Autor A. A. Milne napsal příběhy o Púovi s názvem Medvídek Pú pro svého malého syna jménem Christopher Robin Milne. Ten měl svého plyšového medvídka, jehož dostal k prvním narozeninám v roce 1921. Winnie bylo jméno skutečné samice baribala, kterou Christopher Robin miloval. Žila v londýnské zoo, kam byla přivezena ze Severní Ameriky během 1. světové války. Chovný pár baribalů žije také v Zoo Olomouc, kde se právě probudil ze zimního spánku.
Chovný pár medvědů baribalů se probudil ze zimního spánku. Samička pocházející z Texasu a samec ze soukromého chovu v Belgii jsou již k vidění ve venkovním výběhu. Chovatelé doufají, že se opět zadaří a přivedou na svět mláďata. Ta se jim dosud narodila pouze jednou. První pár medvědů baribalů získala olomoucká zahrada na počátku 90. let přímo z Kanady.
Mezi baribaly existuje více poddruhů, lze je tedy potkat v černém, hnědém, skořicovém či jemně plavém zbarvení v oblastech Severní Ameriky až po Mexiko. Ačkoli patří mezi šelmy, živí se převážně rostlinnou potravou, tedy ovocem a zeleninou. Často rozhrabávají svými tlapami staré a ztrouchnivělé pařezy, v nichž hledají hmyz a larvy. Součástí jídelníčku jsou i ptačí mláďata a ptačí vajíčka, k nimž vyšplhají až do korun stromů, kde na ně čeká i velmi oblíbená pochoutka v podobě medu divokých včel. Baribal ale nepohrdne ani včelami samotnými či jejich larvami. Kromě toho, že umí výborně šplhat, dokáže i skvěle plavat, což mu značně usnadňuje lov ryb.
Baribal byl inspirací nejen k postavě zmíněného medvídka Pú, ale také populárního medvídka Teddy Beara. V roce 1902 byl americký prezident Theodore Roosevelt (přezdívaný „Teddy") na lovu baribalů v Mississippi. Lov byl ale neúspěšný, a tak jeho průvodci jednoho medvěda vystopovali, zahnali a svázali, aby ho Roosevelt mohl snadno zastřelit. Jenže on odmítl. Nabízený postup nepovažoval za etický a spravedlivý. Jeden karikaturista nakreslil Roosevelta, jak odmítá zastřelit malého medvídka. To inspirovalo majitele hračkářství, který vyrobil plyšového medvídka a požádal prezidenta, jestli může použít jeho jméno „Teddy's Bear". A tak se zrodil Teddy Bear – plyšák, který je dnes známý po celém světě.