Denní přírůstky nově pozitivně testovaných občanů Olomouckého kraje neustále klesají. Během právě uplynulé soboty hygienici zaznamenali už jen 192 nově nakažených, v úterý to bylo dokonce pouze 169 nových případů onemocnění covid-19. Zároveň přicházejí optimistické zprávy i z nemocnice a sociálních zařízení. „Nová statistická čísla se opravdu příjemně čtou, ale nesmíme se nechat až příliš uchlácholit,“ nabádá Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Celkový počet pozitivně testovaných osob na covid-19 od začátku letošní pandemie přesáhl už hranici 30 000 lidí. „V sobotu jedenadvacátého listopadu večer jsme evidovali už celkem 30 737 nakažených osob, z tohoto počtu je aktuálně nemocných 4 964 lidí. Počet vyléčených vystoupal až na hodnotu 25 316 osob a k sobotnímu večeru registrujeme v Olomouckém kraji 457 případů úmrtí na koronavirus,“ uvedla základní fakta krajská hygienička Růžena Haliřová. „Během uplynulého týdne jsme za celou druhou vlnu pandemie zaznamenali nejmenší denní přírůstky nakažených. V sobotu přibylo 192 nově pozitivně testovaných osob, v úterý dokonce jen 169 nově nakažených,“ dodala Haliřová.

Stále pozitivnější statistiky vnímá také hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. „Ta statistická čísla se v posledních dvou týdnech čtou mnohem příjemněji než během předchozího období. Navíc ani z víkendového zasedání krizového štábu nemám žádné negativní informace. Velice optimisticky také vnímám fakt, že za poslední týden výrazně klesl jak počet hospitalizovaných pacientů s covid-19, tak počet nakažených v sociálních zařízeních. Zde bych vyzdvihl obětavou práci členů personálů, kteří byli vyškoleni k provádění celoplošných testů. Vím, že je to náročné, ale právě tyto testy všech uživatelů zařízení i zaměstnanců nám pomáhají zjistit ta pravá čísla. A ta jsou velice optimistická, v domovech seniorů i ostatních sociálních ústavech výrazně koronaviru ubývá v celém kraji,“ libuje si hejtman Suchánek.

Zároveň ale vyzývá, abychom všichni nepolevili v ostražitosti ani v dodržování vládních opatření. „Druhou vlnu koronaviru jsme všichni podcenili a nevyplatilo se to. Až po tvrdých opatřeních se situace opět zklidňuje, ale pokud uděláme stejnou chybu jako po první vlně, koronavirus nám to vrátí v tom negativním slova smyslu,“ apeluje hejtman Olomouckého kraje.

denní nárůst nakažených covidem-19 v olomouckém kraji

den                             počet nově nakažených

pondělí 16. listopadu 470

úterý 17. listopadu     169

středa 18. listopadu    358

čtvrtek 19. listopadu  354

pátek 20. listopadu     359

sobota 21. listopadu   192

 

Aktuální zpravodajství čtěte v tištěném vydání