Říká se, že upřímný úsměv hřeje po celou zimu. Právě ten měly připraveny pro účastníky Zimního putování z Čelechovic do Čelechovic přes vrchol Kosíře organizátorky akce z řad místních sokolek. A nejen úsměv. Celkem 116 poutníků si uplynulou sobotu 27. ledna domů odnášelo kromě příjemného pocitu také výbornou perníkovou medaili.

Akce se v Čelechovicích na Hané konala již po třiadvacáté. Ve srovnání s předchozími ročníky ji letos provázelo nejen značně teplé počasí, ale také poměrně silný vítr. Zatímco ještě před týdnem se dalo na Kosíř po asfaltové cestě vyjet na lyžích, o uplynulém víkendu si už lidé mohli o něčem podobném nechat jen zdát. „Této akce jsme se naposledy zúčastnili před zhruba sedmi lety. Tehdy jsme jeli na běžkách. Letos nás vyhecoval Libor Nakládal, který nás doprovodil,“ prozradil Zdeněk Balcařík. Organizátor oblíbeného Smržického vandru hanácké Mont Blanc zdolal po boku své manželky Jany. Oba čeští rekordmani v manželské turistice jsou zapsaní v Guinessově knize rekordů. V roce 2021 totiž společně ušli neuvěřitelných 6 149 kilometrů, což dělá průměr 17,6 kilometru každý den. Ve společných výletech pokračují i nadále, přestože už nechodí tak často a tak dlouhé štreky. Kosíř však stále zůstává jejich vůbec nejoblíbenější destinací. „Loni jsme na něm stanuli celkem čtyřiapadesátkrát. Letos to flákáme, s dneškem máme za sebou teprve dva výstupy, ale zároveň už tři sestupy. Ptáte se, jak je to možné? Na Kosíř jsme totiž šli také na Silvestra a dolů se vraceli až po přípitku na Nový rok,“ pobavil Zdeněk Balcařík, u něhož se propojuje turistická vášeň se zálibou ve statistice.

Nejstaršího a nejmladšího účastníka letošního Zimního putování od sebe tentokrát dělilo více jak třiaosmdesát let. „V kočárku se vezli loni narození Melichar Jakeš a Eduard Slezák. Oba jsou z Prostějova. Naopak tím nejstarším byl již čtyřiaosmdesátiletý Jiří Sedláček z Čelechovic,“ konstatovala organizátorka Milada Dosedělová, která všem v cíli rozdávala nejen úsměvy, ale také diplomy a oblíbené perníkové medaile upečené obětavou Marcelou Vybíhalovou.

Na guláši a zelňačce si pak poutníci mohli tentokrát pochutnat v kiosku, který funguje přímo v krásném sportovním areálu za sokolovnou. Zde sportovci kromě multifunkčního hřiště na fotbal a další sporty najdou také unikátní pump trackovou dráhu a skill centrum určené jezdcům na kolech či koloběžkách.

Nelze se tedy ani divit, že se v Čelechovicích pořád něco děje. Už nadcházející sobotu 3. února vystřídají turisty v místní sokolovně milovníci vína a divadla. Kromě ochutnávky vín bude k vidění komedie Divadelního spolku Bukovany Pod jednou střechou. V sobotu 24. února se už také těší na Obecní ples a následující týden i na maškarní ples pro děti.