Koronavirová krize v celé republice vrcholí a Prostějovsko v ní bohužel hraje hlavní roli. Ve čtvrtek ráno vydalo Ministerstvo zdravotnictví prohlášení, že zdejší region zaznamenal nejvyšší týdenní nárůst pozitivně testovaných osob v rámci celé České republiky. V prostějovské nemocnici aktuálně leží 78 pacientů a někteří z nich bohužel zákeřnému covid-19 už podlehli. Pozitivní test mají také dosluhující hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a také jeho nástupce Josef Suchánek. Problémy ohlásil i prostějovský primátor František Jura.

Uplynulou středu byl v Olomouckém kraji zaznamenán rekordní nárůst případů covid-19. Přitom nejvýrazněji v posledních sedmi dnech přibylo nakažených na Prostějovsku. Od středy 14. do středy 21. října se podle Ministerstva zdravotnictví na Prostějovsku objevilo téměř 882 nových případů covid-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Smutný rekord! Pozadu přitom nezůstává ani Konicko, ke čtvrtečnímu dopoledni bylo hlášeno 141 případů. Což znamená, že zhruba každý devadesátý obyvatel regionu už má ve svém držení pozitivní test.

Kritická situace je také v prostějovské nemocnici. „Hospitalizováno je celkem osmasedmdesát pacientů, z toho dvanáct osob leží na oddělení ARO nebo na jednotce intenzivní péče s velmi vážným průběhem nákazy. I zde už počítají mrtvé. „I v těchto týdnech dochází bohužel k úmrtím pacientů s covid-19. Ve druhé podzimní epidemické vlně jde o jednotky osob, u kterých se již lékařům nepodařilo je zachránit. Jednalo se o těžce nemocné pacienty ve vysokém věku,“ prozradila Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel provozující Nemocnici Prostějov.

Mezi nakaženými z minulého týdne jsou i známé osobnosti, především z politické scény. Jako první ohlásil pozitivní test na covid-19 hejtman Ladislav Okleštěk. Ten se také v sobotu Večerníku svěřil, jaké má problémy. „Klidně napište, že koronavirus je pořádný hajzlík! Mám pořád zvýšenou teplotu, neustále se potím, bolí mě klouby v celém těle a hlavně záda. A navíc mám stále velké bolesti hlavy a kašel. Celou dobu jsem byl velice zodpovědný a nosil roušku i venku. O to víc mě mrzí a hodně mě to překvapilo, že jsem se nakazil. Od koho? To opravdu nevím! Ale asi tomu osud chtěl, abych toho covidu zakusil také,“ svěřil se exkluzivně Večerníku hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Další nakažený, tentokrát budoucí hejtman Josef Suchánek, má prozatím mírnější příznaky. „Že jsem pozitivní na koronavirus, mi po testech sdělili v úterý. Nic strašného mi ale není, ale na druhé straně mě bolí celý člověk… Střídají se u mě bolesti hlavy a kloubů a jsem navíc hodně zesláblý. Nemám ale čas odpočívat, sedím doma u počítače a řeším politiku,“ uvedl pro Večerník.

Od minulého úterý není v práci ani primátor Prostějova František Jura. Ten ovšem nákazou netrpí. „Během pondělí devatenáctého října jsem absolvoval skoro celodenní jednání s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem, který měl na druhý den pozitivní test. Z toho důvodu jsem dostal strach, takže jsem absolvoval testy na koronavirus. Naštěstí byly negativní, přesto mi byla nařízena izolace a domácí karanténa. Jsem v pohodě a v pátek třicátého října už mohu do práce. Jsem v neustálém telefonickém kontaktu s prvním náměstkem Jiřím Pospíšilem, se kterým na dálku řeším chod magistrátu,“ prozradil František Jura, primátor statutárního města Prostějov.