Dnes je sobota 17.5.2025, svátek slaví Aneta
Brněnský malíř zkrášlil pořádný kus města
Fotogalerie

Víte, že prostějovský zámek měl původně vymalovat Mikoláš Aleš? Že prestižní zakázku nakonec získal brněnský rodák Jano Köhler, který se ukázal jako plnohodnotná náhrada za jednoho z nejslavnějších českých malířů? A že hned další v pořadí byly malby na pozoruhodném domě stavitele Václava Součka? Pokud ne, pak jste zřejmě nebyli na zajímavé prohlídce nazvané Po stopách Jano Köhlera, jež se konala minulé úterý 22. února v rámci akce k Mezinárodnímu dni průvodců. Večerník vám přiblíží alespoň to nejpodstatnější.

Akademický malíř Jano Köhler byl označovaný jako malíř chrámů a loni uplynulo jubilejních osmdesát let od jeho úmrtí. Nejvíce svých děl vytvořil právě v Prostějově, v němž se poprvé ocitl v roce 1900. Tehdy sedmadvacetiletý absolvent pražské akademie získal ve městě zakázku na výzdobu zámku. Na setkání s jeho díly bylo zvědavých zhruba dvacet zájemců.

Všichni se sešli u rozlehlého domu prostějovského stavitele Václava Součka, jenž se nachází na rohu ulic Rejskova a Hanačka. „Dům je typickým příkladem české renesance. Jano Köhler jej vyzdobil celý, nejcennější je asi sgrafito, které je součástí slunečních hodin, a freska kolem těchto hodin. Na ní lze vidět na jedné straně postavy ztvárňující válku, korupci a marnivost, na druhé straně pak útěchu, již zastupují dvě postavy. Jedná se právě o Václava Součka a jeho ženu Marii,“ prozradila průvodkyně a historička Hana Bartková a k celé věci dodala řadu historických souvislostí.

„Václav Souček měl sestru Ludmilu provdanou Škrobalovou, která byla vyhlášenou prostějovskou krasavicí a ochotnicky hrála divadlo. Její syn Dimitrij se coby vědecký pracovník věnoval včelařství. Potomkům této rodiny část domu stále patří,“ prozradila dále Bartková a mimo mnoha jiného zmínila i fakt, že vnuk malíře Jano Köhlera stále žije v Plumlově.

Zámek a Součkův dům ovšem rozhodně nejsou jedinými místy, na nichž lze obdivovat opravdové mistrovství Jano Köhlera. Mezi ty další patří například hlavní prostějovský kostel, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Brněnské ulici, Dům U Zlaté studny na náměstí TGM či náhrobek na hrobě faráře Karla Dostála-Lutinova na hřbitově. Přestože ne všechna tato díla bylo možné během procházky obejít, lidé informace o nich společně s mapkou získali prostřednictvím připraveného a dobře zpracovaného informačního letáku.

Kromě Jano Köhlera mohli zájemci v rámci speciálních prohlídek navštívit také prostějovský Národní dům, radnici či se vydat po stopách někdejších židovských obyvatel.

 

Jednotlivé reportáže z prohlídek najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 28. února

 

 

09 Kohler02
09 Kohler05
09 Kohler14
09 Kohler13
09 Kohler04
09 Kohler03
09 Kohler12
09 Kohler15
09 Kohler16
09 Kohler11
09 Kohler07
09 Kohler09
09 Kohler10
09 Kohler17
09 Kohler08
09 Kohler06
09 Kohler01