Podíváte se večer z okna na ulici a nikde nikdo. Jen občas po silnici projede auto či uvidíte osamělou postavu se psem. Od 28. října u nás platí zákaz nočního vycházení. Přestože se jedná o jedno z nejméně pochopitelných opatření, jaké nám šíření koronaviru přineslo, lidé z Prostějova jej až na ojedinělé výjimky dodržují. Strážnici dosud zjistili pouhých šest přestupků, z toho se ve třech případech jednalo o bezdomovce.

Pokud se procházíte po 21:00 hodině po městě, hrozí vám od konce října pokuta. Většina lidí si tak noční procházku rozmyslí, obzvláště když vzhledem k uzavřeným obchodům a restauracím stejně není moc kam jít.

Upozornění od občanů

Na kontrolu nařízení dohlíží strážníci, kterým tím přibyla další k řadě jejich povinností. Někteří z nás se v upozorňování na tento typ „nepravostí“ přímo našli. „Strážníci často reagují na oznámení prostřednictvím tísňové linky, případně podněty přímo v ulicích města,“ potvrdila Tereza Greplová, tisková mluvčí Městské policie Prostějov.

Bez potvrzení od zaměstnavatele

Při nočních kontrolách strážníci zjistili, že jen málokdo z těch, kteří jdou z práce nebo do práce, má u sebe potvrzení od zaměstnavatele. „Tím by zjednodušil a hlavně urychlil případnou kontrolu,“ doporučila Greplová.

Řidiči kontrolovaní nejsou

Zajímalo nás, zda strážníci kontrolují i řidiče. „Takové kontroly městská policie nerealizuje. Pokud by řidič porušil dopravní předpisy, tak by strážníci zjišťovali i to, zda nebyl porušen zákaz vycházení,“ odpověděla tisková mluvčí.

Porušení zákazu? Jen ojedinělé

Při výkonu služby hlídky strážníci mimo jiné i přes den kontrolují nošení roušek, pohyb osob na veřejnosti, shlukování, konzumaci alkoholu na veřejnosti a uzavření provozoven. Co se týče zákazu vycházení v nočních hodinách, bylo zjištěno celkem 6 přestupků. „V jednom případě se jednalo o skupinku tří osob bez domova, které po jedenadvacátého hodině na veřejnosti konzumovaly alkohol. Další tři přestupky byly zjištěny u jednotlivců, kteří se pohybovali v době zákazu vycházení po ulici.  Celkově se však dá říci, že Prostějované vzali nařízení o zákazu vycházení vážně a snaží se jej dodržovat,“ shrnula Tereza Greplová.

 

Aktuální zpravodajství čtěte v tištěném vydání