Během uplynulé soboty se výrazně zpomalil počet nově pozitivně testovaných osob na covid-19. Přibylo jich 397 a k nedělní osmnácté hodině evidovala krajská hygienická stanice od začátku pandemie v Olomouckém kraji už 25 897 lidí, kteří si prošli nebo se stále léčí z nákazy koronavirem. Aktuálně je v kraji nebezpečným virem postiženo 10 622 pacientů.

V neděli 8. listopadu večer bylo v Olomouckém kraji evidováno už 25 897 případů pozitivně testovaných osob na covid-19. Za posledních sedm dní je to o 4 928 lidí víc. Rapidně ale vzrostl počet vyléčených, takže se také snížil aktuální počet nemocných, který činil 10 622 pacientů. Během soboty 7. listopadu přibylo v Olomouckém kraji jen 397 nových pacientů, což je nejmenší víkendové číslo za posledních několik týdnů. „Musíme si ale uvědomit, že během sobot a nedělí se testuje méně. Nejhorší situace je momentálně na Přerovsku, kde za posledních sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 853 nakažených. Následuje Prostějovsko s 850, Jesenicko, kde je zhruba 795 nakažených, Olomoucko s 588 nakaženými a nejklidnější je nyní situace na Šumpersku s 580 nakaženými případy na 100 tisíc obyvatel,“ prezentuje oficiální statistiky krajská hygienička Blanka Haliřová.

Vývoj počtu nově nakažených obyvatel sleduje s mírným optimismem také hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. „Ty nové nárůsty jsou mnohem optimističtější než předchozí týden a snad to bude i takto nadále pokračovat. Samozřejmě s těmito statistikami sleduji i vývoj v nemocnicích po celém kraji. Tady bych chtěl poděkovat a pochválit vedení všech zdravotnických zařízení, která úspěšně spolupracují a vzájemně si poskytují pomoc s volnými kapacitami. Žádná nemocnice v kraji se tak ještě nedostala do krize s volnými lůžky,“ pochvaluje si hejtman Josef Suchánek, který se na žádost Večerníku vyjádřil i bohužel ke stále vzrůstajícímu počtu zemřelých s nákazou covid-19. Jak Večerník uvádí na jiném místě dnešního vydání, například v prostějovské nemocnici zemřelo od začátku září na covid-19 celkem 37 pacientů. „To je skutečně obrovské číslo a je mi to moc líto. Bohužel to všechno koresponduje se současnou situací a nárůstem počtu jak nově nakažených, tak hospitalizovaných pacientů se závažným průběhem nemoci. Jsem ale přesvědčen o tom, že i tyto smutné statistiky budou týden od týdne klesat,“ uvedl pro Večerník první muž Olomouckého kraje. Jak ještě hejtman dodal, s daleko větší úzkostí nyní pozoruje vývoj v domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních v kraji. „Nákaza covid-19 je v těchto ústavech bohužel čím dál rozsáhlejší, špatné je i to, že se mezi nakaženými objevují stále častěji i členové personálu. Potřebujeme lidi, kteří se o seniory a další potřebné spoluobčany mohou starat. Snad se ale i v tomto ohledu blýská na lepší časy, neboť podle aktuálních zpráv se značný počet zaměstnanců sociálních zařízení vrací vyléčen znovu do práce. A chtěl bych poděkovat také všem dobrovolníkům, kteří v domovech pro seniory a v dalších ústavech pomáhají,“ vzkazuje Josef Suchánek.

 

denní nárůst nakažených covidem-19 v olomouckém kraji

den                             počet nově nakažených

pondělí 2. listopadu      687

úterý 3. listopadu         841

středa 4. listopadu        904

čtvrtek 5. listopadu      773

pátek 6. listopadu        806

sobota 7. listopadu       397