Poslední víkend v září patří klasicky otaslavickým hodům a ani letos nechybělo nic, co k nim patří. Na návštěvníky čekaly hned dvě výstavy. V malém sále sokolovny obrazy místních rodáků a ve farských zahradách muzeum řemesel. Neděli ozvláštnila letos v pořadí druhá vyjížďka historických vozidel doplněná o historické motocykly. V centru obce byla možnost vyzkoušet si různá elektrokola. A o sportovní stránku se po celý víkend starali fotbalisté, v neděli přišel na pořad i turnaj volejbalistů na umělce. K pohodové atmosféře přispěl i koncert dívčí pěvecké kapely v sokolovně.

Hodové slavnosti začaly v Otaslavicích už v pátek, kdy v sokolovně proběhlo promítání filmu Případ mrtvého nebožtíka. Zájem o promítání nezkazily ani povinné roušky, film si užilo několik desítek lidí. Sobota přinesla hned dvě výstavy. Vernisáž obrazů místních rodáků probíhala v malém sále sokolovny od čtyř hodin odpoledne, slavnostního zahájení se účastnili autoři Milada Wernerová, Dita Langerová a Ivan Ambrož. „Spousta návštěvníků kvitovala, že se potkala s autory. Na začátku jsme nezapomněli výstavu pokřtít, pak už se lidé kochali pohledem na jednotlivá díla. Musím všem poděkovat, že opravdu dorazili v rouškách a dodržovali veškerá opatření. I tak věřím, že si nejen výstavu, ale celé hody náležitě užili,“ doplnil místostarosta obce Mojmír Sokol.

Druhá vernisáž probíhala ve farské zahradě a nabídla pohled do muzea řemesel s nečekanými unikáty. Obě výstavy byly volně přístupné po oba hodové dny. Letošní novinkou byla půjčovna elektrokol, kterou zařídil šéfredaktor a vydavatel magazínu o elektrokolech Ondřej Vysypal. A že bylo z čeho vybírat! Od klasiky až po různé speciály, nechyběla rikša, tedy dvousedadlový vozík před kolem. Tu si velmi oblíbily děti, které se s radostí jim vlastní nechávaly promotéry vozit. Elektrokola si vyzkoušela spousta lidí a panovala s nimi velká spokojenost. „Musím přiznat, že je to opravdu menší dřina a větší pohodlí než na starém kole, ale zůstanu u svého,“ unisono znělo od místních, kteří si jízdu vyzkoušeli.

Zlatý hřeb hodových oslav přišel v neděli dopoledne, kdy více než tři desítky fanoušků historických strojů předvedly projížďku po Otaslavicích. K vidění byly opravdové unikáty, které obdivovaly davy lidí. Nechyběly staré traktory Zetory, kombajny a oproti loňskému ročníku přibyly také motorkářské speciály a historický zrenovovaný autobus, takzvaná „ešelka“. Projížďka obcí trvala přibližně hodinku, průvod projel každou její částí. Prohlédnout si zblízka zaparkované stroje bylo možné v průběhu odpoledne. „Chceme touto projížďkou ukázat místním obyvatelům, že brambory nerostou v supermarketu a že o ornou půdu na Hané je potřeba se starat. Také tím samozřejmě demonstrujeme naši sílu, která nemusí být pouze vojenská. Jsme moc rádi, že se tento projekt uchytil a pokračoval i v letošním roce ještě v hojnějším počtu. Bylo vidět, že i lidé se dívali z balkónů a oken, nechyběly úsměvy, což je pro nás to nejdůležitější,“ okomentoval vyjížďku starosta obce Marek Hýbl.

V areálu sokolovny se odehrávala sportovní i kulinářská stránka hodů. Z udírny voněly různé dobroty jako klobásky, krkovička a bok. V nepříliš vlídném počasí přišla vhod polévka pro zahřátí. Sport obstaraly na fotbalovém hřišti tři duely. V sobotu 26. září se tak v hojném počtu mohli diváci podívat na „A“-mužstvo proti Újezdci, v neděli 27. září dopoledne nastoupili ke svému zápasu žáci a odpoledne ještě místní rezerva. V areálu se navíc odehrál také dvanáctý ročník Memoriálu Josefa Pospíšila ve volejbale, kdy i navzdory chladnému počasí předvedla desítka týmů kvalitní hru.

Nouze nebyla ani o hudební program. O něj se postaral místní hráč fotbalu Chvojas, který odehrál koncert v hospodě pod lípou, i dívčí hudební skupina Sára a Terezie Klemošovy. V kostele svatého Michala kromě klasické hodové mše byla ke zhlédnutí výstava ornátů všech bývalých farářů, kteří v Otaslavicích sloužili. Měl zde být také obraz z roku 1928, jenž obyvatelé Otaslavic a Vincencova věnovali do Křtin, jenže se jeho restaurace bohužel protáhla, takže obraz k dispozici nebyl.

V centru obce nechyběla zábava především pro děti, a to různé atrakce a kolotoče, samozřejmě také stánky se sladkými pochutinami. Jedinou akcí nejvíce chybějící místním teenagerům byla klasická hodová zábava v areálu sokolovny, která se z epidemiologických důvodů konat nemohla. 

V Otaslavicích tak letos ukázali, že i přes vlnu koronavirových opatření a nevlídného počasí je možné uspořádat hody, které lidi opravdu baví. Všechno bylo, jak se patří, navíc s úsměvy na rtech.