Konec školní výuky, aspoň prezenční, nemusí v současné době znamenat konec práce. Skoro naopak, řada studentek a studentů středních zdravotních škol vyrazila pomáhat do nemocnic. I do prostějovské. Je mezi nimi i Klára ze čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy v Prostějově, na jejíž přání ctíme uchování celé její identity jen pro potřeby redakce. Důležité je, že jako zdravotní sestra pomáhá v současné době na neurologii.

 

„Je tam trochu zmatek, jsou dvě spojená oddělení – neurologie a ORL. Ale všichni se to snaží zvládat,“ říká k aktuální situaci v prostějovském špitálu. Večerník zajímá, jak se po týdnech pomoci cítí? „Moc příjemné to není. Nikdy jsme jako studentky čtvrtého ročníku nedělaly dvanáctky. Je to něco nového. Stejně tak chodit na noční,“ vypověděla mladá slečna, která v nynějším vytížení vidí nejednu pozitivní věc. „Je to pro nás užitečná praxe. Když nemůžu být ve škole, tak ten čas strávím v nemocnici,“ konstatuje.

Přitom služba za současné situace není žádný med. Ona i další studentky, které vypomáhají, navíc samy riskují nákazu. „Setkaly jsme se i s pozitivními pacienty. Zatím jsem nemusela být v karanténě. Ale když jsme v kontaktu s někým takovým, dělají nám testy,“ prozradila pro Večerník studentka Klára, která i při tom všem přemítá, jak to bude s maturitou? „Snad to nebudeme dělat o prázdninách. To radši, ať je to jak na Slovensku. Tam jim ji prostě dali,“ směje se.

A co by na závěr vzkázala pochybovačům? „Rozhodně koronavirus existuje a není to ani sranda. Jde hlavně o to, aby se nepřehltil zdravotnický systém, o nic jiného. Už teď je málo lidí, chybí i pětina personálu,“ míní sympatická budoucí zdravotnice.