Maturitní zkouška – strašák středoškoláků. Můžete si na internetu stáhnout otázky, naučit se vše v posledním týdnu před zkouškou, nespat, stresovat se a říkat si, že příště už tohle neuděláte. Následně zkoušku neuděláte, uděláte s odřenýma ušima nebo si vyberete otázku, kterou zrovna budete umět a odmaturujete za „jedna“. V takovém případě pak budete zastánce toho, že na maturitu se není třeba učit a zvládne to každý. Ve druhém případě ovšem chcete mít klid, budete čas věnovat průběžné přípravě a nenecháte nic na poslední chvíli. V takovém případě zkoušku neuděláte pouze tehdy, že vás postihnou nějaké momentální okolnosti, popřípadě obrovský stres. 

Důležité je uvědomit si, kolik času vlastně máme na přípravu. Když nebudeme počítat letní prázdniny, ale pouze poslední ročník, máme tedy nějakých zhruba 9 měsíců – září až květen. Co si budeme nalhávat, nikdo nezačne s přípravou hned v září. Naučit se všechny otázky v prvních měsících je taktéž trochu neproduktivní. Většinu věcí stejně nakonec zapomenete. Důležité tedy je si vše dopředu naplánovat. Ideální je si udělat nástěnný kalendář, popřípadě si vše rozepsat na tabuli a umístit to tam, kde to uvidíte každý den. Díky tomu si můžete přehledně značit, které otázky máte připravené, které už umíte, které vám dělají problém a podobně.

Kdy začít s přípravou?

 

Velmi vřele se doporučuje přes léto začít s povinnou četbou. Budete mít hodně času, není to nepříjemné učení, ale zároveň si tím splníte z větší části otázky do českého jazyka. Číst můžete i v průběhu celého maturitního ročníku. Po přečtení knihy je dobré si všechny „highlights“ z knihy zapsat na papír. V září jste si měli zjišťovat více informací ohledně toho, co vše bude třeba zpracovat. Nemůžete totiž začít pak hned tak zhurta, takže září je adaptační měsíc po prázdninách. Zbytek podzimu až do zimy (říjen – prosinec) bylo třeba si začít shánět vypracované otázky. Zde platí opravdu to, že příprava je 90 % úspěchu. Nikdy si nebudete pamatovat vše, tudíž si udělejte výpisky podrobné. Z celkových 100 % informací si odnesete jen těch nejdůležitějších pár desítek procent. Od února je dobré se začít učit pomalu ty nejtěžší otázky. Březen, duben a zbytek května by měla být intenzita učení největší. To byste již měli mít všechny otázky řádně vypracované a pouze dolaďovat případné nedokonalosti.

Nezapomeňte na VŠ

Při tom všem shonu nezapomeňte na přijímací zkoušky na vysokou školu. Pokud vám stačí SCIO testy, ideální je se přihlásit již na termíny už v prosinci – čím dříve to budete mít za sebou, tím lépe. Učení na tyto testy je zcela individuální podle zvládání daných úloh. Už v létě si udělejte jeden dva testy z internetu, abyste je na přijímacích zkouškách neviděli poprvé. Podle toho můžete zaměřit svoji přípravu. Existuje nespočet on-line kurzů, přípravných kurzů a podobně. Hodně škol má své přijímací zkoušky většinou mezi lednem a dubnem. Na tyto přijímací zkoušky je dobré dle obtížnosti začít s přípravou již na podzim, kdy si pouze sestavujete maturitní otázky a nejste v intenzivní přípravě na vaši maturitní zkoušku.

Vypracování otázek

Otázky byste si měli vypracovat opravdu důkladně. Některá témata můžete mít pouze v bodech, dle vašich schopností. Neděste se velkým počtem otázek. V některých předmětech většinu témat zvládnete z patra – v angličtině témata jako Food, Sport a podobně, v českém jazyce po přečtení knížek se moc učit taktéž nemusíte.

Státní maturita

Na státní maturitu vás většinou budou připravovat přímo ve výuce. V českém jazyce si stáhněte příručku od CERMATU, kde jsou všechny požadavky a pojmy, které budete potřebovat k didaktickému testu – po naučení těchto pojmů a s trochou selského rozumu byste měli dát tento test levou zadní. Nezapomeňte si udělat několik testů z předchozích let. Tím pochopíte princip úloh a typově se úlohy stejně rok co rok opakují. Nezapomínejte, že nemusíte mít 100 % bodů, tudíž nevěště hlavu, když nebudete rozumět všem básnickým obratům, nebudete umět integrovat nebo vám nějaký gramatický jev v angličtině úplně nepůjde.

Stres

Tomu se asi nevyhnete. Je zbytečné říkat, že o nic nejde, nebo že to zvládne každý. Jedná se o první velkou zkoušku v životě, ve stresu bude většina lidí. Je třeba si ale uvědomit, že svět se nezboří, když na případnou opravu půjdete v září. Mějte své rituály. Například po každých 10 naučených otázkách si dopřejte odměnu. Namotivuje vás to a zároveň nebudete tolik myslet na stres. Vezměte si s sebou k maturitní zkoušce pohodlné oblečení, dostatek vody a oblíbenou svačinu. Není nic horšího než kručící břicho, pot na čele, vyschlé hrdlo a nepohodlné boty. Podobné problémy přestanete řešit s vysokou školou. Jakmile neuděláte první zkoušku z předmětu napoprvé, stres opadne.

 

Speciální příloha KAM ZA VZDĚLÁNÍM vychází jako součást tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku z pondělí 14. února