„Všechna místa jsou již obsazena! Do sálu budou vpuštěni pouze návštěvníci s rezervací.“ Červenou páskou obsahující právě tyto dvě věty přelepili uplynulý čtvrtek 18. dubna v prostějovské knihovně plakáty zvoucí na setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou. Snad i proto autorka románového hitu Hana přijela do Prostějova v dobrém rozmaru a s chutí se pustila do vyprávění nejen o svých spisovatelských začátcích.

 

 Takový nátřesk podkrovní sál prostějovské knihovny  už dlouho nezažil. Dostat se do něj vyžadovalo notnou dávku pohotovosti při včasném rezervování místa. Spisovatelku Alenu Mornštajnovou proslavil zejména román o útrapách ženy, která často nezáměrně přináší lidem ve svém okolí jen samé utrpení. Autorka však měla k takové charakteristice na první pohled daleko a své početné publikum nejenže nesoužila, ale naopak dosti úspěšně bavila. Využila přitom své průpravy z vystupování před lidmi, když se podstatnou část svého života živila jako učitelka. „Už jako malá jsem chtěla být spisovatelku. Proto jsem šla na gympl, proto jsem chtěla studovat vysokou školu obor překladatelství. To mi přišlo k psaní nejbližší. Jenže o tento obor byl obrovský zájem, a tak mě napoprvé nevzali. Tak jsem se celý rok intenzivně připravovala a další rok… mě opět nevzali. Co teď? Tak jsem to vyřešila tím, že jsem se vdala,“ pobavila Alena Mornštajnová, která se spisovatelkou z povolání rozhodně nestala ze dne na den. „Psát jsem začala v roce 2000, první knihu nazvanou Slepá mapa jsem tvořila deset let. Když jsem s ní začínala, tak jsem za celé první odpoledne zvládla napsat pouze dvě věty: Jmenuji se Anežka. Moje maminka je Alžběta. A byla jsem naprosto vyčerpaná,“ svěřila se Mornštajnová, jež se profesionální spisovatelkou stala až po velkém úspěchu knihy Hana, v níž se inspirovala tragickým příběhem ze svého rodného města.

Setkání s ní se suverenitou sobě vlastní moderoval ředitel knihovny Aleš Procházka, prostor k otázkám však dostali velice brzy i lidé z publika. Už nadcházející středu 24. dubna od 17:00 hodin do knihovny zamíří všichni, které fascinuje téma zabijaček. Křtít se zde bude kniha Recepty pro malé zabijačkové hodování, kterou sestavil prostějovský veterinář a vášnivý kuchař František Menšík. 

Podkrovní sál prostějovské knihovny se zaplnil doslova do posledního místečka. Foto: Martin Zaoral