´Naděje, která zhasla velice brzy. Tak vnímají mnozí sportovci dění minulého týdne. Vláda jim ještě před pár dny dávala šanci na návrat, nyní se ale zdá, že výkonnostní a mládežnický sport na 99 procent rozeběhnuté sezóny nedohraje.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Ostře se proti tomuto názorovému veletoči ohradila Česká unie sportu nebo Fotbalová asociace České republiky. Ostrými výroky nešetří ani někteří sportovci na Prostějovsku – řada klubů už připravovala sportoviště a areály. Nyní to vypadá, že zbytečně.

„Mně už, co se týká naší vlády, nepřekvapuje vůbec nic. Pokud jsou lidi testování v práci, děti ve školách, máte negativní test, tak tam už je asi nějaká politická hra, která má podpořit očkování,“ říká například kostelecký fotbalový trenér Lubomír Keluc.

Je viditelně rozezlený. Zatímco se s týmem těšil na nástup na hřiště, klub o něm informoval i na svém Facebooku, za pár dnů bylo vše úplně jinak. „Nedopadne to dobře. Tlak od sportovců bude tak silný, že jim nic jiného nezbyde. Lidé začnou všichni fungovat a přestanou řešit zákazy. Vláda si dělá, co chce, už to dost hraničí. Je to příliš velký nápor na psychiku. Přehání to,“ pokračuje Keluc.

Není sám. Sportovci napříč kluby jsou buď rozzuření, nebo rezignovaní. „Samozřejmě nevím, co vlastně můžeme a co ne. Nicméně my jsme trénovat začali a uvidíme,“ uvedl mládežnický hokejový trenér Prostějova Michal Janeček. „Mám akorát obavy, že nás někdo vyžene ze sportoviště,“ potvrzuje mimoděk slova Lubomíra Keluce o samovolném rozvolňování opatření ze strany lidí.

Také lukostřelci už se chystali začít s tréninky. Je co dohánět. Oddíl pořádá mistrovství ČR v lukostřelbě, chystá reprezentanty i své mládežnické naděje. „Jsem z toho docela zklamaná. Pokaždé uvádí něco jiného, informace se mění z hodiny na hodinu. Je to pro nás dost nevýhodné,“ uvedla předsedkyně oddílu Magda Robová s tím, že trénovat začali.

Ukazuje se, že kromě rozvolnění opatření si často sportovně činní lidé přejí hlavně to, aby byl ve vládních nařízeních pořádek, ne neustálé zmatky a změny.