Mnoho rodin žijících v současné době v rodinných domech by své bydlení nejspíše už nevyměnilo. Většinou se jedná o rodiny, které se přestěhovaly z panelového domu do svého vlastního bydlení se zahradou a tím si splnily svůj velký sen – mít vlastní rodinný dům. Oba tyto způsoby bydlení mají samozřejmě své výhody i nevýhody. Někdo stále upřednostňuje život v panelovém domě, protože mu přijde pohodlnější a méně náročný, jiný si život jinde než v rodinném domě neumí představit. Jsou však mezi námi i tací, kteří by chtěli panelákové bydlení vyměnit za bydlení v rodinném domě, ale ze strachu, že jim to finanční situace nedovolí, v bytě i nadále setrvávají.

Výhody a nevýhody bydlení v panelovém domě
První již byla zmíněna výše, to je menší náročnost na údržbu. S menším prostorem je toho samozřejmě i méně na úklid. V panelovém domě si navíc nemusíte sami shánět dodavatele energií, zajišťovat odvoz odpadu či čištění septiku, jako je tomu u bydlení v rodinném domě. Další výhodou panelákového bydlení může být pro někoho i cena, kterou za něj platí. Cena nájmu bývá často nižší než splátka hypotečního úvěru společně s poplatky za provoz rodinného domu. Kromě těchto ocenitelných plusů má ale bydlení v panelákovém bytě i své mínusy. Žádnou vzácností nejsou třeba špatné sousedské vztahy, kdy si jeden soused na druhého stěžuje kvůli rušení klidu či nadměrnému hluku. V panelovém domě musíte dbát na ohleduplnost a stále myslet na to, že v domě nežijete sami. Stejné problémy vznikají i s hlučnými domácími mazlíčky. Dochází také k situacím, kterým se musíte přizpůsobovat a být v bytě k dispozici. Může se jednat například o odečet stavu plynoměru nebo vodoměru. Stejně tak případné datum rekonstrukce vašeho bytu musíte předem konzultovat se svými sousedy. Život v panelovém domě není špatný, jen se musíte neustále ohlížet na své spolubydlící a sousedy.

Výhody a nevýhody bydlení v rodinném domě
Jednou z hlavních výhod, kterou tento způsob bydlení poskytuje, je to, že je všechno vaše. Ve vašem vlastním rodinném domě si můžete dělat prakticky vše, co se vám zlíbí. Sousedy většinou nemáte hned za zdí, jako je tomu u panelového domu, proto máte větší svobodu, nemusíte se bát, že byste někoho rušili. Rekonstrukce, revize a další nezbytné technické záležitosti si můžete naplánovat sami, a sice podle toho, jak se to hodí vám. Další výhodou, kvůli které lidé často mění paneláky za rodinné domy, je větší prostor, ve kterém mohou žít. Dispoziční řešení rodinného domu si ve většině případů majitel domu volí sám, a proto plně odpovídá jeho potřebám a požadavkům. Nevýhodou bydlení v rodinných domech je však fyzicky i časově náročnější údržba domu i přilehlé zahrady, nepoměrně také větší finanční náklady.