strany, prodejny zahrádkářských potřeb, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy výpočetní a telekomunikační techniky a spotřební elektroniky, zámečnictví, provozovny servisu výrobků pro domácnost, myčky automobilů, prodejny domácích potřeb a železářství, provozovny sběru a výkupu surovin či kompostárny. Omezeno je také poskytování ubytovacích služeba to s několika výjimkami. Kromě lidí, kteří dokončí ubytování zahájené před účinností dnešního rozhodnutí vlády, se to týká třeba služebních cest, ubytování pro lidi, jimž byla nařízena pracovní povinnost nebo cizincům s pracovním povolením. Ubytovat se mohou také osoby, kterým byla nařízena izolace nebo karanténa, nebo lidé přemístěni ze zdravotnických či sociálních zařízení.

Omezení kontaktu se státní správou

Vláda až do 3. listopadu omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Prymula upřesnil, že by se neměly tvořit fronty a lidé by se měli objednávat předem. „Všude tam, kde je to možné, nařizujeme, aby úředníci přešli na systém home office,“ uvedl ministr zdravotnictví. Vláda také vyzvala ostatní zaměstnavatele k podpoře práce z domova, omezení prací, které nejsou nezbytné, a omezení kontaktu se zákazníky.

Návrat do škol nejistý

Od středy 14. října do neděle 1. listopadu jsou pro prezenční výuku uzavřené všechny školy s výjimkou mateřských. Žáci a učitelé přešli na distanční výuku. Návrat do škol je však nejistý. Ministr zdravotnictví Roman Prymula připustil, že se první stupeň nevrátí 2. listopadu do škol, jak sliboval. Má podle něj prioritu, ale záležet bude na dalším vývoji epidemie covidu-19. Po jednání vlády uvedl, že by se mohli do škol vrátit nejdříve třeba jen žáci prvních a druhých tříd. Prymula dosud tvrdil, že 2. listopadu se bezpodmínečně obnoví prezenční výuka dětí z prvního stupně základních škol. Ministr školství Robert Plaga naopak už dříve připustil, že pokud by se situace nelepšila, tak se ani mladší děti do škol vrátit nemusí. Pro návrat do ostatních škol stanovil ministr zdravotnictví už dříve jako klíčový ukazatel reprodukční číslo (R) na úrovni 0,8. Údaj udává průměrný počet dalších nakažených, kteří se infikují od jednoho pozitivně testovaného. Pokud je nižší než 1, epidemie začíná slábnout. Současné je podle ministra asi 1,36.

Uzavření stravovacích zařízení platí dál

Už od středy 14. října do úterý 3. listopadu jsou zcela uzavřeny restaurace a bary. Platí také zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech. Od 9. října do 3. listopadu jsou uzavřeny posilovny, fitness centra, vnitřní bazény či koupaliště. Od 12. října se pak také do 3. listopadu zavřela divadla, kina, muzea či zoologické zahrady. Nově zavírají i ty botanické.

Roušky i v autě

Od středy do odvolání platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému s výjimkou lidí z jedné domácnosti. Povinné jsou roušky i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy domácnosti. Od 1. září platila povinnost zakrývání nosu a úst na úřadech, ve zdravotnických zařízeních, v zařízeních sociálních služeb a prostředcích veřejné dopravy. Od 10. září přibyla povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách budov, od 13. října byly povinné i na zastávkách veřejné dopravy.

 

Aktuální koronavirové zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 26. října