Společnost AGEL Středomoravská nemocniční reaguje na vážnou epidemickou situaci řadou opatření s cílem snížit další šíření koronaviru. Testovací laboratoř v prostějovské nemocnici opět navýšila své kapacity, čekací lhůty na testování i vakcinaci se nemocnice snaží co nejvíce zkracovat. Do všech nemocnic nastoupili také vojáci, kteří již pomáhají vytíženým zdravotníkům v péči o pacienty s covid-19.

V nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku je aktuálně hospitalizováno celkem 128 covidových pacientů, kdy 19 jich je ve vážném stavu, z toho 15 pacientů vyžaduje podporu umělé plicní ventilace. „Největší zátěž nyní padá na Nemocnici AGEL Prostějov, která pečuje o 76 nemocných s koronavirem. Ve všech nemocnicích máme stále volné kapacity na standardních lůžkách, ale v případě dalšího razantního nárůstu jsme připraveni reagovat otevřením dalších covidových jednotek,“ ubezpečuje Jiří Ševčík, předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční.

Nepříznivý epidemický vývoj v Olomouckém kraji nemá za následek zdaleka jen posílení lůžkového fondu pro infekční pacienty, na vysoký počet indikovaných pacientů s covid-19 musely zareagovat také Laboratoře lékařské mikrobiologie. „Z důvodů zesílené poptávky jsme prodloužili provoz laboratoří v úterý a ve čtvrtek a v příštím týdnu budou kapacitně posílené všechny pracovní dny a denně tak laboranti vyhodnotí 400 PCR testů. Laboratoře testovaly také o středečním státním svátku,” pokračuje ředitel Ševčík s tím, že v důsledku těchto změn muselo dojít k celkovému přeorganizování chodu laboratoří.

V Nemocnici AGEL Prostějov se dále prodlužuje provoz odběrového místa na covid-19 až do odpoledních hodin, aby indikovaní pacienti byli otestováni v co nejkratším čase. „V Prostějově, Přerově i ve Šternberku zareagovala i očkovací centra na enormní zájem o vakcínu, denně v nich naočkují zdravotníci 500 osob. V boji s koronavirem také společnost AGEL   nasadila aplikaci velice účinných monoklonálních protilátek. Tyto infuze podáváme již několik týdnů ve všech nemocnicích, jen v Prostějově jsme je již podali více než 100 pacientům,“ doplňuje Jiří Ševčík.

Od pondělí 15. listopadu navíc pomáhá v nemocnicích AGEL celkem 18 vojáků. „Z toho v Prostějově působí šest vojáků a jejich pomoc si lékařský personál nemůže vynachválit. Jako pomocní pracovníci ve zdravotnictví budou vojáci i v následujících týdnech vytíženým lékařům a sestrám při ruce v náročné péči o covidové pacienty. Chtěl bych ještě zmínit jednu podstatnou věc, a to že z celkového počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v prostějovské nemocnici je pouze jedna třetina očkovaných. Z pacientů ve vážném stavu jsou pak celé čtyři pětiny neočkovaných,“ dodal Adam Knesl, tiskový mluvčí společnosti Agel provozující Nemocnici Prostějov.

 

Podrobné koronavirové zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 22. listopadu