Vicepremiér Karel Havlíček přišel s dobrou zprávou. Je dost dobře možné, že se začátkem prosince otevřou veškeré maloobchody, provozovny jako restaurace a hospody, bazény a lyžařská střediska. Nad plošným rušením opatření však visí velký otazník.

„Dnes nemůžeme nikomu slíbit, jestli to bude 28. listopadu, nebo 5. prosince. Vidíme ale, že se zdravotní situace zlepšuje. Myslím, že je to rozehrané dobře. Když budeme dodržovat pravidla, na začátku prosince budeme moci začít otevírat,“ nastínil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Mohli bychom tedy mít Vánoce v klidu a pohodě? To záleží na tom, jestli lidé neusnou na vavřínech a nepřestanou dodržovat restrikce. „Je ale důležité říct, že budou určitá hygienická a dezinfekční opatření, bude se dávkovat počet lidí v provozovnách, bude omezen počet lidí u stolu a budou se dodržovat parametry ve smyslu dezinfekce. Musíme si uvědomit, že to nebudou Vánoce jako každý rok. Ale díky tomu, že jsme relativně brzy připravili opatření proti nákaze, tak máme šanci, že předvánoční nákupy stihneme,“ shrnul Havlíček.

Vedoucí resortu průmyslu a obchodu si je vědom toho, že nepravidelné otevírání různých obchodů by znamenalo neférovost v jejich konkurenceschopnosti. „Kdybychom otevírání začali dávkovat ve smyslu nejdříve tyto obchody a pak další, tak vytvoříme velmi neférové konkurenční prostředí,“ upozornil vicepremiér.