Dnes je neděle 6.7.2025, svátek slaví Státní svátek
Řemeslných firem neustále ubývá

Nezaměstnanost v České republice je stále nejnižší ze všech zemí Evropské unie. Přesto je v některých profesích lidí nedostatek. Chybí především manuální profese, jimiž jsou řemeslníci, stavební dělníci, ale také třeba řidiči, číšníci nebo kuchaři. Na tento vývoj má vliv i zvyšující se zájem Čechů o specializované pozice. 

 

V Česku je podle Úřadu práce přes 280 tisíc volných pracovních pozic. Nejvíce přitom klesá zájem o manuální profese. „Chybí kvalitní řemeslníci a techničtí pracovníci. Dělnické pozice často nahrazujeme dovozem fakticky nekvalifikované pracovní síly ze zahraničí. Na těchto místech pak v důsledku ekonomické migrace nebo uprchlických vln pracují i profesoři, vědci, lékaři nebo manažeři z třetích zemí,“ zní od prezidenta Asociace pracovních agentur Radovana Burkoviče.

Podle dat Úřadu práce je největší nedostatek řemeslníků, montážních a stavebních dělníků, zedníků, kamnářů, dlaždičů nebo montérů. V Česku jich chybí vyšší desetitisíce. Zjednodušeně se dá asi říct, že naše společnost na hodnotovém žebříčku tyto profese řadí do nejnižších pater. Paradoxně přitom zejména v poslední době začíná opět platit, že řemeslo má zlaté dno. V těchto profesích totiž mzdy stále rostou. „Počet řemeslníků a opravářů za posledních 30 let klesl z 1,1 milionu na 800 tisíc, tedy o 27 procent. V posledním desetiletí navíc začala klesat i řada dalších manuálních profesí, například obsluha strojů, ale také techničtí pracovníci a nespecializovaní pracovníci v administrativě a na úřadech,“ sdělila generální ředitelka společnosti ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová. Nedostatek je přitom i kuchařů, uklízeček, kadeřníků nebo řidičů. Pracovních sil výrazně ubývá také v oblasti těžby, která je ale zároveň jedním z nejvíce existenčně ohrožených sektorů. „Velké šance na pracovním trhu mají lidé, kteří dokážou naskočit na dva klíčové trendy dneška, tedy zrychlující se technologický rozvoj a na zelenou transformaci ekonomiky. Velký zájem bude o pracovníky s kvalifikací pro práci v energetice, elektrotechnice nebo zdravotnictví,“ míní Lucie Janošová z poradenské firmy Trexima. Podle ní bude energetický trh hladový po specialistech i z důvodu generační obměny, přechodu na nízkoemisní zdroje energie a elektrifikace společnosti.