S nepříjemným problémem se v souvislosti s epidemií koronaviru musí vyrovnat mnohé organizace, a sice s nedostatkem personálu. V domovech pro seniory nebo ve zdravotnických zařízeních tak nyní chybí zaměstnanci, kteří skončili v karanténě, a také ti, kteří jsou na ošetřovném. Vznikají tak díry, které se často jen stěží dají zacelit.

„Zatím to pokrýváme z našich vlastních zdrojů. Ale máme v záloze skupinu dobrovolníků, kteří by nám měli být schopni v případě nouze pomoci,“ uvedl ředitel kosteleckého domova pro seniory David Ševčík.

Preventivním náborem dobrovolníků však reagovaly také další organizace. „Momentálně máme šest lidí jako dobrovolníky. Čtyři z nich jsou na prodloužené praxi, kterou s naším souhlasem nemuseli odložit, ale dokončují ji nyní. Jeden člověk byl u nás na nařízené práci, pak byl v kontaktu s pozitivně testovaným člověkem,“ řekl ředitel prostějovské Charity František Hynek. Zatím je ale podle jeho slov Charita spíše v přípravné fázi na ještě horší časy.

Podobné je to i v domově pro seniory v Nerudově ulici. Večerník už v minulých číslech informoval, že se tam vyskytlo několik případů koronaviru, jedna z klientek musela být dokonce převezena do nemocnice. „Zatím vše ale zvládáme s naším personálem. Dobrovolníky sháníme hlavně preventivně,“ uvedl ředitel domova Zdeněk Libíček. Už nyní přesto organizace cítí potřebu dobrovolníků na některé práce. „Potřebovali bychom někoho na úklid, dále například na krmení nebo přebalování klientů. Přihlášených pár lidí taky máme. Uvidíme, zda a kdy je využijeme,“ dodal Libíček. 

 

Aktuální zpravodajství čtěte v tištěném vydání