Mateřská škola, základní, střední, gymnázium či učiliště. A poté? Zaměstnání, nebo vysoká. Takové je často uvažování Čechů nad vzděláním, nad tím, co od něj mohou čekat, co nabízí. Přitom realita je v současnosti úplně jiná. Vzdělávat se dnes mohou lidé v téměř jakémkoli oboru a v jakémkoli věku. Stačí mít jen motivaci, dobrý nápad. A někdy také nějakou tu korunu. Všechny tyto možnosti ale značí jediné: ve školní lavici skončit vzdělávání nemusí. Kdo má zájem, může se nyní vzdělávat celý svůj život, a to ne pouze doma nad knížkami pro samouky.

Knihovna? Dobrý základ

Právě u knížek ale začněme. Jestliže chcete poznat nový obor, je, kromě poznání člověka, co mu rozumí a pracuje v něm, dobrým základem kniha. A kam jinam pro ni jít než do knihovny. Určitý základ se dá najít v knihovnách městských, sofistikovanější publikace a témata či odbornosti jsou pak k nalezení třeba v Olomouci. Vědecká knihovna a Univerzita Palackého by určitě byly rády za zájem. Navíc omezit se zde člověk nemusí zdaleka jen na česká díla a překlady. K mání jsou i publikace v angličtině, němčině či francouzštině.

Jazyková škola

A zase ta škola, chtělo by se říct. Ale pozor: školy jazykové mohou v lecčem prospět. Nejsou přitom jen pro studenty, kteří nechtějí přijít o statut a nedostali se zároveň na univerzitu. Kdepak, pravidelně sem dochází stovky a stovky lidí prostě cítících potřebu začít cizí jazyk nebo oprášit některý, co už znají. Podmínky jsou pro to dobré: na doporučení lze sehnat dobrého kantora, učí se v malých skupinkách a na řadě různých úrovní jazykových znalostí. Školy navíc předpokládají, že má dotyčný skutečně o učení zájem. Už jen kvůli tomu, že kurz není zrovna levnou záležitostí.

Rekvalifikační kurzy

Mnozí možná vnímají tyto kurzy jako poslední možnost ve chvíli, kdy se nemohou uplatnit ve svém oboru. Tak to ale být nemusí. Přeci jen jednou se k němu mohou vrátit. Rekvalifikační kurzy slouží jako taková záchranná síť, jejich počet je přitom nepřeberný. Chcete být automechanikem nebo masérem? Žádný problém. Také lidé, kterým nedělá problém pracovat ve výrobě, zde najdou určitě něco pro sebe. Tato možnost vzdělání je potřebná, důležitá a neměla by být příčinou obav nebo opovržení.

Univerzita třetího věku

Pokud jste vyššího věku, stále chcete ale poznávat nové, není problém. I na vás mnohde myslí. Dobrou volbou je třeba univerzita třetího věku. K nalezení je samozřejmě v Olomouci, ale také v Prostějově, kde se pořádají semináře v městské knihovně. Často na témata jako dějiny nebo umění. Dají se ovšem najít i další. Hodně také může pomoci navštívit infocentrum pro děti a mládež sídlící v budově Cyrilometodějského gymnázia. ICM totiž není vzdor názvu jen pro mladé. A poznatků a informací je zde k nalezení přehršel.