Znáte pohádku o Červené Karkulce? Nebylo vám někdy líto vlka, který skončil na dně studny s břichem plným kamení? A co když se celý příběh odehrál poněkud jinak? Pokud vám tyto otázky někdy vrtaly v hlavách, pak jste na ně mohli najít odpověď v pohádkovém příběhu Karkulka. Ten byl k vidění během Dětského odpoledne na zámku v Čechách pod Kosířem. 

Začátek velkých letních prázdnin je hlavně pro školáky asi tím vůbec nejšťastnějším obdobím v celém životě. Pozoruhodné je, že tento radostný pocit už v dalším průběhu života překoná jen opravdu máloco. Naplno, a přitom v naprostém poklidu si jej bylo možné první prázdninovou sobotu vychutnat v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem.

Připraveny byly dva divadelně ztvárněné příběhy. Jeden byl na motivy pohádky O princezně a ztraceném klubíčku, které se zakutálelo až k samotnému drakovi. Právě tuto pohádku svého času ilustroval malíř Josef Mánes.

Druhá pohádka se jmenovala Karkulka. V názvu zcela záměrně byl vynechán přívlastek červená, neboť ve skutečnosti se jednalo o Karkulku černou. „Rozhodla jsem se na notoricky známý příběh podívat optikou vlka. V jeho verzi byl on sám vegetariánem, jenž se stal objetí dívky s lehce sadistickými sklony a úplatného myslivce,“ představila vtipné a veskrze originální pojetí Lenka Faltýnková, která má na zámku na starost nejen edukační programy, ale zároveň je autorkou všech literárních předloh ke kostýmovaným prohlídkám. Kromě toho také stojí za tvorbou šesti komiksů, jež vznikly na motivy pověstí spjatých se zámkem a jeho okolím.

Kromě divadla byla v rámci programu připravena také korálková dílnička, kde si mohly děti vyrobit vážku nebo navléknout náramek. K dispozici byly také koně na tyčce s překážkami, tedy tzv. Hobby Horsing, a také házení kroužků a míčků. Vše se odehrávalo ve stínu rozložitého dubu rostoucího u menšího ze dvou zámeckých rybníků. Přestože ten na rozdíl od toho většího zůstává stále napuštěný, koupat se v něm nedalo. A to byl problém. Akce totiž probíhala ve skutečně tropickém počasí, jež lidi táhlo k vodě výrazně čistější než ta, kterou nabízel zámecký „bahňák“. To se spolu s všeobecný úprkem na zahraniční i jiné dovolené zřejmě významně podepsalo také na návštěvnosti. Do parku si totiž našly cestu spíše jen hrstky návštěvníků. Už o nadcházejících svátcích by to snad mohlo být lepší. „Připravili jsme speciální kostýmované prohlídky zámku na téma Léto u Silva-Tarouců, na něž lidé mohou zamířit od pátku 5. do neděle 7. července vždy od 11:30 a 14:30 hodin,“ uzavřela Lenka Faltýnková.