Již zhruba před měsícem jsme ve Večerníku upozorňovali na možnost darování krevní plazmy nejen v Prostějovské nemocnici AGEL. Ta se snaží nalákat dárce všemožnými způsoby.  „K odběrům se objednávejte na telefonním čísle 582 315 210 nejlépe 14 dní před požadovaným termínem odběru. U autotransfuzí měsíc předem,“ zve mluvčí společnosti AGEL Radka Miloševská.

Nemocnice láká lidi k darování krevní plazmy pro pacienty postižené onemocněním covid-19. „Získáte dobrý pocit a radost z toho, že jste někomu zachránili život. Navíc díky pravidelnému dárcovství budete mít přehled o svém dobrém zdravotním stavu. Bezplatný odběr si může každý dárce odečíst z daňového základu,“ nastínila Miloševská.

A jaká jsou pro darování kritéria? „Na odběr mohou pouze osoby mezi 18 a 65 lety věku a vážit minimálně 52 kilogramů. Na první odběr je maximum 60 let, poté už mohou chodit jakkoli. Navíc se dárce musí cítit zdravý. Pokud se tak necítí, hrozí, že není v pořádku a diskvalifikujeme ho z odběru,“ uvedla mluvčí AGEL. Jsou ale i další podmínky, které musí dárce splňovat. „V posledních 30 dnech dárce neužíval antibiotika a déle než týden neužíval jiné léky. V posledních 30 dnech neprodělal žádný infekční nebo horečnatý stav. V posledních 3 měsících nepobýval mimo Evropu a neměl v posledním měsíci přisáté klíště,“ doplnila Miloševská.

Ta shrnula i všechno, co musí dárce podniknout před odběrem. „Večer před odběrem nejezte tučné jídlo. Není však vhodné hladovět. Důležitý je dostatečný pitný režim – nejlépe nepřeslazené nápoje. Nejméně 24 hodin před odběrem nekonzumujte žádný alkohol. V den odběru snídejte netučné pečivo a nepřeslazené tekutiny. Fyzicky se před odběrem nepřetěžujte,“ upozornila Miloševská.

Darování po prodělaném onemocnění covid-19 je trochu složitější. „Optimální průběh onemocnění u potenciálních dárců zahrnuje příznaky respirační infekce, jako jsou zvýšená teplota a kašel. V takovém případě se přepokládá, že se u nakaženého vytvořily protilátky. Plazmu či krev je možné darovat nejdříve 14 dní po uzdravení. Vhodné je darovat do tří měsíců po uzdravení, než množství protilátek v těle začne výrazněji klesat,“ uvedlo Ministerstvo zdravotnictví v pozvánce. Samozřejmě dárce i přesto musí splňovat výše zmíněné podmínky o věku a zdravotním stavu.