Výběr střední školy je důležitým krokem na cestě k budoucnosti a osobnímu růstu. Je to doba, kdy se mladí studenti musí rozhodnout, kam by chtěli směřovat svou kariéru a kterou školu si vybrat. Projděte si několik kroků a rad, jež vám pomohou zjistit, co je pro vás správným výběrem.

 

Rozbor zájmů

Prvním krokem na cestě ke správné střední škole je pochopení vlastních zájmů, dovedností a cílů. Zkuste se zamyslet nad tím, co vás opravdu zajímá, které aktivity vás baví a v čem jste dobří. Tato sebereflexe vám pomůže najít obory a oblasti studia, jež by vás mohly zajímat a nemuseli byste se tak během studia trápit tím, že řešíte věci, které jdou mimo vás.

Konzultace

Vaši rodiče a učitelé jsou cennými průvodci ve vašem výběru střední školy. Můžete se s nimi poradit ohledně svých zájmů a schopností. Často mají užitečné rady a znalosti o různých středních školách a oborech. Drtivá většina škol má na toto vyčleněného pracovníka, se kterým se můžete poradit. Stačí nebát se přijít s dotazem.

Návštěva či přehled

Poté je čas začít prozkoumávat různé střední školy ve vaší oblasti. Každá škola má své vlastní unikátní nabídky, specializace a atmosféru. Navštivte webové stránky škol, sledujte otevírací dny a informační večery a pokuste se získat co nejvíce informací o jednotlivých školách. V dnešní době moderních technologií to není nic až tak složitého a ani času vám to příliš nezabere.

Debata s aktuálními studenty

Jednou z nejlepších cest, jak se víc dozvíte o střední škole, je mluvit s aktuálními studenty. Zeptejte se jich na jejich zkušenosti, jaký mají přístup ke vzdělávání, jaký je kolektiv a zda se jim škola líbí. Tyto informace vám poskytnou cenný pohled z první ruky o všech věcech, které vás na škole mohou potkat.

Rozhodnutí

Po důkladném průzkumu a konzultacích s rodiči a učiteli přijde čas na rozhodnutí. Vyberte si střední školu, která nejvíce odpovídá vašim zájmům a cílům. Nezapomeňte se přihlásit včas a dodržovat termíny. Ty vám všechny včas přijdou.

 

Speciální přílohu BURZA ŠKOL najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 6. listopadu