Tisíce kilometrů našich silnic, polních cest, ulic i parkových promenád od nepaměti lemují aleje stromů. Obdivujeme jejich krásu, příběhy, které se pod korunami stromů odehrály, ceníme si jejich staleté historie. Patří ke zdravé a fungující krajině. Nyní je můžeme ocenit.

„Do ankety jsme pro tentokrát nominovali dubovou alej na hrázi nejstaršího prostějovského městského rybníka v Drozdovicích, jejíž stáří čítá více než sto let,“ prozradila náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má oblast životního prostředí ve své pracovní náplni a přidává předchozí výsledky. „Loni Prostějov opět bodoval. V republikovém hodnocení jsme se umístili na třetím místě s Lipovou alejí na břehu říčky Hloučely. V krajském hodnocení jsme byli první. A v předloňském ročníku získala v soutěži Alej roku druhé místo v celkovém, republikovém hodnocení alej platanů z ulice Rejskova. V krajském hodnocení pak první místo a titul Alej Olomouckého kraje 2019.“   

O vítězství v tradiční anketě může rozhodnout krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. Anketa Alej roku je určena pro širokou veřejnost a jejím cílem je upozornit na krásu a užitek, které nám přinášejí  aleje a stromy podél cest i ve volné krajině.

Nově nominovanou starou dubovou alej v Prostějově můžeme nalézt na hrázi nejstaršího prostějovského městského rybníka, který čítá bez mála úctyhodných šest set let. Stáří dubové aleje, která dotváří atmosféru kolem rybníka a tím zpříjemňuje prostředí v blízkosti centra města, se odhaduje na více než sto let.

Hlasování probíhá na internetových stránkách www.alejroku.cz. Hlasovat může fyzická osoba, a to pouze jednou, hlasování se provádí vyplněním hlasovacího formuláře. Po ukončení hlasování a překontrolování hlasů budou výsledky publikovány na www.alejroku.cz.

 

Speciální příloha ŽIVOT VE MĚSTĚ II vychází jako součást tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku v pondělí 22. listopadu