Rapidní nárůst nově pozitivně testovaných obyvatel Olomouckého kraje se stále nedaří zastavit. V neděli večer už Krajská hygienická stanice v Olomouci registrovala 20 969 nakažených osob od začátku koronavirové pandemie. Aktuálně je v kraji nemocných na covid-19 přesně 11 319 osob. Nový hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek Večerníku v neděli pozdě večer přiznal, že narůstající statistiky ho děsí.

K osmnácté hodině večerní neděle 1. listopadu bylo v Olomouckém kraji evidováno 20 969 pozitivně testovaných osob na covid-19. Aktuálně je nemocných 11 319 pacientů a od začátku pandemie bylo naopak vyléčeno 9 448 lidí po nákaze koronavirem. Bohužel aktuálně už také registrujeme 202 zemřelých na covid-19. To vše jsou čísla z internetových stránek Krajské hygienické stanice Olomouc. Jak ještě ze statistik hygieniků vyplývá, přímo v Prostějově mělo od začátku pandemie pozitivní test na koronavirus už 2 821 osob a osm z nich zemřelo.

Obavy z neustále rostoucích koronavirových statistik nezakrývá ani Josef Suchánek, který je od pátku novým hejtmanem Olomouckého kraje a v roli komentátora tak střídá Ladislava Oklešťka. „Všechno je to jeden velký malér a průšvih. Pomalu se začínám orientovat v této problematice a už jsem začleněn i do krizového štábu Olomouckého kraje. Stále se navyšující počty nakažených občanů mě trošku děsí, ale zároveň neustále zůstávám optimistou, že se vše zlepší,“ sdělil Večerníku Suchánek. „Zkušení epidemiologové tyto nárůsty sice předpovídali, přesto se hodně věcí na celostátní úrovni podcenilo a možná i zanedbalo. Co se týká našeho kraje, zatím mohu jen říct, že jsem stačil pečlivě prostudovat situaci v našich nemocnicích. Zjišťoval jsem, jak jsou na tom kapacitně nejen s lůžky, ale i s personálem. Také během uplynulého týdne kraj zásobil nemocnice novými ventilačními jednotkami a dalším vybavením. Zatím to ve špitálech zvládají, mnohde však s vypětím všech sil. O to víc si vážím práce lékařů a ostatního zdravotnického personálu, také všech dobrovolníků, kteří přispěchali do nemocnic pomoci,“ uvedl dále Josef Suchánek. On sám pak v sobotu ukončil karanténu poté, co byl nakažen covid-19. „Ano, včera mi skončila karanténa a v pondělí normálně už nastupuji do práce. Měl jsem naštěstí lehčí průběh nemoci, ale stále cítím jakousi slabost,“ přiznal Večerníku hejtman Olomouckého kraje.

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním covid-19 v Olomouckém kraji

den                             denní přírůstky

Pondělí 26. října         470

Úterý 27. října                        1 522

Středa 28. října           784

Čtvrtek 29. října         766

Pátek 30. října            955

Sobota 31. října          501

Zdroj: KHS Olomouckého kraje

 

 

Aktuální zpravodajství o koronavirové pandemii z regionu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 2. listopadu