Před zimou je tato naše starost mnohem větší, až do posledních chvíle totiž spekulujeme, kdy má napadnout první sníh, jenž nás donutí vyměnit letní gumy za zimní. V aktuálním období ale zase přemýšlíme úplně opačně. Je už opravdu jaro a nemůže nás překvapit nenadálé ochlazení, mráz či sníh? Doba, kdy přezout na letní pneumatiky, se odvíjí od zákona o využívaní zimních pneumatik. Bez starostí z pokuty můžeme přejít na letní pneumatiky od 1. dubna.
Zákon ale není tak jednoznačný a je možné přejít na letní pneu dříve. Obecně lze říci, že je vhodné přezout na letní pneumatiky, pokud se venkovní teplota stabilně pohybuje okolo 7 stupňů Celsia.
Povinnost zimních pneumatik
Doba, kdy přezout na letní pneumatiky je určena zákonem o využívání zimních pneumatik, který nařizuje povinné využívání zimních pneu od 1. listopadu do 31. března, pokud se naplní jedna z těchto dvou podmínek: Pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
Proč přezout na letní pneumatiky
V Česku není povinné přejít na letní pneumatiky (na rozdíl třeba od Itálie). Existuje tak mnoho řidičů, kteří jezdí na sjetých zimních pneumatikách, ale to není vhodné z hlediska bezpečnosti, ale ani ekonomické. Letní pneumatiky jsou na rozdíl od zimních tvrdší a jejich specifická struktura je vhodnější do vyšších teplot. Jednoduše řečeno, zimní pneumatika ztrácí v teplotě přilnavost, a proto je vhodnější přejít na tvrdší letní směs. Dalším rozdílem je dezén letních gum, které mají větší počet drážek odvádějících vodu, jsou tak přilnavější na mokrém povrchu.
Proč v létě nepoužívat zimní gumy
Zimní pneumatiky obsahují siliku a další změkčovací směsi zvyšující jejich opotřebení v letních měsících. Jednoduše řečeno, není to ekonomické a vydrží vám kratší dobu. S teplem se zvyšuje jejich brzdná dráha, a to až o 20 procent. Zároveň při brzdění dochází k většímu opotřebení běhounu a zvýšené spotřebě paliva. Mají menší styčnou plochu s vozovkou, proto dochází k nižší přilnavosti k vozovce. Pro své vlastnosti jsou méně ovladatelné při směru jízdy. V teplých měsících jsou hlučnější než letní pneumatiky. Zvyšují emise spalin a výfukových plynů.
Tři hlavní důvody pro přezutí na letní pneumatiky
Pokud tedy přihlédneme k nevýhodám zimních pneumatik v teplých měsících, vidíme, že argumenty pro letní gumy jsou jasné.
* Bezpečnost
A ta by měla být vždy na prvním místě. Auto je s letními pneumatikami lépe ovladatelné a jeho brzdná dráha kratší. Mokrá a rozpálená vozovka není skutečně to pravé místo, kde používat zimní pneumatiky.
* Ekonomičnost
Zimní pneumatiky v létě rychleji sjedete, proto je výhodné vlastnit dvě sady gum určené do daných podmínek. Nejenže myslíte na bezpečnost vlastní i ostatních, ale tato investice se vám vrátí. A to i díky snížené spotřebě pohonných hmot.
* Komfort a šetrnost vůči přírodě
Správné pneumatiky zlepšují jízdní kvalitu vozidla a rovněž jsou méně hlučné, jízdu si tak užijete více. A komfortně se můžete cítit i proto, že tímto malým opatřením snižujete emise spalin výfukových plynů.
Tématickou stranu Večerníku najdete v tištěném vydání ze dne 31. března 2025