Ve středu 18. listopadu se do školních lavic vrátí nejen žáci 1. a 2. tříd základních škol, ale i žáci speciálních škol. Ministři školství Robert Plaga a zdravotnictví Jan Blatný to s definitivní platností během minulého týdne potvrdili. Prezenční výuka u nejmenších dětí se navrací po dlouhých týdnech i do Prostějova. 

 

Děti se do škol vrátí v celých třídách, nebudou se tedy rozdělovat na skupiny. Ministr školství dále dodal, že budou rovněž fungovat školní družiny a jídelny. Školy ale budou muset zajistit, aby nedocházelo k mísení jednotlivých kolektivů. Stejná třída se tedy bude společně vyučovat, chodit na oběd i trávit čas v družině. „Budou nutná režimová opatření. Roušky se budou nosit ve společných prostorách i po celou dobu výuky ve třídách,“ upřesnil ministr Plaga. Ještě větší apel pak bude Ministerstvo školství směřovat k větrání tříd. Mělo by probíhat nejen po konci hodin, ale i v jejich průběhu. Povolen nebude zpěv ani tělocvik. Pohyb dětí na vzduchu je ale podle ministra školství vítaný.

Na středeční návrat dětí nejnižších ročníků jsou připraveni i na základní škole Dr. Horáka v Prostějově. „Moc se na prvňáčky a druháky těšíme. Distanční výuku jsme sice zvládali na rozdíl od jarních měsíců, kdy s ní nebyly ještě dostatečné zkušenosti, velice dobře, ale pro ty nejmenší děti není podle mého názoru nejvhodnější. Klasickou prezenční výuku u tak malých školáků prostě nejde tak jednoduše zastoupit. Návrat žáků prvních a druhých tříd naprosto vítám a oceňuji toto rozhodnutí obou ministerstev i vlády,“ řekla Večerníku Petra Rubáčová, ředitelka školy. Jak vzápětí dodala, na výuku prvních dvou ročníků jsou ona i celý pedagogický sbor připraveni. „Všechna přísná protiepidemická opatření jsme schopni zabezpečit na sto procent, včetně všech dalších hygienických nařízení. Naše uklízečky neměly volno, byly ve škole, proto jsou veškeré prostory budov a tříd řádně uklizeny a vydezinfikovány. Osobně mám obavy pouze z toho, aby nejmenší dětí vydržely s nasazenými rouškami po celý vyučovací den. Budeme se ale maximálně snažit také o výuku venku, pokud to samozřejmě počasí dovolí,“ ujistila Rubáčová.

 

Aktuální zpravodajství čtěte v tištěném vydání