Od pondělí 12. dubna se již nebudeme vázat na nouzový stav, ale na pandemický zákon. Na základě této změny dojde i ke změně některých dlouhotrvajících protiepidemických opatření. Nově budeme moci do zoo, do botanických zahrad, na farmářský trh, do obchodu s obuví a s dětským oblečením. Od dnešního dne se také vrátí některé děti do tříd, kteří nastoupí na takzvanou rotační výuku. Ruší se i zákaz nočního vycházení a pohybu mezi okresy. Večerník pro své čtenáře připravil podrobný přehled toho, co se od dnešního dne mění, ale i toho, co zůstane zakázáno.

Část dětí se vrací do škol i mateřinek

Vláda potvrdila schválení plánu na návrat dětí do lavic. Žáci prvního stupně základních škol se začnou vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna. V jedné třídě bude moci v jednu chvíli být maximálně 15 dětí. V okrese Děčín si děti kvůli vysokému počtu nakažených a prvním záchytům brazilské mutace na školu ještě týden počkají. Žáci se budou ve školách střídat. „Rotační výuka není ideální, ale je to nástroj, jak bezpečně dostat žáky do škol,“ komentoval nové schéma ministr školství Robert Plaga. Rotační systém také nebude ve školách, kde je do 75 žáků. „Zde bude výuka prezenční,“ uvedl Plaga.

Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky. Týden na to, tedy 19. dubna, by se pak měli do laboratoří vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol. Podle ministra školství Roberta Plagy bylo nakoupeno více jak 6 milionů respirátorů FFP2 pro učitele. Krajské hygienické stanice budou podle Plagy úzce spolupracovat s řediteli škol na testování. U žáků bude testování probíhat dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek až do konce školního roku. „V případě, že k pozitivnímu testu dojde ve čtvrtek, pak počkají na opakovaný PCR test. Poté případně odchází do izolace a karantény,“ popsal ministr na tiskové konferenci po jednání vlády.

Otvírají se další obchody i některé služby

Jednou z velkých změn bude otevření obchodů s obuví, s dětským oblečením a papírnictví. „Jsem velmi rád, že vláda vyslyšela naše návrhy a začala respektovat realitu běžného života,“ komentoval informaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Prouza podotkl, že toto otevření dává smysl i v tom ohledu, že se budou rovněž vracet děti do škol a musí se na návrat do lavic připravit. A tedy si pořídit vhodné oblečení a učební pomůcky. Co se týče maloobchodů a prodejen, vláda schválila také otevření obchodů s pietním zbožím, s náhradními díly do aut a provozoven poskytujících opravy zařízení do domácností. Nadále bude platit, že musí obchody zajistit bezpečné podmínky pro nákup, a tedy zajistit ochranné pomůcky, dezinfekce a kontrolovat dodržování rozestupů. Obchody a služby budou moci také prodloužit svou otevírací dobu. Nově budou moci otevřít v 6.00 hodin ráno a uzavřít až ve 22.00 hodin. Zelenou budou mít i někteří poskytovatelé služeb. Vláda podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka povolila také obnovený provoz pro zámečníky, čistírny a prádelny.

Trhy bez jídla a pití

Vláda povolí od 12. dubna i konání farmářských trhů. Tržiště ale musí fungovat v jiném režimu. Na ploše tržiště by měla být jedna osoba na 15 metrů čtverečních a musí se udržovat dvoumetrové rozestupy. Nelze prodávat pokrmy a nápoje určené k bezprostřední konzumaci. Nebude možné ani instalovat místa k sezení.

ZOO s omezenou kapacitou

Od 12. dubna bude také možné navštívit venkovní prostor zoologických a botanických zahrad. Počet návštěvníků ale bude omezen, a to na maximálně 20 % kapacity. Většina oslovených zoo a botanických zahrad uvedla, že je připravena otevřít. Zdražovat nechystají.  

Končí omezení pohybu. Setkávání lidí nakonec jen ve dvou! 

S nouzovým stavem končí také zákaz vycházení po deváté večer. Toto opatření skončí v neděli o půlnoci. Stejně tak bude opětovně povoleno cestovat mezi okresy. „S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy. Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byly doposud,“ uvedl v úterý odstupující ministr zdravotnictví Blatný s tím, že se venku bude moci potkávat až 20 lidí a uvnitř pak 10 osob. Právě tato změna vzbudila ale největší nevoli a experti ze skupiny MeSES varovali před hrozícími vážnými důsledky. Blatný pak ve středu v čele resortu skončil, premiér Andrej Babiš na jeho místo dosadil šéfa pražské vinohradské nemocnice Petra Arenbergera. A právě nový ministr nakonec v sobotu rozhodl, že omezení na 2 lidi venku a 2 uvnitř ponechá. Za zlé mu to mají hlavně amatérští sportovci, kteří se připravovali na pondělní restart tréninků.

 

Plánovaná lékařská péče se vrací

Nemocnice nemusí od středy 7. dubna dál zcela omezovat plánovanou péči. Exministr zdravotnictví Jan Blatný tento krok už minulý týden avizoval. Podle něj se zákaz měl změnit na doporučení. Prosincové opatření obsahovalo formulaci „okamžité zastavení příjmu nových pacientů za účelem poskytování plánované péče“, nově se změnilo na „omezení příjmu“. Tato elektivní péče, neboli odložitelná, jsou většinou předem plánované operace, například ortopedické nebo oční. Její omezení dopadá například také na lázně nebo rehabilitační ústavy, jejichž služby pacienti po operacích využívají.

 

Co zůstává v platnosti?

Podle dnes už bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného se nedají novinky nazývat rozvolňováním, protože se o rozvolňování nejedná. „To, co jsme při žádosti o prodloužení nouzového stavu slíbili jak občanům, tak Poslanecké sněmovně, jsme tímto splnili,“ podotkl Blatný. Vláda totiž slíbila, že otevře školy a že skončí omezení pohybu. Jak již bylo zmíněné, nadále tak zůstávají uzavřené maloobchody, restaurace a většina služeb. Povinností také zůstává nosit ve vnitřních i vnějších prostorách ochranu dýchacích cest.