Koronavirová epidemie a s ní spojená omezení mají i nečekaný dopad na podobu pohřbů. Lidé stále častěji pochovávají zesnulé bez smutečních obřadů. Podle prostějovských soukromých poskytovatelů služeb spojených s posledním rozloučením s blízkým zesnulým však pozůstalí chápou a dodržují i ta nejpřísnější protiepidemická opatření. „Je však u každé rodiny velmi těžké určit pouze deset osob, které se rozloučí se zemřelým přímo v obřadní síni,“ řekl Večerníku Pavel Makový.

Od 22. října se změnila pravidla pro pořádní smutečních obřadů. Těch se může nyní účastnit nanejvýš 10 lidí. I při obřadu pak platí povinnost mít roušku ve všech uzavřených prostorách a dodržovat minimálně dvoumetrové rozestupy mezi sebou. „Platí to pro smuteční obřady, které se konají v obřadních síních, v kostelech i kaplích,” připomíná Pavel Makový, majitel Pohřební služby v Prostějově. „Při vyřizování pohřbů však lidé v současné době vždycky zváží, jestli si objednat klasický smuteční obřad, nebo se rozloučit se svým blízkým bez něj. Pro každou rodinu je totiž nesmírně těžké určit maximální počet deseti lidí, kteří by se účastnili posledního rozloučení uvnitř smuteční síně či v kostele nebo v kapli. Pohřbů zajišťujeme v těchto dnech hodně, ale přesto zisky klesají. Přibývá totiž bezobřadových rozloučení,“ prozradil Večerníku Pavel Makový, který vzápětí také popsal, jak pozůstalí současné potíže s omezením osob na pohřbech řeší nejčastěji. „Zvolí většinou smuteční rozloučení bez obřadu, ale rodina se ve větším počtu sejde až u hrobu. Tady samozřejmě také platí přísná omezení v podobě zákazu shlukování, ovšem pozůstalí všechna nařízení dodržují. Každý z nich má roušku a stojí v dostatečných rozestupech maximálně o třech účastnících pohřbu. Specialitou těchto dní je také uspořádání smutečního obřadu až přímo u hrobového místa na hřbitově za účasti faráře,“ sdělil dále Večerníku Pavel Makový.

Druhá soukromá pohřební služba v Prostějově – Václavková a spol., má obrovskou výhodu v tom, že vlastní svoji malou obřadní síň přímo ve své provozovně v Mlýnské ulici. „V současné době je to pro nás velká výhoda. Naši vlastní smuteční síň právě teď využívá čím dál tím více pozůstalých k poslednímu rozloučení v úzkém rodinném kruhu. Při obřadech se tady sejde nejčastěji šest až osm osob, málokdy pak maximální počet deseti. Všichni samozřejmě dodržují přísná hygienická pravidla včetně nasazených roušek a rozestupů. A kdo by roušku neměl, tomu ji samozřejmě poskytneme,“ vzkazuje Jarmila Václavková.