V těžké době je každá pomoc dobrá, ale ta rychlá se cení o to víc. Právě s takovou přispěchal Rotary klub Prostějov, který si v těchto dnech připomíná 25. výročí od své obnovy. Jeho členové zakoupili přístroj iCHROMA II určený pro rychlé testy nemoci covid-19. Stejný přístroj by přitom v budoucnu mohl zásadním způsobem přispět k možnosti plošného testování v celé ČR. Rotariáni jej tento týden chtějí zdarma zapůjčit prostějovskému Centru sociálních služeb fungujícímu v areálu staré nemocnice. Tam přispěje k včasnému odhalení těch, kteří přestože ještě nepociťují problémy, by už mohli nakazit ostatní. 

  

Analyzátor iCHROMA II dokáže během několika desítek minut vyhodnotit protilátky na covid-19 a označit potenciálního šiřitele viru s 95% úspěšností. Ideální je třeba pro domovy seniorů k průběžnému testování klientů i zaměstnanců. Pokud někdo vyjde pozitivní, jde okamžitě do karantény a na medicínský test PCR, jenž se provádí v nemocnici. Bez testu by se jeho nákaza mohla projevit za 3 až 5 dnů. Do té doby by mohl nakazit všechny, s nimiž přišel do styku. „Jak jsem si přečetl článek o tom, že existuje tento jihokorejský přístroj, hned mě napadlo, že bychom ho mohli z klubových peněz pořídit. Jeho výhodou je zejména skladnost a rychlost. Odebraný vzorek je zanalyzován během dvanácti minut,“ prozradil Pavel Jehlář, který přístroj po jeho nedávném doručení do Prostějova již zkalibroval. Už v průběhu nadcházejícího týdne by měl putovat do Centra sociálních služeb působícího v areálu staré nemocnice v Lidické ulici. „Otázkou je ještě způsob předání, neboť v zařízení aktuálně panuje přísná karanténa,“ dodal Jehlář.

Peníze na pořízení přístroje šly zejména z příspěvků členů Rotary klubu Prostějov. „Finance však také získáváme i z jiných klubových aktivit, napříkald z charitativního prodeje velikonočních beránků nebo z prodeje punče na prostějovských vánočních trzích. Letos předpokládáme, že trhy nebudou, ale všichni, kteří si u Rotary stánku dali punč loni, si mohou říci, že jejich peníze právě nyní pomáhají. Všem předem děkujeme,“ vzkázala současná prezidentka klubu Emílie Hnízdilová s tím, že Rotary klub Prostějov do budoucna předpokládá půjčování přístroje i dalším institucím a zvažuje případný nákup dalších analyzátorů.

 

HISTORIE ROTARY CLUBU PROSTĚJOV  

Rotary International je nejstarší mezinárodní klubovou organizací na světě. Vznikla v roce 1905 v americkém Chicagu, v současné době působí ve více než dvou stech zemích světa a sdružuje 1,2 milionu členů. Všechny spojuje myšlenka vyjádřená hlavním heslem hnutí – Service Above Self, tedy služba na prvním místě. Rotary Club v Prostějově byl založen v roce 1935. Už o čtyři roky později byl rozpuštěn na pokyn protektorátního ministra vnitra. Činnost klubu byla po válce obnovena, opětovný zákaz však přišel po roce 1948.

Moderní dějiny prostějovského klubu se začaly psát téměř přesně před pětadvaceti lety. Dne 27. října 1995 byla klubu udělena Charta Rotary International a práce se mohla rozjet naplno. Klub se zabývá především charitativní činností se zaměřením na seniory a v posledních letech se zaměřuje také na „službu mládeži“, což je mezinárodní projekt umožňující mladým lidem poznávat svět. Rotary klub Prostějov i v této nelehké době nemá ruce v klíně a snaží se pomáhat v boji se zákeřným nepřítelem.