Dnes je úterý 13.5.2025, svátek slaví Servác
Vlastní bydlení bude vzdálené pro stále více lidí
Foto Martin Zaoral

Růst cen nemovitostí vyšší než růst mezd, pokles úrokových sazeb u hypoték, nutnost vyšších investicí do vlastního bydlení a zvýšení nájemného. Na druhou stranu dostupnější hypotéky, stabilizace ekonomiky a nižší inflace by mohly umožnit některým lidem investovat do svého. To jsou v kostce hlavní trendy, které nás zřejmě čekají v oblasti bydlení v příštím roce.

 

Prognóza realitního trhu pro rok 2025 zatím nahrává prodávajícím. Očekává se živější poptávka i vyšší ceny nemovitostí. Nic však není jisté, jak ukázal rok 2022, kdy náhlé změny zpomalily ekonomiku a zmrazily realitní trh. Pokud tedy plánujete prodej, doporučuje se využít příznivých podmínek, dokud trvají.

Rok 2024 se nesl ve znamení stabilizace. Inflace klesla a růst průměrné mzdy domácnostem přinesl větší jistotu. Inflace by měla v roce 2025 zůstat na stabilní výši 2,6 procenta, zatímco průměrná mzda na konci roku 2024 dosáhla 45 412 korun. Tato situace oživila tzv. odloženou poptávku: zájemci, kteří v minulých letech koupi odložili, se vrátili na trh, což vedlo k růstu cen nemovitostí.

Přesto Česko nadále čelí špatné dostupnosti bydlení. Ceny nemovitostí rostou rychleji než mzdy, což znamená, že na vlastní bydlení dosáhne stále méně lidí. Tento trend bude pokračovat i v roce 2025.

Hypotéky klesnou

K oživení poptávky v roce 2024 přispěla Česká národní banka, která uvolnila limity pro schvalování hypoték. V roce 2025 by mohly banky začít více soutěžit o klienty a hypoteční sazby by tak mohly klesnout. Experti předpovídají mírný růst cen nemovitostí v jednotkách procent, zejména díky poklesu hypotečních sazeb. Ceny bytů a domů již dosáhly úrovně z počátku roku 2022, a ve většině regionů tak není prostor pro výraznější růst, pokud neporostou mzdy.

 

Nájemné vzroste

V roce 2025 se očekává další růst cen nájemného. Prognózy naznačují meziroční zvýšení o 17 procent, což odpovídá nárůstu o 344 korun za metr čtvereční. Nejvýraznější zdražení zasáhne Olomoucký, Pardubický a Jihočeský kraj. Důvodem je historicky vysoká poptávka, zejména ve velkých městech, kde počet zájemců převyšuje nabídku. Růst nájemného ovlivňuje také ekonomická situace majitelů nemovitostí.