Rok co rok je to stejné. Obchody se po svátcích setkávají s řadou nevhodných dárků, které lidé chtějí vyměnit nebo vrátit. Jenže ne u všech dárků je to tak snadné. A jedním z nich jsou domácí mazlíčci. Ačkoli se už dlouho od kupování koťátka nebo štěňátka lidi odrazují, stejně ale někteří radu neposlechnou.

Své v tom dělají i různá videa na internetu a v některých případech i filmy. Už Gremlins, hit osmdesátek, ukázal, že dávat pod stromeček zvířátka, na jejichž chov nejsme připravení a nepočítáme s ním dopředu, není chytré. Šlo v něm sice o něco jiného, gremlin nebyl pejsek. Princip ale byl stejný, a to snaha potěšit a překvapit za každou cenu. Zvíře přitom není věc, není to výrobek. Je to tvor, který má potřeby a také city. Ne každý je přitom na něco takového připravený. Kupovat pod stromeček takový „dárek“ je krajně rizikové. Pokud někdo není připravený a nepočítá s chovem i s tím spojenými zákonitostmi jako venčení, krmení, v případě psů učení základních povelů nebo taky čistotě, nastává problém. Ne všichni totiž jsou schopni toto vše zvládnout, ne každý na to má čas nebo povahu. A začne se nabízet otázka – Kam s ním? Uvědomme si, že v tu chvíli už vede jen krátká cesta. V lepším případě do útulku, v tom mnohem horším k vyhození dárku. Tu a tam se tak po Vánocích dozvídají média o smutných příbězích nebohých čtyřnožců. A to jen proto, že někdo „chtěl potěšit“…

 

Speciální příloha PROSTĚJOVSKÉ VÁNOCE je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, který vychází v pondělí 12. prosince