01

Přelom roku byl zcela ve znamení koronaviru. Ten zásadním způsobem ovlivnil i oblíbený novoroční pochod na Kosíř. Zatímco na začátku loňského roku tam organizátoři předali rekordních 4 500 medailí, letos nerozdali ani jednu. Přesto si tuto tradici nenechaly ujít stovky lidí. Nedlouho poté pod Kosířem hořelo. Více jak milionovou škodu způsobil požár infocentra u Lázní Slatinice. Zapálily jej neopatrné děti. Koronavirus ovlivnil i rozpočty jednotlivých měst a obcí. Například v Kostelci na Hané kvůli němu museli zastavit plánované pokračování rekonstrukce sídliště Sport. Naopak pozitivní zpráva doputovala z Víceměřic. Tamní Domov u rybníka se pustí do výstavby nového pavilonu za zhruba 54 milionů korun. Překvapivá zpráva doputovala z Konice. Plánovaný Penny Market zde nevyroste, vedení města schválilo prodej pozemku jiné společnosti s vyšší cenovou nabídkou. Naopak prodej bývalého kina v Kostelci na Hané šel jako po drátkách. Objekt, kde naposledy fungovala pizzerie, získala soukromá firma, která by v něm měla montovat elektrokola. K zajímavému paradoxu došlo na horách. Lidé už nevydrželi být kvůli proticovidovým opatřením zavřeni doma a opravdu houfně vyrazili na zasněžené svahy. V polovině ledna se to naplno projevilo v Kladkách, kam dorazily davy turistů. Místo lyží se do kurzu dostaly hlavně boby. Vleky se až do konce sezóny nerozjely a provozovatelům z řad sokolů nezbývalo než sčítat statisícové ztráty a vyhlížet kompenzace ze strany státu. Stavba nové cyklostezky v Mostkovicích trvala výrazně kratší dobu než její administrativní schválení. K zajímavým třenicím se schylovalo v Konici, kde sokolové zaštiťující mimo jiné místní fotbalový klub dostali od radnice výrazně méně peněz, než očekávali. O další podpoře se však mělo ještě jednat. V Mořicích si naplánovali přestavbu školy, kde by mělo vzniknout osm nových bytů.

 02

Pozoruhodnou krádež čtyř telat zaznamenali policisté v jedné z obcí na Prostějovsku. Mnohem závažnější však bylo velké množství vloupání do rodinných domů na jihu regionu. Velké množství domácností bylo vykradeno ve Vranovicích-Kelčicích, Vřesovicích, Otaslavicích, Mořicích či Želči. Informace o zajímavé novince vyplula na povrch v souvislosti s plumlovskou přehradou. Kolem přehrady již nebude možné jezdit autem, jednosměrka, která řadu let umožňovala průjezd od pláže U Vrbiček kolem hotelu Zlechov až k Podhradskému rybníku, se změní na zákaz vjezdu. Zajímavé lapálie řešil starosta Bedihoště Jiří Zips. Tomu se dle jeho slov podařilo chytit muže, který právě vyvážel odpad do přírody. Vše se však obrátilo proti němu a své jednání musel vysvětlovat policistům, neboť muž zarytě tvrdil, že nic takové nečinil, nadto si stěžoval na starostovo chování. Jednoznačnější byl případ, kdy se čtveřice zfetovala „perníkem“ a vyrazila na výlet, přičemž tři z nich se postupně vystřídali za volantem stejného auta. Všechny ve Výšovicích odchytili policisté. Zajímavou podívanou mohli sledovat lidé z Pivína, kde k zemi šly opuštěné domy. Do redakce rovněž doputovaly dotazy na nedokončený úsek cyklostezky z Bílovic do Kostelce na Hané. Tamní starosta vše vysvětloval tím, že kvůli chystané výstavbě by cesta mohla být v dohledné době opět rozkopána. Ukázalo se, že závažné a dlouhodobé starosti trápí některé z občanů Mostkovic obývající chatovou oblast nad plumlovskou přehradou. Voda ze studní dle nich totiž není ani na pití, ani na koupání. S výstavbou kanalizace se začalo v celé řadě obcí regionu, například v Ohrozimi či v Lešanech. Kvůli koronaviru byly zmařeny letité tradice, které ožívají díky skutečným nadšencům. Týkalo se to i masopustního veselí.

 

03

Silné emoce vzbudil stav silnice na tzv. ohrozimském kopci. Kvůli velkému počtu hlubokých kráterů se mnozí z řidičů místu vyhýbali. Nebyl to přitom jediný nebezpečný úsek. Příčinou byly výrazné výkyvy teplot během probíhající zimy. Neutěšený stav silnic trval relativně dlouho, do jejich zaplátování se silničáři stejně jako každý rok pustili v polovině dubna, až jim to počasí dovolilo. S potřebnou kompletní opravou silnice z Prostějova do Ohrozimi přitom Olomoucký kraj počítá nejdříve v roce 2023, vše brzdí problémy s výkupy od majitelů pozemků, po nichž vede. V Kostelci vjelo auto pod vlak. Nehoda rozvířila debaty o bezpečnosti přejezdu, kde k nehodě došlo. Hasiči ze stejného města vyprošťovali osmnáctitunový kolos. Krmný vůz sjel do příkopu mezi městem a Lešany. K jiné nepříjemné události došlo v Kladkách, kde stromy popadaly na hřbitov. Peníze z Olomouckého kraje opět putovaly na podporu vesnických obchodů, navzdory tomu se počet krámků stále snižoval. V Konici se začalo hovořit o možném kácení stromů na místním hlavním náměstí, a to v souvislosti s jeho celkovou plánovanou rekonstrukcí. Pardubický kraj opět zastavil vlaky jezdící z Chornic do Dzbele. Provoz na někdejší slavné Moravské západní dráze tak byl po čase opět omezen. Důvodem měla být covidová situace. Trochu jiné starosti měli v Otaslavicích, které dráždí bezdomovec zasypávající přírodu odpadky. Naopak lidé z Kostelce na Hané si mohli oddechnout. Jejich nádraží na rozdíl od řady jiných k zemi nepůjde, Správa železnic naopak investovala do jeho oprav bezmála 5 milionů korun, díky čemuž skutečně prokouklo. Velkým tématem se opět stala plumlovské přehrada a vše s ní související. Naplno se rozběhly práce na novém mostě, který se stane součástí očekávané cyklostezky vedoucí kolem plumlovské přehrady, z níž již byla většina dokončena. Rovněž se Povodí Moravy pustilo do opravy hráze. V této souvislosti došlo k výraznému snížení stavu vody v nádrži. Tu se navzdory předchozím opakovaným slibům nepodařilo na rekreační sezónu dostatečně dopustit. Podobně nepříjemné bylo i to, že na nedávno opravené cestě kolem přehrady se opět objevily výtluky. 

04

Hned první dubnový den bylo slavnostně otevřeno dokončené Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem. Postaraly se o to čtyři klíče symbolizující víru, naději, lásku a mír. K otevření chrámu všech řemeslníků z kamene, dřeva a kovu došlo po celkem 15 letech usilovného budování. Kvůli koronavirové situaci jej lidé mohli sledovat jen prostřednictvím on-line přenosu. K neuvěřitelné velikonoční loupeži došlo hned ze začátku měsíce v Bedihošti, kde zloději ukradli kus cyklostezky. Ke krádeži došlo v noci z Velkého pátku na Bílou sobotu, kdy zmizel kus zámkové dlažby. Rozčilený starosta vypsal na dopadení zloděje odměnu deset tisíc korun. Toho se přesto dodnes chytit nepodařilo. Další velikonoční tradice byly ovlivněny lockdownem. Radostnější novinkou byl rozhodně návrat čápů. Většina hnízd byla letos obsazena relativně brzy. S příchodem jara se rozběhly také opravy na silnicích. U Vranovic se dokonce uzavřela část dálnice. Lidský odpad zničil Vycházku s Večerníčkem u Němčic. Organizátoři věděli, kdo za tím stál, bohužel neměli páky na potrestání. V Tištíně jsme řešili mysliveckou střelnici v areálu v Háječku. Broky z ní končí na poli. Zajímalo nás, jestli mohou posléze škodit přírodě, potažmo lidem. Vypuštěná přehrada opět fascinovala chodce. Důvodem bylo zahájení prací na rekonstrukci její hráze. Už třetí obří skleník na rajčata začal vyrůstat u Smržic. V různých koutech regionu jako třeba v Konici se dobrovolníci pustili do úklidu svého okolí, a to v rámci akce Ukliďme Česko. V Němčicích se rovněž na čerstvém vzduchu pustili místní do sázení stromů. Stalo se tak ve dvou etapách. Do té první se zapojilo osm rodin, které tímto způsobem zvelebily své okolí. Večerník rovněž sledoval situaci u nádraží v Nezamyslicích, kde roky vznikala černá skládka. Po našem upozornění se do celé věci vložil starosta a letité odpadky začaly konečně mizet. Při výstavbě bazénu občan Kralic na Hané objevil kostru. Ukázalo se, že byla zhruba tisíc let stará. V Němčicích lidé rozkradli i kouzelnickou vycházku... Koncem měsíce se silničářům konečně podařilo vyspravit zbytek hlubokých kráterů, které z vytížené silnice do ohrozimského kopce udělaly vozovku ve zřejmě nejhorším stavu v celé republice. Z volné jízdy se však řidiči dlouho netěšili. Průtah Ohrozimí byl velmi brzy uzavřen, a to hned první květnové pondělí. Důvodem bylo budování kanalizace. Na Běleckém Mlýně se navzdory covidu jako jedni z mála rozhodli poslední dubnový den udržet tradici v pálení čarodějnic. Všichni byli přitom upozorněni na dodržování patřičných rozestupů.

 05

První květnový den nabídl opravdu nádherné jarní počasí a lidé houfně vyrazili ze sluje svých příbytků ven do rozkvétající přírody. Bylo logické, že jedním z hlavních cílů výletníků se stal zámecký park v Čechách pod Kosířem. Četní návštěvníci se tu mohli vydat na čarodějnou pátrací stezku s celkem sedmi úkoly. Zrušení přejezdu u bývalého kina plánují v Kostelci na Hané. Někteří z místních jsou proti. Vedení města chce, aby zůstal zachován minimálně pro pěší. Od května byla opět zprovozněna rozhledna na Kosíři. Ze zemědělské farmy na okraji Hrdibořic udělal místní podnikatel vrakoviště, které mu někdo zapálil. Dle místního starosty by vrakoviště nemělo znamenat nebezpeční pro nedaleké zdroje pitné vody pro Prostějov. Svůj program na nadcházející turistickou sezónu představil hojně navštěvovaný zámek v Čechách pod Kosířem. Podle hlavního motivu nedávno nalezeného obrazu, který se vrátil zpět do památky, jej „zámečtí“ přejmenovali na „rok chrta“. V Kostelci na Hané se pustili do kompletní opravy jedné z nejdelších a nejfrekventovanějších silnic ve městě. Kompletní a nákladná oprava Revoluční ulice byla v průběhu uplynulých let rozdělena hned do tří etap. Ve stejném městě se pak rozhodli sázet stromy v okolí zdejší sokolovny. Velkou smůlu měli pořadatelé Smržického vandru. Největší turistickou akci v regionu provázela deštivá slota. Ve Výšovicích se pustili do velké investice, když se rozhodli udělat ze školy byty. Velkolepou podívanou nabídlo umísťování mostu na cyklostezce kolem plumlovské přehrady. Právě kvůli němu se práce na jedné z klíčových věcí pro rozvoj turistického ruchu v regionu výrazným způsobem zdržely. Pokud se práce na stezce pohnuly, pak problémy nastaly s napouštěním přehrady. Navzdory slibům ze strany Povodí Moravy zůstávala přehrada stále na suchu. Tiskový mluvčí státního podniku po sérii otázek přestal s Večerníkem zcela komunikovat. To nic nezměnilo na faktu, že nízký stav vody v nádrži následně výrazným způsobem poznamenal letní sezónu v okolí přehrady. Překvapivě vysokou účast zaznamenal premiérový duatlon ve Stražisku. Řada lidí se sešla také na konickém Dni řemesel, který vrátil své návštěvníky o několik století zpět. 

06

Hned počátkem posledního měsíce školního roku se zcela uzavřela jedna z nejrušnějších výpadovek z Prostějova ve směru do Kostelce na Hané. Objížďka vedla nejprve přes Smržice, což se po měsíci změnilo, cesta se uzavřela úplně. S nepříjemným zážitkem se museli popasovat návštěvníci plumlovské přehrady. Procházku jim totiž kazil pohled na stovky mrtvých ryb. Těla se v mnoha případech dostala i na břeh, kde následně podléhala rozkladu. Kolem se tak šířil nesnesitelný zápach. PROSTĚJOVSKÝ Večerník se rozhodl koupit lavičku v zámeckém parku. Najít ji můžete přímo u schodiště vedoucího k hlavnímu vchodu. Objevil se na ní štítek s mottem „Kdo na lavičce v parku rád si čte, tomu se čas k věku nepřičte“. Hned dvakrát za jediný den vyjížděly policejní hlídky do Malého Hradiska. Zloději tam ukradli vozík za auto i kontejner na odpad. Příjemnější starosti měli na zámku v Plumlově, kde děti chodily z pohádky do pohádky. Ani v Čechách pod Kosířem nezůstali pozadu. Zdejším nádherným zámeckým parkem provázel „filosof s rýčem“, jak si říkal někdejší majitel Josef II. hrabě Silva-Tarouca. V Kladkách davy lidí zamířily do opravené budovy obecního úřadu, kde vznikl potřebný společenský sál. Ve stejné obci přivítali i nečekanou návštěvu. Policejní zásahovka si totiž posvítila na varnu pervitinu. V Mořicích se zase naopak po dlouhých 17 letech na balustrádu kostela vrátila dvojice soch ukradených andílků. Dobrochov byl před dvěma lety vyhlášen „nejzelenější obcí v ČR“. Díky tomu dostal dotaci rovný milion korun. Za ni pořídil na náves novou fontánu, která lidi v létě začala osvěžovat. Dokončit se podařilo i Fit stezku u Hluchova, na níž začali lidé cvičit. Pozoruhodnou akci se podařilo zorganizovat v nedalekém Zdětíně. Na olympiádě dětí zde bojovala zhruba stovka účastníků, což pro organizátory znamenalo velký úspěch. Jen o pár kilometrů dál pak zase došlo k ošklivé nehodě, když v Lešanech srazilo auto malou holčičku, která nečekaně vběhla pod kola vozu. Dívenka s těžkými zraněními skončila v olomoucké nemocnici. Absolutně nezodpovědný cizinec pod vlivem 2,83 promile alkoholu převrátil u Hvozdu kamion plně naložený dřevem. Do míst nehody mohli zavítat i turisté, kteří se ve velkém zúčastnili Konických štrapácí. 

07

Koncem předchozího měsíce se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo. V řadě obcí probíhaly sbírky na pomoc postiženým rodinám. V tomto ohledu vynikla paní z Uhřic, která jim věnoval dřevo, jež měla připravené pro potřebnou opravu vlastního domu. Pomoc naložit jej přijeli hasiči z Nezamyslic. Zajímavou variantu vymysleli také ve Stražisku, kde během akce Plaveme pro jižní Moravu obětem tornáda věnovali výtěžek z celodenního vstupného. Veskrze letní akci připravili v Brodku u Konice. Po tamní Neckyádě nezůstalo jediné tričko suché. Podobně příjemnou akci připravili také u oranžerie na zámku v Čechách pod Kosířem. Hravý den pro děti se nesl v duchu tvořivosti, lukostřelby a divadla. Plumlovský autokemp Žralok zase po trabantech ovládla auta poněkud větší a výkonnější. Nasvícené kamiony nadchly region. Ukázalo se, že uzavírka frekventované silnice přes Ohrozim se nakonec protáhne až do září. Hlavně o výšce staveb se diskutovalo v Plumlově v souvislosti s přípravou nového územního plánu. Ve městě se přitom očekávala spíše rušná diskuse ohledně plánovaného počtu nových domů, které by výhledově měly vyrůst. Do plumlovského kempu Žralok se vrátily nesmrtelné trabanty. V Tištíně slavnostně otevřeli hned dvě nová hřiště. Poslední červencový den došlo v Němčicích nad Hanou k drsné srážce osobního vlaku a elektrické lokomotivy. Dva lidé byli zraněni, škoda se vyšplhala na 10,3 milionu korun. Její příčinou byla nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. 

08

Sezóna u vody se letos příliš nepodařila. Potvrdily se předpovědi, že plumlovskou přehradu nestihne Povodí Moravy navzdory předchozím slibům napustit. Nedostatek vody se tak zásadním způsobem projevil na nízkém počtu návštěvníků. Pověstný hřebíček do rakve pak zasadil srpnový zákaz koupání, k němuž hygiena přikročila kvůli přemnoženým sinicím. Ani provozovatelé koupališť neměli na růžích ustláno. Sezónu tak zásadním způsobem poznamenal nedostatek vody. Kvůli vládním nařízením v souvislosti s covidovou epidemií i oni museli počítat s výrazným propadem. Přesto se někteří odradit nenechali, a tak si i letos konal populární triatlon Veteran steel man, který našel svůj azyl na koupališti ve Stražisku. Věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem činil požehnaných 64 let. U Němčic nad Hanou objevili archeologové unikátní dílnu. Keltové v ní vyráběli sklo. Vykopávkám předcházelo dvacet let výzkumu a tisíce objevených mincí. Vrcholem letní sezóny na plumlovském zámku se stal Šermířský víkend, který nabídl souboje od gotiky až po baroko. Na ně o týden později navázaly výborné noční prohlídky, které mimo jiné odtajnily, proč nebyl zdejší zámek dostavěn. O stejném víkendu nabídla velkolepou podívanou balónová show Balóny nad Prostějovskem. Ze tří plánovaných startů se však nakonec podařilo uskutečnit pouze ten ze zámeckého parku v Čechách pod Kosířem. V Brodku u Konice vzniklo netradiční muzeum, které bylo zaměřené na dobu, kdy se v celé oblasti hovořilo německy. Nelze se divit, ostatně před druhou světovou válkou žilo v obci 91 procent Němců. Poválečný vývoj pak rozdělil celé rodiny, jejichž osudy výstava rovněž mapuje. Obrovský zájem vzbudil Pohádkový les plumlovských nadšenců. Na akci v doprovodu rodičů vyrazilo neuvěřitelných 1 093 dětí. U jednotlivých stanovišť se tak často stály fronty, které prověřily trpělivost rodičů i dětí. Po celé prázdniny lidem život komplikovala velká vlaková výluka, během níž provoz na železnici mezi Olomoucí, Prostějovem a Nezamyslicemi nahradily autobusy. Omezení se protáhla až do konce srpna. Ještě před začátkem školy dorazila na výbornou akci Mikroregion Němčicko se baví známá zpěvačka Olga Lounová. V pětiboji pojmenovaném cesta životem se tentokrát nejlépe dařilo zástupcům Nezamyslic. 

09

Speciální byl začátek školního roku zejména pro žáky v Němčicích. Jejich škola po celkové rekonstrukci, která v průběhu uplynulých 15 let spolykala celkem 250 milionů, vstoupila rovnýma nohama do 21. století. Smržická šlapka se koupala ve slunci. Na start známé cykloturistické akce se postavilo téměř pět set účastníků. Bylo to přece jen o něco méně, než si sami pořadatelé vzhledem ke krásnému a slunečnému počasí představovali. V Mostkovicích někdo opakovaně střílel po psech. Majitel zvířat v jejich kůži objevil diabolky, útok potvrdila veterinární prohlídka. Ve Ptenském Dvorku otevřeli nádhernou stezku, kterou pojmenovali Světluška. Lidé na ní nenajdou pouze informační tabule, ale také řadu úkolů a aktivit pro děti. S originálním nápadem přišli na zámku v Čechách pod Kosířem, kde pro malé návštěvnice připravili školu pro princezny. Na zámku v Plumlově pak přišli rovněž se zajímavou novinkou. Přímo na nádvoří se v rámci obměněného Vojenského dne představil věrný model legendárního bitevního letounu Spitfire. Plumlovskou přehradu pak obsadili hasiči z celého kraje, kteří tam uspořádali velké cvičení. Obavy z obchodníků s chudobou obchází i Konici, jejíž zastupitelé živě debatovali o možnosti odkoupení jednoho ze zchátralých domů. Nakonec tuto variantu přece jen zamítli. Skutečně milou akci uspořádali místní sokolové v Přemyslovicích. Stal se jí pochod v okolí obce. Do organizace se zapojil i dlouholetý náčelník, cvičitel a celoživotní sportovec Dušan Komínek, přestože letos oslavil 80. narozeniny. Oslavy svátku sv. Václava s plnou parádou proběhly v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem. Jednalo se vůbec o první veřejnou akci v nádherně dostavěné budově, která se stala skutečným chrámem všech řemeslníků a perlou nejen Prostějovska, ale celého Olomouckého kraje. 

10

První říjnový den se za krásného počasí konalo slavnostní otevření cyklostezky kolem plumlovské přehrady. Tím se do zdárného konce podařilo dotáhnout jeden z nejvýraznějších projektů na podporu turistického ruchu u nás, jenž se rozhodně nerodil lehce. Už v příštím roce by se cyklostezka končící aktuálně u letního kina měla dočkat svého pokračování, díky němuž by se lidé měli bezpečně dostat až do centra Mostkovic. V Kostelci se úspěšně podařilo dokončit kompletní opravu jedné z nejdelších a nejfrekventovanějších ulic ve městě. Vše završilo společné sázení keřů, které kromě prospěchu pro životní prostředí vedlo také k utužení sousedských vztahů. Ve stejném městě se rozhořela bouřlivá diskuse ohledně možnosti výstavby nového Penny marketu, který by měl vzniknout místo bývalých uhelných skladů. Vedení města se nakonec rozhodlo nespěchat a s nezbytnou změnou územního plánu ještě vyčkat. Podobně se zbrzdily i plány na výstavbu nového obchodu v Konici, jenž by měl vyrůst v prostoru po zrušené traktorové stanici. K otevření přímo světového unikátu se odhodlali v Nezamyslicích. Místní recesistický spolek mažoretů získal vlastní dosud nepojmenovanou ulici vedoucí kolem říčky Haná. Velký úspěch zaznamenal druhý ročník Burčákového pochodu, na který se vydalo více jak 100 účastníků. Čekalo na ně 25 litrů kvalitního burčáku z Pálavy, který se rozléval na celkem 9 zastaveních. Objevily se informace, že v Čechách pod Kosířem by měl vyrůst nový sportovní areál za zhruba 15 milionů korun. Přetížené kamiony se dřevem trápí mnohé obce v regionu. Jako první jsme toto téma nakousli ve Studenci, kde je i kvůli chybějícímu chodníku situace obzvláště nebezpečná. V rámci celostátní akce Ukliďme Česko se konalo setkání dobrovolníků zlepšujících stav svého okolí v řadě obcí i měst regionu. Asi nejvíce se jich sešlo v Konici, kde akci organizovalo místní komunitní centrum. Prestižní architektonickou cenu si odnesla krásně opravená škola ve Vřesovicích. V soutěži organizované spolkem Za krásnou Olomouc byla oceněna také přestavba obecního úřadu v Hluchově. Celou řadu emocí nejrůznějšího druhu způsobila oprava cesty vedoucí v obce Kaple. Někteří z místních ji vítali, jiní se kvůli jejím zúžení cítili napáleni. Vůbec první akcí v regionu zrušenou kvůli letošní epidemické situaci byl Strašidelný lampionový průvod, který byl naplánovaný na středu 27. října. Důvodem byl mimo jiné fakt, že zdejší školka měla kvůli karanténě většinu tříd zavřenou. Halloween na plumlovském zámku sice nabídl hromadu mrtvol, přesto bylo ve sklepení této památky pořádně živo. Cestu do něj si našly stovky návštěvníků. Jedna část projektu známé bankrotářky Kateřiny Koldové Viladomy Plumlov sice získala stavební povolení, stavět se tam však ani do října nezačalo. Přitom dle smluv měly být první byty, na které již lidé složili zálohy, předány koncem roku. Změnu způsobu zacházení s odpady připravili mimo jiné také v Němčicích nad Hanou. Už je to 880 let, co se v historických análech objevila první písemná zmínka o Držovicích. A oslavu tohoto kulatého výročí vzali Držovičtí během státního svátku 28. října od podlahy. Na státní svátek probíhaly také výsadby stromů, o něž se postarali lidé z řad dobrovolníků. V přírodní památce Vápenice nacházející se na úpatí Kosíře sázely zejména seniorky, které podnikají pravidelné výlety s pořádajícím prostějovským Ekocentrem Iris. V Pivíně se do akce zase vrhli divadelníci z místního spolku Větřák i další z řad místních obyvatel. 

11

Tohle vyvolalo pořádné pozdvižení! Přímo uprostřed Kobeřic, které se společně semkly v boji proti cvičné střelnici, se střílelo. Terčem se stalo ochočené zakrslé prasátko. Domácí mazlíček byl de facto popraven, a to přímo před zraky majitele a přes jeho úpěnlivé prosby. S největší pravděpodobností se tak navíc stalo nelegálně drženou zbraní! Střelec, který byl v minulosti usvědčen z pytláctví, však navzdory svědkům celou záležitost popíral. Na stránkách Večerníku se kromě toho řešily také přetížené polské kamiony se dřevem, které trápí mimo jiné i Protivanov či Vícov. Nepochopitelný čin zákeřného člověka odhalili v Pivíně, kde našli návnadu v podobě klobásy propíchané hřebíky. Zřejmě měla být určená některému ze psů. Ve stejný čas přišly i pozitivnější zprávy. Například v Mořicích dokončili uložení všech kabelů pod zem, s nímž začali už před 15 lety. V Určicích zase řešili další využití budov bývalé mateřinky. Držovice oslavily 880 let trvající historii. Obec při této příležitosti připravila velkolepou výstavu obsahující ukázky starých rukopisů či archeologických nálezů z dob pravěku. Ekocentrum Iris opět perfektně připravilo sázení stromů na Kosíři. V přírodním parku Vápenice je tentokrát sázely hlavně babičky. Podobně tomu bylo v Pivíně, kde se sázely „stromky pro potomky“. V obci se zase zapojili hlavně místní, a to například z divadelního spolku Větřák. Do třetice podobnou akci uspořádali ve Vrchoslavicích. V opravdu velkém se do sázení pustli v okolí Vícova, kde v rámci pozemkových úprav nechali vysadit zeleň za 10 milionů korun. Ještě o 6 milionů více pak přišla výsadba u Vranovic – Kelčic. Obří pás zeleně se táhl od vysílače na kopci Předina až k Vincencovu. Ani tentokrát nechyběly akce. V rámci oslav sv. Huberta se plumlovský zámek opět převlékl do zeleného. V Doloplazech se od zámku vydali na strašidelnou stezku vedoucí i kolem místních rybníků. Ani v Kralicích na Hané se nenechali rozhodit narůstajícími čísly nakažených covidem a uspořádali oblíbený Průvod světýlek, na který v místním parku čekala do detailu propracovaná strašidla. Den boje za svobodu mohli milovníci přírody strávit putování po naučné stezce vedoucí z Jesence do Nectavského údolí, která byla právě slavnostně otevřena. Poslední listopadovou akcí se stala premiérová výstava betlémů v prostorách plumlovské fary, na kterou 25 exponátů zapůjčili sami farníci. Naopak celá řada akcí byla kvůli covidu zrušena. Z těch největších se jednalo například o Strašidelný lampionový průvod v Kostelci na Hané nebo Uspávání broučků na nádvoří plumlovského zámku. Velkou ránou bylo kompletní zrušení všech akcí připravených na první adventní víkend u příležitostí rozsvícení vánočních stromečků. Už v listopadu se rovněž konická radnice rozhodla zrušit jednu z nejnavštěvovanějších akcí vůbec, kterou jsou nepochybně místní jednodenní vánoční trhy, které kromě stánků a bohatého kulturního programu lákají zejména na populární ohňostroj. 

12

Na začátku měsíce se hodně hovořilo o zakrvácené mrtvole, která byla objevena na pláži U Vrbiček u plumlovské přehrady. Muž bez domova tam spáchal sebevraždu. Naopak snad všichni se mohli radovat z nečekané sněhové nadílky. Díky tomu se rozjel vlek i v lyžařském areálu v Kladkách. V prosinci se tam lyžovalo naposledy před pěti lety! Chumelenice zcela v duchu tradic do jisté míry komplikovala i situaci řidičům, a to zejména v případě kamionů a autobusů. V této atmosféře uspořádali na zámku v Čechách pod Kosířem prohlídky věnované právě vánočním zvykům. Jinak se poslední měsíc v roce tradičně nesl v přípravě na Vánoce. Zajímavou premiéru v tomto ohledu vytvořili v Konici, kde na náměstí poprvé ozdobili vánoční stromky, stejně jako v Kostelci na Hané, kde se před radnicí zase objevil obří adventní věnec i s lucernami, v nichž byly postupně zapalovány jednotlivé adventní svíčky. V Otaslavicích advent zahájili na krásném biotopovém koupališti otužilci. Tradice dodrželi i na Kosíři, kde se opět sešli Mikuláš, anděl a rozverní čerti. Naopak tentokrát kvůli covidu musely být zrušeny Vánoční trhy v Konici, kam lidé míří nejen za punčem a za setkáním s přáteli, ale také dobrou muzikou a vyhlášeným ohňostrojem. Jistou náhradu v předvánočním čase nabídl podařený druhý ročník Stezky za betlémy vedoucí městským centrem. V polovině měsíce také vyhlásily rodné Nezamyslice sbírku pro Davida Hepnara, který trpí nevyléčitelnou chorobou ALS, je zcela odkázán na pomoc své manželky Žanety, přičemž obývá dům vyžadující rekonstrukci. Z tohoto pohledu se jako zcela malicherná může zdát nehoda na úzké silnici mezi Holubicemi a Sečí, kde do sebe narazily autobus a kamion. Škoda se nicméně vyšplhala na čtvrt milionu korun, zraněná cestující skončila v nemocnici. Nadčasovou, nicméně veskrze pozitivní zprávou byla informace o vznikajícím novém arboretu u Krumsína, kde by v krásném prostředí kolem potoka Osina měly v budoucnu růst stromy z Afriky i Japonska. Z podobného ranku byla i informace o stavbě nové hasičské zbrojnice ve Vícově.

Speciální příloha ROČENKA 2021 je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 10. ledna