Dnes je neděle 4.5.2025, svátek slaví Květoslav
K radosti z bydlení patří i akvárium
Foto Michal Kadlec

Je jedno, bydlíte-li v rodinném domě nebo paneláku. Ale kdo by si představil pohodu při trávení volných chvilek doma bez akvária plného barevných rybiček. Aspoň svým dětem byste mohli tímto udělat radost. Pokud se rozhodnete pro chov akvarijních rybiček, měli byste mít představu, jak velké budete chtít akvárium a zda na něj máte vyhraněný nějaký prostor, kde vám bude dělat jen samou radost. Čím je nádrž větší, tím méně práce s ní budete mít.

Akvárium zhruba do 50 litrů můžete postavit na jakoukoliv pevnou plochu, ale větší nádrž už musí mít vlastní, nejlépe kovový stojan s vyrovnávací podložkou. Při výběru místa, kde bude akvárium stát, je potřeba myslet na to, aby bylo umístěno tak, aby co nejlépe prosperovalo, to znamená postavit ho buď z levé, nebo pravé strany bokem od okna. Nikdy ne před okno nebo proti němu, rozrostla by se tam ihned řasa. Při pořízení akvária malému dítěti je ideální takzvané betárium. Je to malinké akvárium o obsahu zhruba dvou litrů vody, kde se chová jedna rybička bojovnice beta. Tato rybička nepotřebuje žádné vzduchování ani filtraci vody, postačí jí pravidelná strava a výměna vody.

Jak připravit písečné dno

Ať už budete zařizovat malou, střední, nebo velkou nádrž, je potřeba nejprve vybrat správný štěrk. Na dno zvolíme písek podle druhu ryb: pro tlamovce jemný písek, pro studenovodní ryby, které hodně přerývají, hrubý písek, ostatním rybám (např. tetrovitým) střední zrnitost. Písek je nutné řádně proprat, alespoň ve 4–5 kbelících vody, poté opatrně nasypat do nádrže a rozprostřít ho tak, aby v přední části akvária byla alespoň čtyřcentimetrová vrstva a v zadní části 8–10 centimetrů. Účelem tohoto rozprostření je lepší optický vjem a vhodný podklad pro osázení rostlinkami.

Napouštění nádrže

Pak se může pomaličku začít napouštět nádrž, ideálně přes sklenici nebo po krycím skle, aby se voda zbytečně nezvířila a nezakalila. Vodu napustíme nejprve jen do poloviny nádrže a začneme osazovat rostlinkami. Živým rostlinkám nejprve o jednu třetinu zakrátíme kořínky, vysazujeme je postupně od nejmenších keříčkových vepředu až po velké do zadní části. Živé rostliny můžeme nahradit umělými. Pokud máme nějakou rostlinku solitér, kterou chceme nechat vyniknout, vysadíme ji mimo ostatní velké rostlinky. Dále do akvária doplníme kmeny z mangrovníku nebo mopanu, nějaké úkryty, jeskyňky, drobné oblázky. Pro rychlejší nastartování nádrže použijeme přípravky na úpravu vody Aquatan nebo Aqua Safe. Ty nám vyvážou z vodovodní vody chlor a těžké kovy, dodají hořčík, vitamíny B a nenaruší dané pH vody. Přemění vodu z kohoutku na akvarijní. Můžeme ještě přidat sůl, třeba s Aloe Vera, která působí protizánětlivě a pomáhá dělat rybičkám sliz na šupinkách, který je chrání proti nemocem. Na závěr přidáme živé mikroorganismy: Bio Nitrivec nebo Biofiltr. Po dalších 24 hodinách můžeme do akvária vpustit ryby